• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 96
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
STEPER - специалист
Iliev Labs написа:
А защо работят само с ABS и PLA ?
И не само.....
3D Printer - High Resolution - Homemade - DIY
http://www.youtube.com/watch?v=snOErpOP5Xk
MamaMy - майстор
Гледах по Дискавъри как правиха копия на някакви метални дръжки. 3Д принтера печаташе със лепило и след всеки ред посипваше с фини метални стружки. Накрая като свърши, разровиха кутията със стружките и извадиха готовите фигури. После им направиха калъпи и нещо ги нагряваха, но не помня цялото. Накрая бяха излезли чудесни дръжки с орнаменти. :?

Намерих го: http://www.youtube.com/watch?v=i6Px6RSL9Ac
Iliev Labs - специалист
STEPER, защо избра това управление?
Ардуино ли е?
edesign - специалист
браво STEPER :)
относно управлението масово гледам е с ардуино, софтуерът с който аз правих кутийката се казва CURA - холандски open source.
Но все пак имайте впредвид, че засега технологията има ред недостатъци
- много бавна - за дори дребно производство ми се струва невъзможна - кутия за мрежов адаптер с размери 120х70х30 ми направи за 8 часа само единият капак;
- малка точност - ако правите кутийки от две части то те няма да се сглобят 100% както искате;
- едноцветни детайли (е може и да наслагвате но не знам здравината как е)
- малка гладкост на повърхнината, а и материалът е гаден и после почти не се шкури.

т.е. за мен както казах този метод е хубав за играчки, хоби джунджурии, но все пак ако се правят матрици за отливане на пластмаса методът е незаменим, конструктора да си изчисти грешките.
Също трябва човек да е доста запознат с 3д програми, което не е е проста работа
dobrinski - специалист
Браво и от мен! Използвал си и CNC рутера за направа на детайлите.
Iliev Labs - специалист
edesign написа:
Но все пак имайте впредвид, че засега технологията има ред недостатъци
- много бавна - за дори дребно производство ми се струва невъзможна - кутия за мрежов адаптер с размери 120х70х30 ми направи за 8 часа само единият капак;
- малка точност - ако правите кутийки от две части то те няма да се сглобят 100% както искате;
- едноцветни детайли (е може и да наслагвате но не знам здравината как е)
- малка гладкост на повърхнината, а и материалът е гаден и после почти не се шкури.
Верно ли е толкова зле?
Ти да не си купил наи-евтиня, без подгряване на масата?
По клиповете в тубата не изглежда така.
edesign - специалист
В смисъл кое не изглежда така в тубата?
Аз не съм си купувал просто използвах 3д принтера на една фирма за да изработя кутия.
Да нещата са зле то затова е хоби работа, а не индустриална.
Масата подгрява за да задържи детайла отгоре и няма връзка с качеството на повърхнината.
MrMurdjo - майстор
3D принтерите с термична глава, които наслагват разтопени нишки пластмаса, са най-популярни (особено сред любителските среди), но качеството се определя от дебелината на нишката, съответно стъпките при изграждане на обемния модел.
Устройствата, които са базирани на технологията за синтероване (май така му викаха) на полимерен прах с помощта на лазер, имат по-добра резолюция и съответно качество на повърхнините на завършеното изделие. Но пък предполагам, че изискванията за точност на механиката са доста по-високи. Плюс лазера, който хич няма да е евтин.
Гледал съм и филм, където обемният детайл се формира в течен фотополимер (отгоре надолу, като полимеризираното тяло се изтегля бавно нагоре) под въздействие на лазер. Един кух модел на топка за голф, вярно много фин, отиде къде 24 часа за изработка.
hygro - майстор
Обикновено екструдерните принтери работят на слоеве до около 0,1mm, а качеството на повърхността и точността на размера на детайла зависят освен от позиционирането, също от настройката на подаването и качеството на материала.
Прикачен файл:
T-slot-Family.jpg

Повърхностите могат да се обработят до огледален блясък без шкурене с ацетонови пари:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Xj53P2YzYGM[/youtube]
STEPER - специалист
Iliev Labs написа:
STEPER, защо избра това управление?
Ардуино ли е?
Да.Това е Ардуино Mega2560 R3 който в случая се явява като процесорен модул със собствен софтуер управляващ принтера и достатъчно функционален.
След многото информация която прегледах и прочетох в Интернет, се спрях на него - първо и основното защото се явява като неформалем стандарт при строителството на DIY 3D прнтери.По-голямата част от софтуера е написан на езика на Arduino,една Отворена платформа с безумно много свободен софтуер с отворен код,библиотеки и т.н.а това не е без значение.
Второ защото ми е добре познато.През годините много други проекти съм правил с него.Не е необходим и програматор за качване
на софтуера благодарение на вградения бутлоадер.
И Трето сложността и големината на модела понякога изискват много време за печат /часове и дни дори/ а той има възможност да работи и самостоятелно /без PC/, като данните чете от вградена SD карта и работата се визуализира на LCD,.
Не на последно място,е че цялата електроника може лесно да се модефицира и от финансова гледна точка е достъпна за всеки.
Една интересна възможност е,когато се управлява от PC това да става чрез Bluetooth.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 96

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: