• 1
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 95
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
brum - майстор
Правиш кутия от две части. За по-просто да е цилиндрична. Горната част е цилиндър и долната е цилиндър. Горният цилиндър е с външен диаметър 9.95, а долният е с вътрешен диаметър 10.05. Или луфта е 0.1 на страна. Като натиснеш долната към горната се "заключват". Слоевете които са се образували по време на печата го играят като малки зъби които държат нещата заключени едно към друго.

За по-прецизно заключване се правят един слой 9.9, един слой 9.95. На горният цилиндър е един слой 10, един слой 10.05. Слоят дето е 9.9 заключва към слоят дето е 10. Този дето е 9.95 заключва към слоя който е 10.05.

В пъти по-здраво от "зъбчетата". Кутиите за платки които печатам са всичките на този принцип.

Та при луфт 0.1 нещата седят здраво хванати едно за друго. На 0.15 не държат.
brum - майстор
Да споделя още нещо - не вземайте прехвалените вентилатори на Noctua за hotend-а. Или поне не тези които са 4010. Лачени са, ама на фона на фабричните ми вентилатори са смешни от към дебит.

Масово по интернет се препоръчва Noctua NF-A4x10 FLX - 0.05А на 12V. Или 0.6W. Взех два за да сменя шумните вентилатори в принтера и дадох общо 46лв. Бесен съм.

Фабричните вентилатори се оказа 24V, 0.1А. Или 4 пъти по-мощни. По-шумни са, факт. Обаче и дебита на въздух през тях няма общо с този през noctua-то. Ама грам.

Фабричните идиотски вентилатори не подлежат на смазване и двата на hotend-а вече са шумни. Особено тоя дето е за охлаждане на детайла. Тунинговах го леко и направих отвор за смазване, ама кара по една седмица и пак почва да бучи.

Та тъй - ще търся нещо китайско и сравнително марково. И задължително със сачмени лагери.
STEPER - специалист
Здравей brum,
Защо търсиш голям дебит от вентилатора.
Някои казват - Въздуха кокали няма. Да ама Не. :)
Вентилаторите генерират значителен шум от бързото протичане на въздуха около лопатките,
като шумът е приблизително пропорционален от скоростта на въртене и броя на лопатките.
Или грубо казано - голяма скорост,много лопатки - голям дебит и шум.
Няма да говоря за шум от лагери и баланс на пропелера защото е нищожен пък и системата
ни за охлаждане е с ниско налягане -считай атмосферното.
Известно е,че ако намалим скоростта на половина получаваме 15 децибела по-малко шум.
При директ драйв вентилатори каквито използваме при нас това може да стане с намаляване
на захранващото напрежение.
На Алито за нищожни стотинки може да се вземат 3 амперови миниатурни DC-DC преобразователи за тази цел.
При мен вентилаторите /които са 12 волтови/ работят и са работили винаги на 7 волта и никога
не съм имал грижи с охлаждането и шума.
И дали масово препоръчваните по интернет Noctua NF-A4x10 FLX, както казваш, не ги въртят на понижено напрежение?
Не знам, защото не съм се интересувал тъй като не бих дал толкова много пари за такъв вентилатор.
Поздрави
brum - майстор
Дали е на 12V или на 24V вентилатора не ми е драма. Имам под ръка MP2307 дето са идеални за тези цели. Даже бях събрал модула и на финалната права видях, че вентилатора дето ще сменям е 2.4W, пък аз слагам 0.6W.

А сменям защото се разтропаха. Погледнах и видях какво препоръчват. Избрах нещо марково с идеята за по-дълъг живот. А за дебита - по-слаб вентилатор може да докара heat creap. Явно си има причина да слагат толкова мощен. Масовите са по-маломощни.

Та ще взема sunon-и от Викиват. На 12V са, ама платката е така направена, че лесно можеш да захраниш 12V вентилатори. Има постоянен плюс и транзистор който прекъсва нулата. Т.е. подменяш плюса от 24V на 12V и няма драма. Даже вентилатора дето охлажда детайла който се печата няма драма да работи така.
STEPER - специалист
съб апр 03, 2021 11:21 pmbrum написа:
......................
А за дебита - по-слаб вентилатор може да докара heat creap. ..............
Интересно.
След толкова години работа и хиляди метра жица, при мен 3Д принтера никога не е изпадал
или да си е докарвал "heat creap" :)
Поздрави
brum - майстор
Значи нужният дебит е по-малко от това което подаваш. При мен фабрично е заложен повече дебит от това което лачените Ноктуа вентилатори дават. Та няма да рискувам.
STEPER - специалист
Здравей brum,
Както писах - вентилаторите при мен /40х40х10/ работят на приблизително половината от захранващото
напрежение,т.е. 7 волта което трябва да ти подскаже,че и количеството въздух е по-малко но
достаъчно да се осигури топлиния режим на Hotend-а.
При теб проблема е съвсем друг и локален. Използваш друг модел екструдер съвместим с V6 Hotend-а, но
със значително намалена охлаждаща повърхност откъдето идва и необходимостта ти от по-голям
дебит на въздух. Затова при теб фабрично е заложен повече дебит.
Различните модели имат различни характеристики и различни потребности които трябва да се взимат
под внимание.
Поздрави
brum - майстор
Факт, за това си абсолютно прав. Радиатора е меден и с малка повърхност.
batrado - специалист
Привет brum,
вентилаторите на Noctua имат по-дълъг живот (почти двойно спрямо примерно на Sunon) но с доста по-малък дебит. Виж в комет имат разнообразие на 40-ки вентилатори и с различни дебити и нива на шум. Аз ползвам серията Super silence от Sunon. И ако се налага слагам един линеен стабилизатор за 12V-ов вентилатор примерно 7812.
Можеш да се заиграеш и да му направиш някакъв преходник за по-голям по размери вентилатор с по-голям дебит и по ниско ниво на шум.
  • 1
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 95

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: