• 1
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 96
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
STEPER - специалист
съб апр 17, 2021 12:02 amalien написа:
така... оказаха се 2 проблема... минимум :-D
първия проблем - термо сензора малко лъже, реално температурата е по-висока, та над определена температура PETG материала започва да кипи (около 240 градуса) пробвах подаване на ръка, в смисъл освобождавам ролката и натискам филамента на ръка, бавно само навътре без да връщам, както излиза гладка нишка така от време на време се появяват балончета, ако направя пауза за малко балончетата се увеличават, плавно намалях температурата докато изчезнат балончетата, незнам дали е влага или калпав материал, трябват още проби

втория проблем - при ретракт 1мм излиза по-малко материал при пауза от колкото при ретракт 2мм, и балончетата се увеличават много, та явно брум позна че влиза въздух, ще трябва да се установи точната стойност, колкото да върне без да вкара въздух

едит: ретракт 1.6мм май е оптималното, ни повече ни помалко, за 4-5 секунди пауза излиза 1мм материал, по-добро от това не ще
Сензора няма как да лъже ако е поставен правилния тип и модел в Marlin
Стартирай Marlin PID autotune и получните данни запиши в Марлин
- https://marlinfw.org/docs/gcode/M303.html
По прицип 240 градуса е максималната температура на печат на PETG и няма как да кипи.
Балончетата са признак на влага а не на въздух. Налага се да исушиш филамента.
Ретракта не се настройва на пауза.Стойностите се подбират по време на печат след
което се правят промените в слайсера.
Поздрави
brum - майстор
Закачих часовника и проблема лъсна. При смяна на посоката на движени от ляво са нужни 0.1мм за да почне да се движи коректно, а от дясно 0.4мм. Под коректно имам в предвид при 0.1мм ход да прави 0.1мм ход. В началото след смяна на посоката по Z прави по-малко от това.

Ще пробвам довечера с разхлабване и ще споделя.

А преди е правел по-малки разлики защото беше със endstop. G28 реално слиза до 0мм, а после качва до 0.2мм. Та компенсира частично проблема. С z probe не слиза до 0мм, а до 1.2мм (толкова ми е Z офсета). И реално обръщането на движението по Z се случва на 0.2мм.
alien - специалист
правилния тип е зададен - 100к термистор с 10к пулъп, това в конфигурацията на марлин е тип 99
автоматичния пид не ми намери оптималните настройки, аз си ги правих ръчно за по-бързо установяване на зададената температура
ретракта го настроих в паузите защото имам време да видя проблема, иначе по време на печат всичко излгежда нормално, проблема е само в паузите
следваща стъпка ще е сушене, да видим ще има ли промяна, но това ще е след като оправя термо сензора, поне да виждам реалната температура
edit: според тоя колега за PETG няма разлика дали е сушен или не, чудни работи...
STEPER - специалист
При мен Марлин 1.1.9 работи на 3 принтера и температурата стои като вкопана.
Предполагам и ти ползваш същата.
В конфигурацията на тази версия на Marlin няма заложен такъв термистор - тип 99 и не е
чудно защо Марлин не може да извърши PID autotune. Просто няма от къде да вземе
информация за него.Параметрите за всички типове термистори които ползва Марлин са
заложени в софтуера.
edit:
Видеото не е много показателно в случая и не коментирам приказките на "тоя колега",
но ако се вгледа човек внимателно след 8-та минута ще види модел при който няма влага след
сушене на 50 градуса.
Поздрави
alien - специалист
има, има, 1.1.9 е стара версия, аз качих марлин 2
направих калибровка на градусите от 140 до 270, сега показва вярно
това което показва след 8мата минута е 50% влажност, на 9тата минута показва 90% влажност, което започва да се влошава, в работилницата ми е много сухо, не вярвам и 20% да има
скоро ще намеря начин да изсуша малко моя материал да видим ще има ли разлика, ама не съм оптимист...
STEPER - специалист
Грешка. :wink:
Марлин версия 1.1.9 не е стара,а последната версия за 8 битови бордове.
Не беше споменал досега ,че принтера ти е оборудван с 32 битов борд.
Аз също ползвам на два принтера 32 битови карти но не съм забелязал някакво
предимство от това. На една машина върви Клипер с Октопринт но все тая.
Добрата механика,грамотно направена си остава с приоритет пред всичко друго. :)
Дай малко повече инфо за твоя борд.
Поздрави
alien - специалист
с 8 бита съм, марлин 2 е както за 8 така и за 32
обаче паметта е малко (атмега1284п), не че ми е спешно повече ама като активирах няколко основни фунции + графичен дисплей и заех 99%
та поради тая причина се отказах да слагам дисплей на тоя дърт борд, по-натам може да взема 32 битов направо с дисплей, гледам в алито има избор
ама не бързай с 2ката, че открих малко бъгове, при определени настройки прави разни резки движения извън позволеното ускорение, мотора на Z само църка изобщо не може да завърти, известен е вече тоя бъг ама още не са успели да го фикснат
STEPER - специалист
Благодаря за информацията.
Аз не съм имал потребности досега да се интересувам от развитието на фирмуера
и не съм поглеждал към официалната страница на Марлин.
Супер. :supz:
Ще има с какво да се занимавам утре.Ще я кача на един принтер и ще печата
с нея.
Поздрави
STEPER - специалист
alien,
Имам проблем с компилирането на скицата за Марлин 2.0.х. за AVR
Използвам Arduino 1.8.12 но и с версия 1.8.13 е същата работа.
Получава се съобщение за грешка - missing binary operator before token "("
Иначе съм доунлодвал версията на Марлин от официалния сайт. Пробвах също и от
GitHub разлика няма.
Имаш ли някакви идеи?
Поздрави
brum - майстор
Подозирам, че имаш грешка в конфигурацията. Такъв тип грешка съм почти на 100% убеден, че няма как да излезе от Marlin-а. Та прегледай редовете които си пипал и потърси къде си вкарал някой странен знак.

Да споделя и аз развитието по моя въпрос с неточността по Z при първите няколко слоя. След леко разхлабване нещата са приемливи. При 5мм височина на детайла отклонението в центъра на масата е около 0.1мм. В ляво на масата е под 0.05мм.

И няколко въпроса изскочиха:

1) Мисля си за тези anti backlash гайки. Те би трябвало да седят по-плътно по самият винт, нали? Идеята е да се намали луфта по Z в гайката. Има ли някакви недостатъци при ползването на такъв тип гайки?

2) Защо масово се ползват винтове с ход 8мм на оборот? Не мисля, че е до скорост на придвижване по Z, защото тези мотори могат спокойно да правят 10-15 оборота за секунда, а скоростта по Z при G28 командите е определено по-малка. Или поне така ги дават по спецификации.

3) Кое е по-удачно за два винта по Z? Два мотора с по един винт или един мотор и задвижване на вторият винт с ремък?

4) И още едно, но в сферата на "любопитно ми е" - има ли някой от масовите принтери който използва съчмено винтова двойка по Z? При CNC рутера всичките винтове са такива, ама там е ясно защо - шпиндела е 1.5kw и някой трябва да го държи на място за да докара точност до стотни от милиметъра.
  • 1
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 96

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: