• 1
  • 77
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 95
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
brum - майстор
На skirt-а не му задавм височина, а го ползвам като индикатор на дебелината на 1вият слой. Печатам на 0.2мм височина на слоя.

Настройките са ми сравнително стандартни. Но това е идея - ще пробвам със STL-а на стар детайл (пазя си всичко разпечатано). Ако върна очакваните размери по Z ще търся проблем в настройките.

За PETG-то - намали retraction distance-а на 2мм и виж пак. Retraction speed--а го сложи на 25мм/сек. Аз съм с bowden tube (ама от лъскавите дето са 1.9 вътрешен диаметър) и retraction distance-а ми е 2мм.

Целта е да дръпнеш минимално назад. Ако дръпнеш много - тече. Трябва да е малко (0.5-1-2мм) и бавно. Иначе влиза въздух, разширява се и наблюдаваш ефекта който описваш. Т.е. обратният на търсеният.
alien - специалист
май си прав за въздуха, щото понякога го чувам как пльока из вътре след ретракт, най вероятно влиза въздух, изобщо не е трудно да се случи щото не е херметизирано, иначе за ретракт пробвах няколко стойности резултат не видях, ама вече не помня какво съм пробвал точно, много проби минаха за кратко време, явно ще трябва отначало да започна, има резон в това което казваш, явно ще трябва да подбера точната стойност така че да не влиза въздух

аз точно с надеждата да избегна такива проблеми се спрях на директ драйв, ама май същата работа... или още не съм му хванал цаката
brum - майстор
Намерих си проблема с височината на детайла.

Принтера е само с един винт от ляво на оста по Х. Ако отпечатам детайла близо до винта разликите по Z са под 0.1мм или това което броя за достатъчно добро. Ако го отпечатам в центъра са близо 0.25мм.

Преди време правех реглаж на оста по X. Целта беше да хлопа минимално при повдигане от дясно. Сега седи почти без грам хлопане и стегнато. Движи се с лекота и без осезаемо задържане. Но явно в най-долната част на хода напряга и от дясно задържа леко.

Та ще пробвам първо да отпусна леко ролките на хоризонталната ос да не са толкова стегнати. Ако няма положителен ефект ще имам оправдание за следващият upgrade - 2ри винт по Z. И евентуално ще мина на винт със 4мм отместване на оборот.
STEPER - специалист
alien.
Може би трябваше да напишеш и модела на принтера с който работиш.
Независимо,че ролката идва така както го описваш в материала винаги има остатъчна влажност
в някои случай повече от необходимото.
Проблема е в това,че при производството след екструдиране нишката се охлажда в басейн с вода
след което се изсушава.
Вероятно проблема при теб с изтичане на материал има отношение към самата дюза.
Много хора не обръщат внимание на дюзата с която печатат а тя е съществен елемент от това.
Качествената дюза освен казанчето където става разгряването на материала на изхода има и капилярна тръбичка
която не позволява при ретракт да изтича материал.При правилната дюза, ретракта при директ драйв подаването е в
рамките на 0.5- 2 мм. в сависимост от дължината на капилярната тръбичка.Подбира се опитно
Определено дюзата е за подмяна
За какво става дума ще разбереш от снимките по долу.
Поздрави

Прикачен файл

D.jpg
D.jpg (72.52 KиБ) Видяна 991 пъти

Прикачен файл

C.jpg
C.jpg (63.32 KиБ) Видяна 991 пъти

Прикачен файл

B.jpg
B.jpg (30.17 KиБ) Видяна 991 пъти

Прикачен файл

A.jpg
A.jpg (58.87 KиБ) Видяна 991 пъти
STEPER - специалист
пет апр 16, 2021 8:26 ambrum написа:
Намерих си проблема с височината на детайла.
Принтера е само с един винт от ляво на оста по Х. Ако отпечатам детайла близо до винта разликите по Z са под 0.1мм или това което броя за достатъчно добро. Ако го отпечатам в центъра са близо 0.25мм.
Преди време правех реглаж на оста по X. Целта беше да хлопа минимално при повдигане от дясно. Сега седи почти без грам хлопане и стегнато. Движи се с лекота и без осезаемо задържане. Но явно в най-долната част на хода напряга и от дясно задържа леко.
Та ще пробвам първо да отпусна леко ролките на хоризонталната ос да не са толкова стегнати. Ако няма положителен ефект ще имам оправдание за следващият upgrade - 2ри винт по Z. И евентуално ще мина на винт със 4мм отместване на оборот.
:?: :?:
Ако UBL при теб както пишеш, е конфигуриран правилно и работи добре всичко това няма
отношение към проблема с тези 0.2 мм.
brum - майстор
Има. Лявата част задържа някъде в първите 2-3 милиметра над стъклото. На Z на 2мм височна в дясно е 2мм, а в ляво е около 1.7мм . UBL-а това не може да го компенсира.
alien - специалист
модел не написах щото се оказа че е някакво китайско недоразумение, сбирщайн от какъвто брак е имало изостанал, като замисъл е добър но до реализацията нищо не е останало, постегнах го, смених направляващи и линейни лагери, един стъпков мотор смених, обрах всички луфтове, качих му марлин фърмуеър и още много други дреболии, сега всичко работи както трябва, но дюзата нямам идея каква е, на външен вид е същата но вътре какво има незнам, поръчах една резервна заедно с материалите които подмених но за дюзата още не е останало време да тествам, тия дни ще правя пак нови опити
много е вероятно прекалено голям ретракт пак да води до проблеми, може би там ми е грешката, ще пиша като остане време за нови проби

като поръчвах частите забелязах и тия другите дюзи които на външен вид излгеждат като D.jpg - обаче още не знаех дали ще станат и за моя принтер, ама после като се разтърсих се оказа че и те стават, та тия дни може и от тях да поръчам една за проба, още съм новобранец на няколко дена и не съм запознат с модели и подробности, тъй че идеи приемам всякакви
едит: новата дюза е чиста още, като я гледам най прилича на B.jpg
STEPER - специалист
Аз моите дюзи ги разглеждах като отзад в една тръбичка бях сложил един светодиод
да осветява казанчето на дюзата а отпред с часовникарска лупа. Така успях да ги сортирам,че
се бяха доста събрали :)
brum - майстор
пет апр 16, 2021 1:56 pmbrum написа:
Има. Лявата част задържа някъде в първите 2-3 милиметра над стъклото. На Z на 2мм височна в дясно е 2мм, а в ляво е около 1.7мм . UBL-а това не може да го компенсира.
Малко не ми е ясно обяснението, та ще се опитам да го обясня пак.

Та дясната част явно има леко задържане. Когато лявата част смени посоката и тръгне на горе се случва без задържане. Към дясната част това тръгване нагоре се предава по 250мм хоризонтално рамо. И поради стегнатата Х ос изглежда се получава задържане в този момент. Резултата е изоставане спрямо лявата част при смяна на посоката. Тръгва с известно закъснение и на първият милиметър движение го наваксва.

UBL-а няма как да го хване това.

Ще пусна утре един квадрат с височина 1мм да се изпечата в средата, в ляво и в дясно. Ако съм прав този в дясно ще е най-нисък, а този в ляво най-висок.

И ако съм прав за причината би трябвало като разхлабя леко оста по Х (съвсем леко, не да се стигне до луфтове) този проблем да изчезне.
alien - специалист
така... оказаха се 2 проблема... минимум :-D
първия проблем - термо сензора малко лъже, реално температурата е по-висока, та над определена температура PETG материала започва да кипи (около 240 градуса) пробвах подаване на ръка, в смисъл освобождавам ролката и натискам филамента на ръка, бавно само навътре без да връщам, както излиза гладка нишка така от време на време се появяват балончета, ако направя пауза за малко балончетата се увеличават, плавно намалях температурата докато изчезнат балончетата, незнам дали е влага или калпав материал, трябват още проби

втория проблем - при ретракт 1мм излиза по-малко материал при пауза от колкото при ретракт 2мм, и балончетата се увеличават много, та явно брум позна че влиза въздух, ще трябва да се установи точната стойност, колкото да върне без да вкара въздух

едит: ретракт 1.6мм май е оптималното, ни повече ни помалко, за 4-5 секунди пауза излиза 1мм материал, по-добро от това не ще
  • 1
  • 77
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 95

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: