• 1
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 95
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
brad4edat - специалист
Привет. Правя една машина с управление за 3д принтер и ми трябва малко помощ за движението по Z или У. Няма значение коя от двете оси ще свърши работа, понеже машината ще работи само по две оси -Х и Z или Х и У.
Ползвам управление за 3Д принтер, понеже имам опит с принтер и Марлин. Знам да се оправям с хардуера и да си барницам кода на Marlina, за това съм избрал задвижването да е такова. Robin nano v1.2 и Нема 23 превърнати в серво мотори с MKS servo57b

Та на проблема, че се отплесвам. Трябва ми движението по втората ос (слайсването на обекта) да бъде непрестанно, отначалото до края нагоре по Z да бъде нещо като опцията Vase. Проблема е че обекта е тънък, около 0.4 до 1мм(Различни обекти са.) Поради тази тънкост на обекта а и това, че машината е двуосна е невъзможно да ползвам Vase опцията за слайсване.
Нещо подобно да се получи като експерименталното за момента non planar slicing.


Ако си слайсна обекта стандартно, става си на слоеве и пак ще ми свърши работа, но става бавно за работа с самата машина и ще има прекалено много ретракции по Z. Височината на словете или отместванията по Z ще е около 0.03 - 0.1мм на всяко обхождане наляво надясно.

Това няма да е 3d Принтер! Прилягам и една бърза скица какво ми трябва, малко по нагледно.
Дали, ще е по Z или У това второто движение е без значение, само да се получи това непрекъснато плавно нагоре надолу "израстване" на обекта.

От няколко дни опитвам да го слайсна с мойте слайсери по някакъв начин да го излъжа, но за сега не успявам. Ако някой някога е успявал да направи нещо подобно ще се радвам да сподели:)
Прикачен файл:
3D принтиране по Z или Y.png
3D принтиране по Z или Y.png (26.14 KиБ) Видяна 2965 пъти
brad4edat - специалист
чет юни 17, 2021 11:18 amDare_Devil написа:
От скоро съм с 3д принтер (добре де, не много от скоро, но все нямам време да се заема по-сериозно с него и напредъкът ми е на час по лъжичка). До момента не съм успял да извадя нищо с прилично качество. Принтерът ми е Tevo Tornado с добавен bltouch сензор. Каквото и да правя обаче, си имам солидни проблеми както с адхезията към леглото, така и с изкривяване на отпечатваните детайли, което на моменти причинява и отлепяне на слоевете. Печатам с PLA на 205 градуса, пробвах на 65 и на 70 градуса температура на леглото, като и в двата случая се държи по един и същи начин. Първоначално се опитвах да ползвам лак за коса за подобряване на адхезията, и макар да е по-добре от голо стъкло, пак беше недостатъчно. Последните ми опити са със сухо лепило, и пак - има известно подобрение, но все пак си има проблеми с адхезията.
P.S. Използвам Cura и печатам директно през USB
Аз печатам на голо стъкло! ПЛА, ПЕТГ, ТПЮ, Ингео870, АБС
Стъклото всяка сутрин го мия с TEST GEL и го изплаквам хубаво с топла вода, чак скърца на пипане. Толкова чисто става. Когато стъклото е толкова чисто, то чак лепка все едно като го пипаш! Не ти трябват никакви лакове и лепила на него!

За ПЛА се загрява хубаво до 60-65 градуса за първия слой!
Дюзата на първи слой на 205*
Вентилатора за охлаждане на обекта е изключен ЗАДЪЛЖИТЕЛНО на първия слой! При мен до 3тия слой е спрян а после автоматично си се усилва колкото е нужно според обекта!
Първия слой трябва хубаво да го притиснеш към масата, да се "разплеска" нишката в самото стъкло! Но не и да прекалиш, че да задръстиш екструдера!
Ползвай Скиртс-поли около обектите, 4-5мм. широки, особено ако са голями и съмнителни дали няма да се изкривят!

Плюс на Скиртовете-полите е че може след първия слой да капнеш по капчица каниколит на 5-6 местенца по ъглите на полата към стъколто! Така може да печаташ печати с десетки часове и ще си спокоен, че няма да имаш проблеми с адхезията!


Отскоро ползвам и плътен Поликарбонат дебел 5мм за основа при печат, особенно за Nylon и Policarbonat. Тия двата филамента само на поликарбонатната подложка успявам да ги залепя да не мърдат. полкарбонатната подложка става и за всички други филаменти!

Стъклото измито до скърцане си остава класика в жанра обаче!

PS.

Ако имаш опция в менюто на принтера BABY STEPS... Ползвай я! Това са микро движения по трите оси, който можеш ръчно да правиш през менюто докато принтера си принтира! Аз така се родих с Z Baby steps, понеже вече мога в реално време да доближа дюзата на принтера при първия слой колко близо да е до леглото и да регулирам "сплескването" на нишката.
Преди да активирам в Marlin и в менюто да ги имам тези baby steps, беше мъка с първите слоеве и отлепени обекти, понеже принтера е като "жив" и Z офсета ти никога не е еднакъв, и се влияе от колко е гореща масата и дюзата и колко време е минало откакто са загряли преди да почнеш да печаташ! Сега съм си задал един Z офсет дето е оле мале точен, малко по-висок от нужното. Пускам печата и докато принтера направи 1-2 обиколки отвън с Брима аз вече съм избрал от менюто Z baby steps и започвам в реално време да си смъквам още малко дюзата докато ми хареса как се сплесква филамента към стъклото (масата). Ако имаш такава опция я разучи и я ползвай! Ще се родиш с нея! :rock:
STEPER - специалист
пон сеп 06, 2021 11:06 pmbrad4edat написа:
..... Правя една машина с управление за 3д принтер и ми трябва малко помощ за движението по Z или У.....
Много неясно е каква ще бъде тази машина и по каква технология ще работи.
Това,че ще се управлява с Марлин е най малкия проблем.Ако е
non planar FDM принтер трябва да отбележа,че технологията е от около две
години и е още експериментална.За сега зная само един слайсер който пак експериментално
е пригоден за тази технология, а познатите ти слайсери не можеш да "излъжеш" тъй като не стават за тази цел.
Освен това се изисква и моделите да отговарят на някои по-спесифични условия.
Доколкото съм запознат с Марлин мисля,че не подържа директно серво мотори освен ако
сервото на двигателя не използва само сигналите DIR и STEP като пропускаме сигнала ENABLE.
Всъщност това е просто смяна на стъпковия драйвер с подходящ серво драйвер какъвто е може
би MKS servo57b който се справя сам с енкодера.
Поздрави
brad4edat - специалист
ср сеп 08, 2021 12:37 pmSTEPER написа:
пон сеп 06, 2021 11:06 pmbrad4edat написа:
..... Правя една машина с управление за 3д принтер и ми трябва малко помощ за движението по Z или У.....
Много неясно е каква ще бъде тази машина и по каква технология ще работи.
Това,че ще се управлява с Марлин е най малкия проблем.Ако е
non planar FDM принтер трябва да отбележа,че технологията е от около две
години и е още експериментална.За сега зная само един слайсер който пак експериментално
е пригоден за тази технология, а познатите ти слайсери не можеш да "излъжеш" тъй като не стават за тази цел.
Освен това се изисква и моделите да отговарят на някои по-спесифични условия.
Доколкото съм запознат с Марлин мисля,че не подържа директно серво мотори освен ако
сервото на двигателя не използва само сигналите DIR и STEP като пропускаме сигнала ENABLE.
Всъщност това е просто смяна на стъпковия драйвер с подходящ серво драйвер какъвто е може
би MKS servo57b който се справя сам с енкодера.
Поздрави
Привет.
Серво драйверите са MKS SERVO57. Те не връщат инфо към Марлина, а само следят с магнитен сензор дали мотора е направил толкова стъпки колкото са зададени, като команда и ако не е, то самият серво модул му задава допълнителна команда да коригира колкото е нужно.

Ще ползвам експерименталната версия Slic3r Non Planar която се инсталира на Линукс.
До два три дни ще опитаме тука с един приятел да се пребориме с линукса и да инсталираме нещата. Аз се мъчих два дни да ги инсталирам само, но само до линукса стигам да го подкарам наред. От там насетне с инсталирането на експерименталния Slic3r удрям греда с инсталацията. Тия линукси така и не се научиха да ги направят за 20 години време да се инсталира нещо по нормалния начин. От как ги помня от първите ми опити си е все същото. Все кодове, все компилации все магии, двайсе години по-късно си е същото, само графично са по приятни за работа.

Този експерименталния G код дето са го дали за тестване го принтих вчера и се получи идеално, никакъв проблем нямах.

Остава само да инсталирам пущиневия специален вариант на слайсера и да си слайсвам сам нужните ми файлове. Самите обекти са супер тънки, широчки са иначе но пък не са и високи. С тоя слайсер ще се получи перфектно за моите цели.
Иначе машината не е 3Д принтер, нищо подобно. Една шлайф машина е, която има две оси на движение и трябва да слайфа обектите с "дъга". За това ми трябва тази опция да се движи така по З или У.
Ще се получи чудесно. Но е крайно време да я вкарат тая опция Non Planar и в стандартните версии на слайсерите, за определени обекти ще е чудесна опция да я има.

:)
Здравейте на всички!
Абсолютно начинаещ съм на тема 3D принтиране и чета с интерес тази тема. В момента имам 3D Принтер TRONXY XY-3 SE 3-IN-1 и се интересувам от възможностите му. Бих се радвал, ако споделите мнения заслужавали си тази машина или да се ориентирам към друга подобна.
STEPER - специалист
Здравей и добре дошъл,
Дали си заслужава? Не бих казал като се има на пред вид това което предлага сега пазара.
Но може би този въпрос би следвало да си зададе човек преди покупката като се определи с какъв бюджет разполага,
какво да очаква от една такава машина, за какво ще се използва и т.н.
Но поне сега /като собственик на 3Д принтер/ ще имаш възможност да добиеш някакъв опит и след време ако задоволява потребностите ти
и при желание може да се ориентираш към нещо друго /по добро/.
За принтера няма какво да се каже. Китайска работа и качество. Класическа схема на 3Д принтер.
Темата е доста замряла но в мрежата може да се намерят много ревюта и видео за този принтер така,че СМЕЛО НАПРЕД.
Поздрави
STEPER - специалист
Здравейте,
Малко да оживим темата с една молба.
Имам идеята да ъпгрейдна един от принтерите ми към модела TRIDENT на VORON.
Някой може ли да удари едно рамо, като приложения детайл от квадратна форма да се преправи
и да получи кръгла форма с диаметър 38 мм. и височина 20 мм. Останалите елементи се запазват.
Материала ще бъде TPU ако това има значение.
Предварително благодаря за отделеното време.
Поздрави

Прикачен файл

foot.zip
(178.88 KиБ) Свален 48 пъти
seeker - специалист
ср дек 15, 2021 2:32 pmSTEPER написа:
Здравейте,
Малко да оживим темата с една молба.
Имам идеята да ъпгрейдна един от принтерите ми към модела TRIDENT на VORON.
Някой може ли да удари едно рамо, като приложения детайл от квадратна форма да се преправи
и да получи кръгла форма с диаметър 38 мм. и височина 20 мм. Останалите елементи се запазват.
Материала ще бъде TPU ако това има значение.
Предварително благодаря за отделеното време.
Поздрави
Здравей, преправка на файла ли трябва, или цялостна изработка?
STEPER - специалист
ср дек 15, 2021 10:23 pmseeker написа:
Здравей, преправка на файла ли трябва, или цялостна изработка?
Привет,
Според мен трябва да се поправи за да се измени формата.
Необходимо е външната форма от квадрат да стане цилиндър с
диаметър 38 мм и височина 20 мм.
Останалия елемент като леглото на винта в средата с неговия диаметър и дълбочина
за да се скрие главата си остава съшото.
Модела представлява демпферираща подложка към долните опори /крачета/ на принтера за поглъщане
на вибрациите.
Поздрави
seeker - специалист
чет дек 16, 2021 7:20 amSTEPER написа:
ср дек 15, 2021 10:23 pmseeker написа:
Здравей, преправка на файла ли трябва, или цялостна изработка?
Привет,
Според мен трябва да се поправи за да се измени формата.
Необходимо е външната форма от квадрат да стане цилиндър с
диаметър 38 мм и височина 20 мм.
Останалия елемент като леглото на винта в средата с неговия диаметър и дълбочина
за да се скрие главата си остава съшото.
Модела представлява демпферираща подложка към долните опори /крачета/ на принтера за поглъщане
на вибрациите.
Поздрави
Ще се пробвам довечера, или утре с моите бегли познания на Солидуърк. Файла ще ти е най-удобен пак в stl?
  • 1
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 95

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: