• 1
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 96
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
brum - майстор
Благодяр за информацията. Не се бях сетил да търся вентилатори в Комет :) .

Я да питам за малко акъл. Има ли Cura-та настройка която да реши този проблем на снимката по-долу - малкият детайл излиза така, защотo времето между външният в вътрешният слой на същият е много малко.

Ако намаля скоростта след опредлен слой ще реша този проблем, ама така ще иде мнгоо време и не е универсално решение за всички детайли. Надявам се да има нещо което да може да забави скоростта когато става дума за по-малки контури или когато прави контур непосредствено до нещо до което е печатано току що.

Евентуално мощен вентилатор за охлаждане на детйла би помогнал, ама се работи по набавянето на такъв :) . А това дето печатам е корпуса дето да го държи - https://www.thingiverse.com/thing:4170231 . След него минавам на 5015 вентилатор.

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (99.15 KиБ) Видяна 1143 пъти
batrado - специалист
Пробва ли със слой 0.1 мм та дори и 0.05 мм? Как го печата, че на снимките от thingiverse ми се струва, че е завъртян на 90 градуса по X.
По идея май трябва да можеш за определен интервал от слоеве да зададеш една скорост и дебелина а за останалите друга, т.е. за няколко междинни слоеве да заложиш по-ниска скорост и след това да си върнеш първоначалната (признавам не ползвам Cura и само предположения мога да дам).
Не мисля, че решението е охлаждане така няма ли да избягаш от самата здравина на детайла? А отделно всички подобни модели им се чудя как успяват на FDM принтер да ги направят. Това си е за ABS смола за да можеш да запазиш що годе някакви механични свойства на детайла.... но това си е лично мнение. Аз лично този детайл бих го направил на няколко парчета и после свързани я с винтове, я с лепило.
svdmk - специалист
вт апр 06, 2021 4:07 pmbrum написа:

Я да питам за малко акъл. Има ли Cura-та настройка която да реши този проблем на снимката по-долу - малкият детайл излиза така, защотo времето между външният в вътрешният слой на същият е много малко.

Ако намаля скоростта след опредлен слой ще реша този проблем, ама така ще иде мнгоо време и не е универсално решение за всички детайли. Надявам се да има нещо което да може да забави скоростта когато става дума за по-малки контури или когато прави контур непосредствено до нещо до което е печатано току що.
Повишаваш стойноста на "Minimum layer time" , така слайсъра намалява скороста на печат на по-малките слоеве. Има и параметър "minimum speed", който задава до колко може да спадне скороста при такова време за слой.
Но ако не се достигне времето зададено за слой, печата спира за момент, затова е хубаво да маркира "lift head" , така хотенда се отделя от принтирания модел и не го нагрява.
brum - майстор
Детайла има достатъчно здравина. От ПЛА+ е и видях бая зор да му махна support-ите, въпреки, че ги бях планирал за тази работа. Това по-горе е 2ят опит. Първият му бях сбъркал настройките и мъчих да отчупя парчета от него за пробата - ми не става. Иска си клещи и доволно сила за да се строши. Отделно, че го печатам правилно. Въртях го по различни начини и резултата е по-зле.

Иначе за проблема - с лекота мога да задам при слой Х да мине на ниска скорост и при слой У да се върне на стандартната. Но това има два проблема - ще е за всеки детайл различно и ще иска ръчна работа.

Та или този проблем е масов и би трябвало да има лесно решение за него, или имам проблем с настройките на принтера/печата.

С minimum layer time не става. Слоят всъщност е голям - на него има и този детайл, и отделна голяма повърхност. Като почне да печата това малкото го печата на 50мм/секунда. Прави един ред и после почва веднага следващият залепен за него. И резултата се вижда. Иначе там настройките са ми 10мм/секунда минимална скорост и 10 секунди минимално време на слой.

А за lift head - ако не си го маркирал не спира в последната версия на Cura. Просто го печата на най-ниската скорост и директно продължава със следващият слой. Играх си с тези настройки в опит да реша един друг проблем, дето се оказа, че е от over extrusion.

Слагам още една снимка да се види от по-далеч.

Прикачен файл

1.jpeg
svdmk - специалист
вт апр 06, 2021 9:06 pmbrum написа:
.

С minimum layer time не става. Слоят всъщност е голям - на него има и този детайл, и отделна голяма повърхност.n.
Още едно предложение от мен:
Маркирай въпросната зона със "support blocker" , след това избери тази зона, и през "per model settings" > "modify settings for overlap with other models", промени скорост, инфил или каквото желаеш.
Ползвал съм този трик за променлив инфил, принципно трябва да работи и с други настройки примерно скорост, но лично аз не съм пробвал други.
Повечето трикове в CURA съм ги видял от този канал https://www.youtube.com/channel/UCsdc_0 ... FEn2dRDJhg
brum - майстор
По бърза справка опцията за "modify settings for overlap" ще свърши работа. Благодаря!

Ще пробвам довечера и ще споделя резултата.
STEPER - специалист
Здравейте,
За потребителите на Cura слайсер.
SmartSlice for Cura - https://www.tetonsim.com/smart-slice-for-cura

How SmartSlice Works -


За желаещите в мрежата има още мнооого инфо. :supz:
Поздрави
brum - майстор
ср апр 07, 2021 10:27 ambrum написа:
По бърза справка опцията за "modify settings for overlap" ще свърши работа. Благодаря!

Ще пробвам довечера и ще споделя резултата.
Споделям. Опцията се ползва лесно и според preview-то мога да огранича скоростта в избрана зона. Не е нещо общо да цъкнеш и да забравиш, но определено е по-добре от нищо или от смъкване на скоростта за целият слой.

Този смарт слайсър какво дава? Видеото не показва много, а само, че щял да спести време в проби и грешки. И че има 30 дни trial период :) .
brum - майстор
Много странен бъг ударих във фърмуеъра. В софтуера който използвам (Marlin базиран) има настройки за preheating профилите. Тъй като сложих по-голям вентилатор за part cooling-а сложих там 1/4 мощност при пускане на който и да е preheat профил. И в резултат на това принтера се рестартираше точно преди да почне да печата (след auto-homing-а).

Но напрвих няколко промени заедно и беше трудно да отркия от къде идва проблема. Сложих 12V 5015 вентилатор за part cooling-а, сложих step down модул, преместих вентилатора на контролера да е захранен постоянно (иначе е връзан заедно с този за part cooling-а и двата работят с един и същи duty cycle-е), сложих кабел за bltouch-а и накрая промених настройките. Отели ми се вола докато се сетя за настройките на вентилатора в профилите...

Та 5015 вентилатора има много по-голям дебит от 4010 вентилатора. Дали защото старият беше разбит или просто защото си е по-голям не знам. Сега ще го ползвам на значително занижена мощност. Че по това което чета при прекалено охлаждане има по-добър външен вид детайла за сметка на пъти по-малка здравина (по-слаб layer adhesion заради силното охлаждане). А пък външният вид за повечето ми детайли е без значение.
batrado - специалист
чет апр 08, 2021 11:42 ambrum написа:
Много странен бъг ударих във фърмуеъра. В софтуера който използвам (Marlin базиран) има настройки за preheating профилите. Тъй като сложих по-голям вентилатор за part cooling-а сложих там 1/4 мощност при пускане на който и да е preheat профил. И в резултат на това принтера се рестартираше точно преди да почне да печата (след auto-homing-а).

Но напрвих няколко промени заедно и беше трудно да отркия от къде идва проблема. Сложих 12V 5015 вентилатор за part cooling-а, сложих step down модул, преместих вентилатора на контролера да е захранен постоянно (иначе е връзан заедно с този за part cooling-а и двата работят с един и същи duty cycle-е), сложих кабел за bltouch-а и накрая промених настройките. Отели ми се вола докато се сетя за настройките на вентилатора в профилите...

Та 5015 вентилатора има много по-голям дебит от 4010 вентилатора. Дали защото старият беше разбит или просто защото си е по-голям не знам. Сега ще го ползвам на значително занижена мощност. Че по това което чета при прекалено охлаждане има по-добър външен вид детайла за сметка на пъти по-малка здравина (по-слаб layer adhesion заради силното охлаждане). А пък външният вид за повечето ми детайли е без значение.
Привет brum,
преди няколко поста точно за охлаждане спрямо здравина бях споменал. Аз имам два вентилатора 5020 на 24V за охлаждане на детайла (вързани са директно на извода за вентилатор на платката) и един 40х40х20 на 12V за охлаждане на радиатора (вързан е през стабилизатор директно към захранването). За охлаждане на детайл ползвам мощност между 10% и 40%.
Според мен не става дума за бъг в Марлин а май в някоя от ситуациите си направил късо на изходите на процесора и затова ти се е рестартирала платката.
  • 1
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 96

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: