• 1
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 96
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
arnaudov78 - напреднал
съб ное 28, 2020 2:28 pmSTEPER написа:
arnaudov78
Клипчето е взаимствано от YouTube и показания принтер не е моят :)
Много е вероятно в твоят принтер да няма обособен датчик за HOME Z /китайците
обичат да правят икономии и принтера е настроен да използва BL Touch
датчика за HOME Z и като Z_MIN_PROBE_ENDSTOP.
Трябва да знаеш,че G28 е команда с висок приоритет и отменя редица други като G29
с твоята функция "Z_SAFE_HOME" . :wink:
Отвори Pronterface и напиши - G28 X Y Z и обърни внимание какво ще изпълни принтера.
Поздрави
Знам това, да. Принтера си има микро ключ за Z min, но той не се използва вече тъй като BL touch му отнема функцията, няма смисъл в това да се конфигурират да работя и двете. G29 е конфигуриран да се възстановява след G28. Също така по никакъв начин G28 не пренебрегва Z_SAFE_HOME. а го изпълнява във реда G28 X Y Z заедно.
STEPER - специалист
Не съм много съгласен с това.
Взимането на HOME Z от центъра на леглото е единствено привилегия на DELTA принтерите
G28 има за цел да приведе механиката /трите оси/ като кординатна система - X Y Z в една плоскост
отговаряща на тяхното взаимно положение в пространството и общо начало.
Ако след G28 не стои G29 SAFE HOMING не се изпълнява.
arnaudov78 - напреднал
съб ное 28, 2020 3:30 pmSTEPER написа:
Не съм много съгласен с това.
Взимането на HOME Z от центъра на леглото е единствено привилегия на DELTA принтерите
G28 има за цел да приведе механиката /трите оси/ като кординатна система - X Y Z в една плоскост
отговаряща на тяхното взаимно положение в пространството и общо начало.
Ако след G28 не стои G29 SAFE HOMING не се изпълнява.
Ако имам само G28, нулира си първо Х после Y и накрая отива по диагонал до зададената точка в конфигурацията за Z_SAFE_HOME и там взема Z нула. Всичко това е независимо дали после ще се изпълнява G29 или не. Координатната система е ясна и тя винаги е една и съща без значение от коя точка на леглото ще се вземе Z нула! Дори и при криво легло, когато преди това е запаментена топологията му след изграждане на мрежа с G29, то тя се взема под внимание и машината знае от коя точка точно от леглото е взет Z min и внася нужната корекция.
MrMurdjo - майстор
пет ное 27, 2020 2:18 pmbatrado написа:
Привет,
....
Соленоид - в момента ми е фаворит. Ползвам клонинга 3D Touch а отделно имам и BL Toouch от Antclabs.
Ако може едно въпросче без да отвличам темата.
На какъв принцип работи този соленоиден сензор? Заинтригува ме, защото се интересувам от всякакви подобни сензори, макар и за приложение при CNC рутер.
arnaudov78 - напреднал
съб ное 28, 2020 9:23 pmMrMurdjo написа:
пет ное 27, 2020 2:18 pmbatrado написа:
Привет,
....
Соленоид - в момента ми е фаворит. Ползвам клонинга 3D Touch а отделно имам и BL Toouch от Antclabs.
Ако може едно въпросче без да отвличам темата.
На какъв принцип работи този соленоиден сензор? Заинтригува ме, защото се интересувам от всякакви подобни сензори, макар и за приложение при CNC рутер.
https://www.antclabs.com/bltouch

Сензора работи на принципа като датчик на Хол. Изключително прецизен

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0 ... 0%BE%D0%BB
MrMurdjo - майстор
Благодаря. С елемента на Хол съм запознат. Интересуваше ме повече как постигат такава прецизност при контакт, но разбираемо на сайта им няма такава информация. :)
STEPER - специалист
нед ное 29, 2020 1:36 pmMrMurdjo написа:
Благодаря. С елемента на Хол съм запознат. Интересуваше ме повече как постигат такава прецизност при контакт, но разбираемо на сайта им няма такава информация. :)
Здравей Sir,
Радвам се да те чуя и в тази тема и се надявам да си в добро здраве в тези времена.
Питаш как " постигат такава прецизност при контакт".
Ами никак. Контакт няма.
Грубо казано - Соленоида /електро магнита/ служи само да прибира и отпуска щока.
В горната част на щока има един постоянен магнит / метално ядро/ за соленоида. Интересен е
магнита който при своето движение нагоре задейства и датчика.
Две интегрални схеми за управление на соленоида и датчика.
Ако действително имаш интерес в момента на AliExpress има срещу 20-22 лева, с доставка за 14-28 дни.
Ето едно познавателно видео и някои линкове и снимки.
https://aliexpress.ru/item/32949450525. ... hweb201603_
Поздрави

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (10.97 KиБ) Видяна 1385 пъти

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (28.9 KиБ) Видяна 1385 пъти
MrMurdjo - майстор
О, здравей!
Много време не бях поглеждал форума и даже си бях забравил точното изписване на прякора. :) Ама гледам, няма големи промени. Същите километрични теми продължават.
Надявам се, че си ОК, както и останалите млади и стари техници тук.

Понякога ми се налага да опипам повърхнина и за целта ползвам механична самоделна сонда (touch probe), но винаги надавам ухо за нещо по-различно като принцип и устройство. Когато е метал, там става лесно чрез пряк електрически контакт, но неметални повърхнини искат опипвач.
Благодаря за видеото, светнах се как работи това нещо. Той соленоидът само избутва иглата, а движението на механиката я връща до точката на задействане на сензора. Синът ми преди няколко дена се сдоби с 3Д китайски принтер, даже не знам каква марка и има ли такава. Само на снимка го видях. Но нищо чудно да се закрастя и на тази тема. :)
STEPER - специалист
Здравей,
Не знам дали това ще ти свърши работа.BL TOUCH е наименованието на оригинала
а 3D TOUCH на клонинга.Но това не е оня TOUCH /опипвач/ при CNC техниката
който в непрекъснат режим опипва повърхнината пък било тя плоска,конусна,цилиндър
отвор и т.н.
Тези сензори работят в кординатен точков режим зададен от фърмуера
Това са режимите при които се използва - / Не искам да ги превеждам за да не те объркам :) /
3POINT
* Probe 3 arbitrary points on the bed (that aren't collinear)
* You specify the XY coordinates of all 3 points.
* The result is a single tilted plane. Best for a flat bed.
LINEAR
* Probe several points in a grid.
* You specify the rectangle and the density of sample points.
* The result is a single tilted plane. Best for a flat bed.
BILINEAR
* Probe several points in a grid.
* You specify the rectangle and the density of sample points.
* The result is a mesh, best for large or uneven beds.
UBL (Unified Bed Leveling)
* A comprehensive bed leveling system combining the features and benefits
* of other systems. UBL also includes integrated Mesh Generation, Mesh
* Validation and Mesh Editing systems.

MESH_BED_LEVELING
* Probe a grid manually
* The result is a mesh, suitable for large or uneven beds. (See BILINEAR.)
* For machines without a probe, Mesh Bed Leveling provides a method to perform
* leveling in steps so you can manually adjust the Z height at each grid-point.
* With an LCD controller the process is guided step-by-step.

Фърмуера записва данните свалени от отделните точки в един блок,и ги използва после
при отпечатаването на детайла като променя височината на леглото,за да се получи
успоредна повърхнина Z спрямо дюзата или точка от взаимното положение на осите X и Y.
Дано това ти помогне с нещо.
Поздрави
MrMurdjo - майстор
Подобни методи - опипване на зона в матрица с определена стъпка - ползвам при гравиране на печатни платки, защото там работя на дълбочина не повече от 0.08 мм. Но там е лесно, докосвам директно медното фолио. И после с помощта на коригираща програма на база записаните координати се създава окончателния .nc файл за гравирането с микро корекции по време на движение. Получава се много добре.
Все пак ще си имам едно на ум с този вид конструкция. Може да ми дойде на сгода за нещо в работата ми.
От каквото съм чел за 3Д печата, нивелирането и захващането (прилепването) на изделието към основата е много важен елемент от цялата процедура. Вероятно ще се запозная с нея в скоро време.
Поздрави и успешни занимания. :partyman:
  • 1
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 96

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: