• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 96
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Lazy_666 - специалист
Чак когато ми каза, забелязах драйва. Преди го бях пропуснал там дет' се е сгушил. :)

Аз също исках да започна с CNC, обаче така се случи, че принтера беше първото. Сега печати части за себе си и като се ъпгрейдне, ще отпечата един нов.
STEPER - специалист
Здравей,
Хубаво си решил да го ъпгрейднеш но според мен остави Мендела-а и се насочи към Пруса-та.
Ще видиш разликата.Не че прусата е толкова добра,има много други по-добри кинематични схеми на
3Д принтери,но пруса-та бързо и лесно се прави и резултатите са по-добри.
И обезателно автоматично регулиране нивото на леглото.
Между другото сам ли си правиш 3Д моделите? Аз съм напълно бос в това отношение и
търся по Нета готови,подходящи STL файлове което силно ме ограничава да направя нещо авторско
а идей имам. :wink:
Поздрави
Lazy_666 - специалист
За момента сменям хоризонталната ос от хоризонтално разположени шпилки на вертикални такива. Частите се печатат с часове... Оня ден след 10 часа печат (от 11 общо) ми изгоря драйвера за Х. На другия ден ми се заплете филамента... на 2/3 от печата... последно се отлепи детайла (че доста висок е) ама понеже се отлепи на завършване, успях да го лепна с малко каптон.

Иначе следващия ще е MPCNC... щото изглежда доста по-стабилен.

Относно моделите... Ползвам няколко програмки. Имам инсталирани OpenSCAD, 123D Design и DesignSpark Mechanical. От трите... най-лесно ми се вижда 123Д, след него е designspark и openscad е последен, щото всичко трябва да го пишеш като код.

Аз бих ти препоръчал да посетиш https://www.tinkercad.com/ и да минеш всички уроци. След това да изгледаш туториалите за 123Д https://www.youtube.com/results?search_ ... n+tutorial.

Като приключиш, ще си доста добре подготвен за създаването на собствени 3д модели.

Ако тия двата софтуера не ти помагат... погледни тук
STEPER - специалист
Lazy_666 написа:
Иначе следващия ще е MPCNC... щото изглежда доста по-стабилен.
Благодаря за информацията.Ще се възползвам от препоръките ти. :wink:
MPCNC е предимно ориентирана CNC машина.
Самото наименование - Mostly Printed CNC- Гугъл го превежда като "в повечето случай,
в по-голямата си част печатещо CNC".
Ако имаш идеята да правиш комбинирана машина 3D принтер и CNC че бъдеш разочарован.
Мое лично мнение.
Ако някога аз реша да правя друг принтер то ще бъде COREXY система за която има и
подръжка от Марлин софтуера.
Lazy_666 - специалист
STEPER написа:
Lazy_666 написа:
Иначе следващия ще е MPCNC... щото изглежда доста по-стабилен.
Благодаря за информацията.Ще се възползвам от препоръките ти. :wink:
MPCNC е предимно ориентирана CNC машина.
Самото наименование - Mostly Printed CNC- Гугъл го превежда като "в повечето случай,
в по-голямата си част печатещо CNC".
Ако имаш идеята да правиш комбинирана машина 3D принтер и CNC че бъдеш разочарован.
Мое лично мнение.
Ако някога аз реша да правя друг принтер то ще бъде COREXY система за която има и
подръжка от Марлин софтуера.
По-точен превод е... "Машина, на която повечето части са отпечатани". Идеята там е, че имаш правоъгълник от дебели тръби (25мм) и върху него лежи кръст от две други тръби със същия диаметър. В краищата на кръста имаш по един двигател (4 общо) и те движат тръбите наляво/надясно и напред/назад. По средата имаш един модул с много лагери, който се движи според положението на тръбите (нещо като ония детски телевизорчета дет печатат със сребрист прах като движиш две ръчки). Хубавото е, че можеш да увеличиш доста размерите на това, почти без да се усети провисване, защото тръбите не са обхванати от всички страни, а отдолу има процеп, в който можеш да сложиш опора на страничните... За кръста не знам как избягват провисването.

Самата конструкция изглежда доста здрава (или поне доста по-здрава от моята).

Не искам да комбинирам няколко различни машини накуп, но CNC можеш с минимални усилия да го направиш на принтер, плотер, лазерен гравьор и каквото ти дойде наум. Естествено ако конструкцията ти го позволява като здравина.

Един познат ми услужи с едно фрезерче, и като приключа с направата на Х каретката, ще направя един държач за фрезерче, да видя как (и дали) принтера ще го издържи.

Също така искам да опитам един нож от плотер да го сложа, да видя как ще реже, ама ще почакам да ми го пратят от Китай, щото у БГ като питах един дистрибутор и цените които ми прати бяха доста... весели (700 евро за нож, са малко множко, каквото и да си говорим).

Относно КорХУ, изглежда приемливо, но според мен е по-скоро плотер ориентирано, щото по Z няма как да го движиш (много) и трябва леглото да движиш надолу-нагоре, което ще изисква доста повече прецизност отколкото както в момента леглото да ти е У. Ако пък движиш цялата конструкция нагоре-надолъ, вече ще ти трябва БАЯ мощност, така че дори не го мисля като вариант.
STEPER - специалист
Мда...
Наистина нищо хубаво не те очаква от една такава комбинирана машина,че и плотер в състава и :rolleyes: :-D :)
Ето една снимка на моето CNC взета от форума - CNC машина гравьор.
Въпреки,че имам плъгин за Mach3 който му позволява да управлява CNC-то и да печати като 3Д принтер при смяна
на рутера с екструдер никога не ме е блазнила мисълта дори да пробвам,защото една такава прецизна машина се има и
трябва да се ползва по своето предназначение.
Поздрави

Прикачен файл

100_1308.JPG
100_1308.JPG (112.85 KиБ) Видяна 3921 пъти
Lazy_666 - специалист
Страхотна е, но не мога да разбера (сериозно не мога) какъв ще ѝ е проблема с екструдера? Имаш система за движение по ХУЗ. Дали ще движиш фреза, глава или нож... разликата е само в теглото (е, и софтуера). Да, има разлика в скоростите, но за домашни условия, не виждам причина да ти трябват максималните.

Ето тук, двама братя (доколкото разбрах) са си направили Делта с много приставки.

http://www.diyouware.com/twth_buildit
Lazy_666 - специалист
3 метра калибриран 8мм метален прът с кръгло сечение + два сряза = 3 лева и 2 стотинки... Ами как да Ви кажа, по-добре е от 25 на метър някак си. :) Да, не са закалени, но засега ще ги видя дали ще издържат. Все пак каретката тежи 500 грама и то щото е директ драйв. Алуминиевите имаха видими следи, ала това не си личи на готовата продукция. Сега ще видя новите колко ще издържат преди да почнат да "хрускат", пък тогава ще го мисля.

Утре или петъка ще сменям Х оста и ще ѝ слагам автолевелинг с датчик за близост. Малко се прецаках, че купих индуктивен а не капацитивен (не само на метал), но поне датчика отчита до 18мм, та като го тествах, хваща през огледалото алуминиевата нагревателна плоча.

П.С. Колкото повече ти гледам машинката, толкова повече ти завиждам. :) Наистина е много добра.
STEPER - специалист
Наскоро в един склад за черни метали където купих едни планки за
екструдера на Лиман,и аз видях такова калибровано желязо - 3 метра за 2.80 лв.
На мен също ми дойде идеята някой път да взема 1 метър и да проверя как ще
се държат линейните лагери на него тъй като повърхността на самият прът не е шлайфана
и някак ми се видя груба пък и на корозия подлежи - все пак е само калибровано желязоа - а лагерите ми са китайски и не може да се каже,че са с добро качество.
Моят автолевел е направен със серво и микропревключвател тъй като леглото ми е от
фолиран стъклотекстолит - червените китайски МК2 и индуктивния датчик не пасваше а капацитивните
бяха много големи и груби - в диаметър по 18-20 мм.Със сервото се получи много добре и работи :supz: ,
стабилно и безотказно .В слайсера съм сложил командата G29 и преди печат машината винаги я
изпълнява като мери нивото на леглото в 9 точки.Намерената разлика в нивото /при мен от порядъка на 2-3 десети мм/се отчитат на LCD индикатора а после при печат двигателите на Z остта корегират тази резлика като следят пътя на главата.
С много голямо желание си правих CNC-то и съм много доволен от резултата.Универсала който виждаш на снимката го правих като въртяща се 4 ос.Имах някаква идея за нея но нещо не се разбрах със софтуера при подготовката на моделите и последно реших да го използвам като цифрово стругче - универсала ще е Y остта а Z и X остта ще е супорта /както при струговете/ но само,че вертикален.Mach3 в пълна степен подържа това.
Остава да направя само едно задно седло. :wink: Но кога господ знае :)
Lazy_666 - специалист
Тъкмо приключих "Дързост и красота"... да си призная, добре че не я прочетох преди да си правя принтера, че нямаше изобщо да се захващам. То не бяха точности до микрон, то не бяха нютонметри.

Аз просто купих 4 двигателя, един рампс и един екструдер (е... и още стотина неща покрай него) от Китай и доста механични (шпилки, гайки, винтове и т.н.) и сглобх принтера за няколко дни. Виж после започнах да се уча. :D

Като гледам какви стабилности сте постигнали в "оназ" тема, почвам да се съмнявам, че MPCNC може да се доближи, но пък нищо не пречи да опитам. Оглеждам се в един-два лед лазерчета, за ниски пари, да видим дали ще ми прищрака да купя един да го пробвам.

Все пак на него също като останалите му трябва XYZ а софтуера, в повечето случаи не му пука какво придвижва. Тия дни съм почивка и ще видя дали Марлин може да управлява CNC и лазер. Ако може... няма и да се тормозя с Mach и принтерски портове. :D

Сензора прави чудеса. Вярно е огромен, ама позволява да стои на доста високо разстояние (определено над екструдера) и да си хваща хАлумина отдолу. Сега чакам с нетърпение капацитивния да го видя как ще открива неметал.

P.S. За малко да забравя. Прътовете ги купих от Метал-М. (Направо да се води реклама) :)
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 96

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: