• 1
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 95
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
svdmk - специалист
относно STEPER
На този принтер нямам екран и това беше най-лесния начин да го управлявам. ESP3D не печата по wifi а само командва принтера, G кода върви през SD картата, така или иначе пак разнасям SD картата. На другият ми принтер също нямам екран даже и слот за карта, управлявам го с Orange Pi zero и октопринт, той е и под наблюдение с камера, така че там с трансфера на G код файла ми е мноого по-лесно. За ESPWebDAV разбирам от теб, попрегледах го набързо, и утре ако остане време ще се опитам да тествам колко бърз ще е файл трансфера. Малко съм скептичен за скороста на прехвърляне през wifi и по SPI откъм тези микроконтрелери към SD карта, имам известен опит с тях. За Klipper съм чел и лесно бих преконфигурирал принтера с октопринта, но засега не ми се занимава, щото си принтира добре и с marlin-а.

относно resistbody
Октопринт, не е ли по-добра идея? Има и възможност за камера... е да десет пъти по-скъпо е но все пак...
Не е чак толкова скъпо с октопринт, има и друг вариант от Raspberry Pi. Примерно аз ползвам Orange Pi zero, който е петнадеситина евро с доставката, а за камера ползвам проста усб уеб камера. Изключително удобство е октопринт.
STEPER - специалист
Не е чак толкова скъпо с октопринт, има и друг вариант от Raspberry Pi. Примерно аз ползвам Orange Pi zero, който е петнадеситина евро с доставката, а за камера ползвам проста усб уеб камера. Изключително удобство е октопринт.
Привет,
Като чета по сериозните форуми за 3Д принтери,аз съм малко скептичен за нормална работа с тези бордове.
Пробвал съм с Orange Pi zero,след това Orange Pi PC и като резултат съм приел за себе си,че всичко под raspberry Pi 3 B+ не са
подходящи много за сериозна работа.Лично мнение и опит. Говоря за нещо повече от достъп и управление на принтера по WiFi.
Всичко зависи от това кой какво иска и с какво да го постигне.
Например някой пробвал ли е как тези бордове работят с Delta принтер тъй като моята Delta не пожела добре да се
сработи с тях. :? :)
Вярно цената подвежда но ако само това сравняваме то разликата между Raspberry Pi 3 B+ и тези китайски клонинги
не е чак толкова голяма за да пренебрегнем това от което се нуждаем.
Поздрави
svdmk - специалист
ср май 13, 2020 10:22 amSTEPER написа:

Като чета по сериозните форуми за 3Д принтери,аз съм малко скептичен за нормална работа с тези бордове.
Не знам за 3д форумите, но аз известно време ползвах Anet a8 с октопринт на orange pi pc, сега DIY картезиан принтер с orange pi zero, и не съм имал проблеми откъм октопринт. Делта нямам, незнам как би се държал. Имам hypercube, който съм пробвал с октопринт, и си работеше, нямам идея що делтата не ще, нямам толкова опит като теб, само година и половина съм в джаза.

Повече от 4 години имам Orange Pi PC и доста съм експериментирал с него, отскоро Raspberry PI 3. Не виждам разлика, даже като хардуер Orange pi превъзхожда, какъвто софтуер мога да кача на Raspbian -а, такъв и на Armbian -а,който ползвам на Orange Pi. Но това си е напълно очаквано, щото и двете дистра ползват репозитарите на Debian за арм архитектура. Разликата е, че за распбери има доста готови решения (все пак компания го разработва и трябва да се продава на по-масова аудитория), докато за другите подобни девайси като orange pi трябва повече четене и малко повече познания за линукс. За мен не е проблем, от 14 години ползвам само и единствено LINUX, даже съм забравил как изглежда уиндоус.
STEPER - специалист
svdmk,
Струва ми се.че дискусията се превръща в спор а аз не разбирам за какво спорим въпреки,че в спора се ражда истината.
За сериозни приемам форуми където хората с възможности изследват всякакъв софтуер и хардуер свързан с 3Д принтерите и принтирането
и предлагат готова информация,препоръки и решения които да се ползват от редовия потребител.
Сега за някои неща може да се повторя,но аз не отричам,че ОктоПринт е идеален за отдалечен достъп до 3Д принтери, за контрол и наблюдение,
за което разполага с голям набор от възможности и което качество определено липсва при останалия софтуер. Не отричам,че е много удобно и
да се гледа и контролира всичко от растояние но лично на мен това не ми е необходимо въпреки,че аз имам два принтера VORON които работят
с Klipper на Октопринт /а Klipper иска нещо повече от Марлин/ Определено аз искам да имам непосредствен контрол върху 3Д принтера и печата.
svdmk,
Не знам дали си се замислял но основно проблема на декартовите принтери /а моите всичките са CORE-XY и една DELTA / е прекалено дългото преместване
от точка А до точка Б. Необходимо е време системата да се ускори а след това да се затормози преди печатещата глава да достигне определената позиция.
Разбира се може да се повиши скоростта на преместване като се намали времето за това, да се повишат оборотите на стъпковите двигатели и т.н
като се коригира всичко това в настройките във фърмуера. Но електрониката може да не се справи с тази задача. Детайлите на печатещата глава особено при
директдрайв екструдерите са тежки за да може навреме да се ускори главата в точка А и да се спре в точка Б. А това се повтаря стотици и хиляди пъти
по време на печат. В резултат на това може да се получи изпускане на стъпки,артефекти по модела,разместване на слоя и т.н.
Колкото до Delta принтерите този проблем при тях отсъства поради тяхната уникална механика. Натоварванията при тях са по малки,способни са на по висока скорост
и по голяма точност.Но пък за тях са необходими повече ресурси за изчисление тъй като слайсера предоставя модела с неговите линейни размери а всичко това
трябва да се преврне в някакви си градуси,радиани и т.н. и което се изчислява с помощта на сложни формули залегнали във фърмуера.
Delta-та която направих преди години е класическа с водачи - пръти за линейно водене и линейни лагери.Сега съм направил една Delta робот без водачи която вече
е готова и подлежи на настройки.
Замислена беше като PIC and PLACE машина за насищане на печатни платки но в последствия поради голямите финансови разходи които бяха необходими реших да я
превърна в 3Д принтер.
За информация Делта роботите са познати от дълго време и намират широко приложение в много производства заради своята скорост и точност.
На видеото от линка е дадена такава делта-робот машина. Моята е със такава конструкция. :wink:

Поздрави
svdmk - специалист
ср май 13, 2020 10:31 pmSTEPER написа:

На видеото от линка е дадена такава делта-робот машина. Моята е със такава конструкция. :wink:

Поздрави
С такива големи стъпкови мотори ли е и твоята машина като тази във видеото?! Гледал съм в youtube такъв делта принтер на един руснак, но там рамената се движеха със зъбни предавки.

Между другото се опитах да компилирам ESPWebDAV, за който спомена в предишен пост. Компилира се софтуера, свързва се по wifi, webdav сървъра работи, но по никакъв начин не успях да подкарам SDFAT библиотеката върху esp8266. Пробвах нови, стари и още по-стари версии на библиотеката, но така и не разпознава сд картата. По едно време си помислих, че sd card адаптера ми не е в ред, но пробвах библиотеката с ардуино уно и веднага беше разпозната картата. Предполагам проблема е някакво несъответствие между библиотеката и esp8266 ядрото в ардуино, като остане време пак ще я мъча. Ти на какъв етап си с подкарването на това "жовотно". Разработчикът от 2 години е зарязал проекта, така че незнам дали е перспеквивна тази идея.
STEPER - специалист
Клипчето го дадох само за визуална информация относно движението при Делта роботите.
С този руснак за който споменаваш сме си кореспондирали и сме обсъждали някои неща.
Иначе не са необходими голями мотори.Използвам NEMA 17 стъпкови двигатеи с дължина 48 мм.
Електрониката е на базата на Ардуино -Атмега 2560 процесор в сборка с Рампс 1.4.и драйвери А4988.
За тестовете този комплект ше се справи.
Както споменах идеята беше да направя една PIC and PLACE машина за насищане на малки печатни платки
/каквито често си правя и използвам / но не си заслужаваше голямите финансови разходи и в последствия
реших да я превърна в 3Д принтер. А за PCB /печатни платки/ си направих едно малко CNC рутерче /подобно на това от клипчето/



но поради голямия прах който се получава от фрезоване на стъклотекстолита - въпреки,че имаше и аспирация /а този прах
малко или много е канцорогенен/ - бързо го разглобих и си направих нещо по-екологично чисто - Лазерен гравьор с 5 вата лазер
При мен движението на всяка ос при Делта робота е със зъбен ремък като така се намаляват вибрациите,шума
от зъбните колела а и движенията ми се струват по-плавни. Също така целият механичен възел е едно цяло и е
монтиран в горната част на конструкцият която е от алу профил 20х20 и височина 600 мм.
При мен нещата относно ESPWebDAV са още по-зле. С Ардуино въобще не можем да се справим с компилацията на софтуера.
Все ще илезнат някакви грешки. Аз се бях запътил да купувам SD карта със WiFi от китайците но срещнах информация
по руските сайтове,че те успешно са повторили проекта и всичко работи на 6 и мисля,че идеята не е загубена кауза.
Щом при теб се компилира софтуера може ли да го запишеш в Bin файл. Ардуино има такава опция "Export compiled in Binary"
и след това директно да програмираме esp8266 ядрото. Може и да се получи. Но аз ако не намеря нещо по добро определено
ще продължа да го мъча този проект
Поздрави
svdmk - специалист
Два са вариантите предложени в проекта, Printer_3D и Simple. За Simple варианта, картинката показана в проекта за свързването не е точно така. Трябва да е така, според сорса в скеча:

сд адаптер - esp8266
miso - gpio12
mosi - gpio13
sck - gpio14
cs - gpio15
За варианта Printer_3D картинката е вярна.
В прикаченият зип файл са и двата варианта.
Ползвам ето такъв сд адаптер:
https://www.aliexpress.com/item/3290789 ... hweb201603_

Понеже проектът последно е обновяван преди 2 години, най-близката версия на SDFat библиотеката като време е тази: downloads.arduino.cc/libraries/github.com/greiman/SdFat-1.0.5.zip
Най-логично е вероятноста да сработи да е най-голяма. Поради тази причина,за да се компилира скечът, трябва да даунгрейднеш през борд мениджъра на ардуино, и ядрото на esp8266 by ESP8266 Community до версия 2.4, иначе дебъгинг конзолата изплюва грешка.
В скечът се иска име на рутера (ssid) и парола, сложил съм за име на рутера router, a за парола 12345678. Ако решиш да пробваш файловете, трябва да промениш съответно и настройките на рутера си(поне за теста), при мен перфекто се свърваше по wifi.

Прикачен файл

espwebdav.zip
(415.63 KиБ) Свален 53 пъти
STEPER - специалист
svdmk,
Имаш лично съобщение
STEPER - специалист
Здравейте,
Преди месец реших да се ориентирам към цветния 3Д печат като за целта трябваше да се обзаведа със устреойство за тази цел наречено
SMuFF - Smart Multi Filament Feeder.
След две седмици четене в мрежата и две седмици печат физически устройството е готово. Сега очаквам да пристигнат поръчаните при братята
китайци малки лагерчета и може да се направи окабеляването и тестовете за печат. На първо време се спрях на този вариант тъй като за него
намерих повече и подробна информация. Принципа на работа е ясен и не мисля да има проблеми при конфигурирането и свързването с Marlin.
За интересуващите се прилагам няколко снимки.
Поздрави

Прикачен файл

2020_04_28_IMG_0502.JPG
2020_04_28_IMG_0502.JPG (40.58 KиБ) Видяна 1968 пъти

Прикачен файл

2020_04_28_IMG_0501.JPG
2020_04_28_IMG_0501.JPG (42.7 KиБ) Видяна 1968 пъти

Прикачен файл

2020_04_28_IMG_0500.JPG
2020_04_28_IMG_0500.JPG (47.43 KиБ) Видяна 1968 пъти

Прикачен файл

2020_04_28_IMG_0499.JPG
2020_04_28_IMG_0499.JPG (44.94 KиБ) Видяна 1968 пъти

Прикачен файл

2020_04_28_IMG_0498.JPG
2020_04_28_IMG_0498.JPG (45.39 KиБ) Видяна 1968 пъти
STEPER - специалист
svdmk,,
Виж ето тук на този борд - DUET WiFi - как е монтирано NodeMCU-то до SD картата на мястото на USB куплунга.
Интересното в случая е това,че монтажа е изпълнен на иглен съединиотел и може оперативно да се подмени с
USB вход.
За цени няма да говоря но борда е с 32 битов процесор ARM на ATMEL и има доста екстри от които по важни са
2.8 амперовите драйвери за моторите и специално разработен канал за отопляемо легло с 18 А ток :wink:
Поздрави

Прикачен файл

Duet WiFi 3.jpg
Duet WiFi 3.jpg (61.18 KиБ) Видяна 1928 пъти

Прикачен файл

Duet WiFi 2.jpg
Duet WiFi 2.jpg (101.44 KиБ) Видяна 1928 пъти

Прикачен файл

Duet WiFi 1.jpg
Duet WiFi 1.jpg (90.86 KиБ) Видяна 1928 пъти
  • 1
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 95

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: