• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 96
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
MrMurdjo - майстор
Аз въобще се дивя, че и толкова са изкарали :)
Откакто съм се захванал, вече 5 години, ползвам китайски кръгли пръти от Ексорор. Достатъчно добри са.
На втория вариант на рутера, за да спестя малко, ползвах за основни носещи 20 мм калибрована стомана С45 с вариант на плъзгащите лагери по класическата схема с търкалящи съчмени. След един начален период лагерчетата си накатиха слаби пътечки по пръта и уплътниха материала, обрах хлабините и практически повече не съм ги пипал.
STEPER - специалист
Lazy_666 написа:
П.С. Не използвайте алуминиеви пръти... след около 100 часа печат, алуминия има издълбани коловози... Сега ще трябва да търся калибрирани железни пръти 8мм.
:shock: :shock: :? :?
Няма такъв технически грамотен и знаещ човек който
да използва алуминиеви пръти за линейно водене :-D
Lazy_666 - специалист
Имайки предвид, че не съм технически грамотен, факта че прът от неръждавейка струва 20 кинта метъра, факта, че трудно се намира калибриран прът с кръгло сечение и най-вече, че работи вече няколко месеца, мисля че не е толкова голям проблем.

Нали знаете. "Ако е тъпо и работи - не е тъпо".

Мога да си позволя да сменям прътите на всеки няколко стотин часа, докато си намеря по-подходящи. Просто бях забравил, че смятах да ги подменям.

Така или иначе, при смяната Х каретката, ще ми трябват пръти с различна големина, та ще трябва да купувам. :)

Твоя най-вероятно е съставен от три лагера на 120 градуса... моя е с такива (май аксиални се наричаха).

http://www.ebay.co.uk/itm/Hot-10pcs-LM8 ... 3395d7c539
tsenkov - специалист
Щом си в шопия потърси в Ангел Стоилов. трябва да има. Ако искаш закалено Бактрейд - Явор. ако нямат ще ти внесат от Германия.Закалено.Скъпи са но си заслужава.
STEPER - специалист
Lazy_666 написа:
Нали знаете. "Ако е тъпо и работи - не е тъпо".
Тъпо е и несериозно да се използват такива пръти за линейно водене и то при
машина от която се иска и очаква някаква прецизност в работата и.
Аз съм използвал пръти от Германия закупени от Бактрейд - Явор. 27 лева пръчката
от 1 метър.Скъпи са но както казва tsenkov - ...... си заслужава.
Лагерите са LM8UU като посочените от теб в линка.От многото видове лагери това
не са аксиални а линейни лагери.
Ще се опитам да постна някакви снимки на принтера.
Поздрави
STEPER - специалист
Ето няколко снимки на моите принтери.
Не са много качествени но с такава техника разполагам :-D
А тук има 30-тина секунди видео :)
http://dox.bg/files/dw?a=87cf1ecb07

Прикачен файл

100_2745A.jpg

Прикачен файл

100_2744A.jpg

Прикачен файл

100_2742A.jpg

Прикачен файл

5А.jpg
MrMurdjo - майстор
Тази макара не може ли да седи стационарно някъде долу и встрани, вместо да се мандахерца насам-натам? :) Вероятно не натоварва съществено механиката, но ми се наби в очите.
STEPER - специалист
MrMurdjo написа:
Тази макара не може ли да седи стационарно някъде долу и встрани, вместо да се мандахерца насам-натам? :) Вероятно не натоварва съществено механиката, но ми се наби в очите.
:drinkers: Ами ако си на една ракия сигурно ще ти се "мандахерца насам-натам" :-D :-D :-D ,
Но разбира се това е на шега :)
По принцип може да си я сложиш където си поискаш за да не се "мандахерца насам-натам" но все пак трябва да се
спазят и някакви изисквания.Не си забелязал,че макарата с филамента е поставена и лежи на 4 лагера,
тъй като пълна тежи 1100-1200 грама.Това позволява на екструдера без никакво усилие сам да си дърпа нишката
колкото му е необходимо и без това да влияе на качеството на печат. Не без значение е и това,че бързо и лесно
може да подмениш цвета на нишката и по време на самия печата.От теб се иска само да натиснеш копчето "PRINT FROM SD CARD"
и спокойно да си вземеш биричката и да седнеш пред телевизора да си гледаш олимпиадата без да се интересуваш от нищо. :-D :-D :drinkers:
На това му викам аз - Добре свършена работа :wink:
Поздрави
Lazy_666 - специалист
Тоя първия, в текущото си състояние може ли да печата? Че нещо не виждам мотора дет прибутва филамента. Или ако има мотор, не виждам тефлоновата тръбичка. Малко повече информация ако може за него, ще ми е интересно.

Не зная доколко "несериозно" е. При никакво натоварване, издръжливостта е в доста приемливи граници. В смисъл печата е добър. Резултата е повече от приемлив. След като отпечатах редуктор и той си работи приемливо, за мен е повече от достатъчно. В крайна сметка пак ще кажа... важен е крайния резултат. Успях да отпечатам кубче с размери 2х2х2 и реално беше 2.01х1.98х2.00 (или нещо в тия граници). На къси разстояния алуминия е доста здрав. Наистина ще видите зор да ме убедите, че алуминиевите пръти произвеждат некачествен резултат. На снимките се вижда. Ако искате мога още една две да постна преди да съм сменил прътите. Аз така и така ще го "прибирам", че в момента кабелите висят все едно обемен монтаж съм му правил.

Да, наясно съм, че алуминиевите пръти са меки и могат да бъдат наранени при продължителна употреба. Но пък да отсечете, че за нищо не стават... Да си призная, в началото си мислех да Ви отговоря типично по начина по който се отговаря по българските форуми... но после си помислих, че просто не се усещате какво пишете, и просто сте добронамерени. Генерализациите са хубаво нещо, но понякога трябва да се има предвид и частния случай. По тоя принтер има много неща които не са както го пише по учебниците. Примерно вертикалните лагери на принтера са печатани от PLA и си дават много високо качество на печата. Също така, хубаво е вместо обикновени шпилки м8, да се сложат специални такива. Това не променя факта, че печати безпроблемно. Нали?

П.С. Хубаво е когато човек има достъп до скъпа техника да си направи нещата, но аз нямам, и не исках да търся CNC за да ми реже компонентите, щото колчем съм търсил, все много заети, все другия месец...
STEPER - специалист
Lazy_666 написа:
Тоя първия, в текущото си състояние може ли да печата? Че нещо не виждам мотора дет прибутва филамента. Или ако има мотор, не виждам тефлоновата тръбичка. Малко повече информация ако може за него, ще ми е интересно.
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
П.С. Хубаво е когато човек има достъп до скъпа техника да си направи нещата, но аз нямам, и не исках да търся CNC за да ми реже компонентите, щото колчем съм търсил, все много заети, все другия месец...
Този "първия, в текущото си състояние" е отпечатил всичко за останалите два и не само за тях.В списъка са детайли за 3Д скенер,Лиман екструдера,
зъбни предавки, три екструдера които се трудят в приятели и още много други неща.
Ако увеличиш снимката ясно се вижда двигателя зад екструдера.
Тефлоновата тръбичка не е необходима защото е директ драйв.Всичко по конструкцията е класическата Prusa i3 защото не съм искал да откривам топлата вода.
Материала за него е MDF,качествена шпилка 5 мм за Z оста с безлуфтова тефлонова втулка,двигатели NEMA 17
от по-дългите - 42х42х48 мм. и т.н.Краткото видео което съм качил в DOX.bg - http://dox.abv.bg/files/listtree работи именно този първият принтер.
Детайлите за него съм ги правил на CNC тъй като нямаше кой да ми ги принтира но CNC-то съм го правил аз.И при него основният материал е MDF :) :wink:
Това бе първата машина която направих преди няколко години ,
може би 6-7 год. и ако искаш може да погледнеш темата "CNC машина гравьор".
Да,може да се каже,че в моето хоби /защото при мен всичко е хоби/ едва ли има нещо по-полезно от една такава универсална машина която сега
се допълва и от 3Д принтера. :)
Поздрави
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 96

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: