• 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 95
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
STEPER - специалист
Здравейте,
Всеки от нас при използването на 3Д принтер ползва някакъв слайсер за подготовка на моделите за печат.
На базата на своя опит и знания,някой може ли да сподели, възможно ли е слайсера да работи с различна
височина на слоя при рязане /образно казано/ на един модел.
Например донякъде да ползва една висчина след това друга и т.н. Не визирам конкретен слайсер а въобще
наличието на такава опция - променлива височина на слоя.
Благодаря предварително за споделените мнения.
Поздрави
batrado - специалист
Привет STEPER,
S3D, който ползвам има такава опция за комбиниране на процеси с ралични настройки при печат.
https://www.simplify3d.com/support/arti ... f-a-model/
До колкото си спомням използвах такава техника при печат на лампиона. Комбинирах два процеса единият солиден с няколко горни и долни слоеве, като основа и следващ, който беше настроен на режим "ваза". Материалът е прозрачно оранжево PETG от eSUN. Последните материали, с който печатам са от Real Filament качествени филаменти на доста добра цена (почти двойно по-ниска). И двете марки ги има на българският пазар.
До колкото знам в Cura слайсера също има такава възможност за адаптивна настройка на печат https://ultimaker.com/learn/print-detai ... maker-cura
Ето един интересен слайсер IceSL https://icesl.loria.fr/features/, за който така и не ми остана време да го разгледам. Доста е гъвкав по отношение на настройки. Предлага различни техники за печат, както и доста интересни поддръжки в моделите. Може би една доста добра алтернатива на S3D при това безплатна.

Поздрави
STEPER - специалист
Здравей batrado
:? М- да Благодаря. :partyman:
Твоето обяснение ме накара да погледна малко по-сериозно и по-подробно в моя слайсер и да потърся
необходимото тъй като винаги съм мислел,че не може да няма,Но пък и да си призная не съм се задълбочавал в това.
Добре е,че те има batrado :) тъй като май ние двамата с теб само си хортуваме :)
И така.
Намерих каквото трябва но малко тъпо е направена тази опция в Slic3R. В Print Setings /настройки за печат/ има една опция Adaptive quality и която не е активна.
Във всички ръководства на слайсера се съветва да не се пипа и да си остане по подразбиране на 75% и аз примерно не я пипах НО досега
Обаче сега след твоите обяснения обръщам внимание на една друга опция MIN и MAX на Layer Height Limits която се намира не знам защо
в настройките на принтера /секция Екструдер/ под Nozzle diameter и аз считах,че се отнася до дюзата.
ДА ама НЕ. Оказва,че тук се задават горните и долните граници на екструдера за дебелината на слоя и
Slic3R автоматично използва тези стойности за височината на слоя,след като Adaptive quality се активира.
Вероятни има вграден алгоритъм който му позволява да си прави сметка къде да променя височината на слоя.
Малко не ми харесва тази автоматика защото не знам колко коректно работи пък и потребителя е лишен да участва ръчно в този процес
със своя опит и знание
В последно време разчитам само на филамент Българско производство.Много ми допадна този /не го считай за реклама/
https://www.olx.bg/ad/nishka-za-3d-prin ... 5;promoted като качество и цена.
За някои по естравагантни търся и се ориентирам към други производители и вносители.
Поздрави
ПС.
Всичко си има слайсера.Само трябва да се открие :wink: :-D
Като се чукне върху модела се открива прозорец с табличка където може да се
напише от колко и до колко с какъв слой да се печати. :wink:
batrado - специалист
Привет STEPER,
това, че в момента само с теб разискваме отделни специфики при 3Д печата не трябва да те притеснява. Всеки може да се включи с мнения и въпроси. За мен тази тема във форума е пълна с много полезна информация. На времето един подобен форум щеше да ми спести ужасно много главоблъскания и загубено време в търсене на отговори. Споделената информация ще е от ползва за всеки един начинаещ та дори и напреднал в тази област.
Аз лично съм изчел всичките страници до момента и с търсачката във форума откривам някои неща, които са ми нужни.
Има нещо важно, според мен, което касае настройката на един принтер за правилен печат и това е вярната височина/дебелина на слоя. При смяна на дюза или каквато и да е била промяна на отстоянието на дюзата спрямо леглото е важно да се направят няколко тестови печата до достигане на коректната височина на слоя. В S3D има една интересна опция G-Code - Global G-Code Offset - Z-Axis това е реално колко мм да се добавят, като разстояние от леглото до дюзата. Тази опция е "мързелива" защото винаги това разстояние може да се зададе и чрез команда M851. Аз винаги почвам с едно по-голямо разстояние и със следващите печати го намалявам докато се достигне желаната височина/дебелина на слоя. За мен така наречения "слонски крак" не ок. Имаше мнения, че за PETG е необходимо малко по-голямо отстояние на дюзата от леглото. Това не е вярно първият слой трябва да е перфектен и равен. От този слой зависи печатът на целия модел. При моят принтер забелязвам, че вече краищата или ългите на леглото не са в една равнина. Използвам автоматично нивелиране с 16 точки и въпреки това има проблем. Но за сега PETG филамента ме спасява.
STEPER - специалист
Здравей batrado
Не мисля.че мога да се притеснявам за нещо случващо се тук.
Просто изразих задоволство,че все пак се намира някой с който да се споделят мисли по
неща които ни вълнуват в областта на 3Д принтерите и принтирането.
FDM технологията колкото и да ни се вижда проста не е чак толкова лесна за овладяване. :lol:
Имам на пред вид като се започне от създаването на модела в 3Д софтуера и се премине през подготовката му в слайсера до
физическото му създаване от самия 3Д принтер. И всеки от тези етапи си има своите проблеми и недостатъци.
Споменавам тези неща за онези които искат да имат един наистина хубав отпечатък,че нещата не са еднозначни
Трудно ми е тук да споделям твоето мнение тъй като не ползвам този слайсер S3D но все пак преди години когато започнах
да се занимавам с това хоби започнах да си търся подходящ слайсер за тази цел.
Известно време ползвах много от тях които бяха във FREE сегмента и накрая се спрях на Slic3R който много ми допадна и го
ползвам и до днес.От интерес когато имам време следя и развитието на останалите добили популярност
сред потребителите слайсери като си записвам някои интересни неща за да се не забравят :wink:
Всеобщо е мнението,че добре настроен първи слой е гаранция за добър печат,но всеобщо е и мнението по форумите,че
този първи слой е бил винаги проблемен в S3D. Всеобщо е и мнението,че авторите създаващи такъв софтуер не се
занимават с 3Д принтиране и залагат какво ли не като опции които на по-късен етап объркват потребителите.
Ето и един пример. Когато потребителите искат да направят по дебел /да размажат/ първият слой за да подобрят адхезията,
те интуитивно считат,че First Layer Width трябва да се увеличава тъй като се разбира в дословен превод
- "широчина на първият слой" . ДА ама НЕ :) Истината е, че това е растоянието /отстъпа/ между отпечатаните линии и колкото
по-малък е този параметър толкова поширок и плътен ще е първият слой.
Ето какво съм записал за S3D но то важи и за другите слайсери.
Layer Width * Layer Height * Flow =1 (Коефициент за корекциия на екструзията) Extrusion multiplier
Задава количеството на подавания филамент. Ако физическото растоянието легло/дюза при печат на първия слой е по-голямо от Layer Height,
няма да се получи линия равна на Layer Width. Широчината на линията ще бъде по-малка. Именно в това е истината за първия слой.
При следващите слоеве Layer Height ще се спазва точно. Много удобен начин e вместо да се печати да се сравнят листинга на G кода на
файловете при различните настройки например с един Notepad++
Колкото и субективен да е метода с хартията той дава един бърз и много добър резултат.Ползвам го винаги при смяна на стъклото,дюзата или
някакъв друг физически проблем.
Моите принтери са система Core XY с 10 микрона резолюция и Z остта е изпълнена с винт. За да определя оптималната височина на слоя за печат
ползвам калкулатора на Prusa - https://blog.prusaprinters.org/calculator/
тъй като някои височини са проблемни и се натрупват грешки във височина при деление стъпката на винта.
Много потребители са отбелязвали и някаква постоянна грешка и в S3D по отношение височината на слоя когато се ползва
например слой 0.15,0.2 и т.н. Но всичко изчезвало когато се ползва слой вместо 0.15 0.1501,
вместо 0.2 0201 и т.н. :?:
Не мога да го талкувам но ако ти е по душа пробвай
Поздрави
Filomatis - специалист
Интересно,всички имат проблем със залепването на детайлите ,а аз не мога да отлепя моите :sad: Дайте идея какво да направя,че да не залепват толкова силно детайлите за плочата
burgas61 - напреднал
Здравейте,
Имам принтер ‘Торнадо’ с firmware Marlin 1.1.8,работих три месеца с него ,но вчера се получи следния проблем…тръгва да печати и изведнъж се вдига от леглото на три сантиметъра и печати във въздуха….преинсталирах нов firmware Marlin 1.1.9,но проблема остава същия.
Някой сблъсквал ли се е с такъв проблем?
Благодаря
STEPER - специалист
ср мар 25, 2020 8:14 pmFilomatis написа:
Интересно,всички имат проблем със залепването на детайлите ,а аз не мога да отлепя моите :sad: Дайте идея какво да направя,че да не залепват толкова силно детайлите за плочата
Здравей Колега,
Добре би било да напишеш какъв е принтера,с какво легло разполагаш,обработвана ли е с нещо
печатещата пвърхност и т.н.
Иначе тук на форума не знам да има екстрасенси :-D :?:
Аз бих отговорил на така зададения въпрос /ако не е на шега/ - Недей да печатиш и моделите няма да залепват :wink:
Поздрави
batrado - специалист
ср мар 25, 2020 8:14 pmFilomatis написа:
Интересно,всички имат проблем със залепването на детайлите ,а аз не мога да отлепя моите :sad: Дайте идея какво да направя,че да не залепват толкова силно детайлите за плочата
Аз проблем със залепването и махането на детайл след изстиване нямам.
Ако напечаташ само един слой примерно 0.2 мм дебелина после можеш ли да го измериш и да видиш с колко се размива?
Ето нещо ориентировачно за настройка на първият слой https://core-electronics.com.au/tutoria ... fsets.html.
Можеш да регулираш разстоянието между дюзата и леглото или на ниво firmware на принтера или през самият слайсер.
Поздрави
batrado - специалист
ср мар 25, 2020 10:58 pmburgas61 написа:
Здравейте,
Имам принтер ‘Торнадо’ с firmware Marlin 1.1.8,работих три месеца с него ,но вчера се получи следния проблем…тръгва да печати и изведнъж се вдига от леглото на три сантиметъра и печати във въздуха….преинсталирах нов firmware Marlin 1.1.9,но проблема остава същия.
Някой сблъсквал ли се е с такъв проблем?
Благодаря
Този проблем при всички модели, които печаташ ли се получава или само за конкретни?
Можеш ли да пуснеш за печат детайл, който преди се е принтирал без проблем и да го сравниш със сегашното състояние.
Прегледай слайсера и самият модел, най-вероятно може да има проблем в самият 3д модел.

Поздрави
  • 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 95

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: