• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 78
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
edemy2001 - специалист
Какво мислите за използването на мощни светодиоди за осветление?
Днес правя експеримент с един от тези светодиоди http://shopping.windsolarhydroenergy.eu ... 220lm.html. Използвам фасунга от изгоряла енергоспестяваща лампа. Старо импулсно зарядно за GSM, което дава 5 V и около 800 mA. На светодиода му сложих допълнителен радиатор, след 15 мин. светене, нямаше особено затопляне. Да кажем около 30 - 35 градуса. Сложих готовото "изделие" на мястото на една от лампите в работилницата ми за проба (Снимките са от там)!!! :wink: Монтирах след това "изделието" в осветителното тяло на тоалетната в къщи. Като за експеримент! :-D

Резултатите от експеримента.
Сложих сетодиода на мястото на 75 ватова ксенонова крушка с нажежаема жичка. Осветяването е видимо по-слабо, но поради липса на измерителни прибори няма как да определя точно колко. На око осветяването бих го определил като от 40 - 50 ватова крушка с нажежаема жичка. И все пак трябва да се има в предвид, че не съм изпълнил условието за захранване на светодиода. Той изисква 1 ампер ток, а аз му давам 0.8 А.
Прикачен файл:
DSCN0965a.jpg
DSCN0965a.jpg (110.68 KиБ) Видяна 28596 пъти
Прикачен файл:
DSCN0966a.jpg
DSCN0966a.jpg (99.91 KиБ) Видяна 28596 пъти
Прикачен файл:
DSCN0967a.jpg
Прикачен файл:
DSCN0968a.jpg
dyaneff - майстор
Защо 1 Ампер. В сайта който си посочил пише
3W LED мощен светодиод 200-220LM
Захранващо напрежение: 3.65-3.82V
Консумация на ток: 700mA

Измери ли тока и напрежението на твоята опитна постановка. :partyman:
edemy2001 - специалист
dyaneff написа:
Защо 1 Ампер. В сайта който си посочил пише
3W LED мощен светодиод 200-220LM
Захранващо напрежение: 3.65-3.82V
Консумация на ток: 700mA

Измери ли тока и напрежението на твоята опитна постановка. :partyman:
Йееее! Без да искам съм го улучил тока - бях останал с впечатление, че трябва да е 1А!!! Да, мерих го - напрежението падна на 3.9 V, а тока е 700 mA.
fox_vt - майстор
Тая темя ще я следя изкъсо че живо ме интересува предвид намеренията ми да експериментирам със 10 ватов светодиод и евентуално със 5 ватови.Та да попитам само с 3 ватови ли си експериментирал?И каква е тая 75 ватова ксенонова крушка с нажежаема жичка :?
edemy2001 - специалист
fox_vt написа:
Тая темя ще я следя изкъсо че живо ме интересува предвид намеренията ми да експериментирам със 10 ватов светодиод и евентуално със 5 ватови.Та да попитам само с 3 ватови ли си експериментирал?И каква е тая 75 ватова ксенонова крушка с нажежаема жичка :?
Имам осветление на едно малко коридорче с LED лента, но направена в осветително тяло. След като темата представлява интерес, ще направя тази вечер снимки и ще ги пусна тук и на другото ми осветително тяло.
Крушката е стара, поне е 25 годишна. Имаше по онова време реклама на такива 75 ватови "ксенонови", които светели като 100 ватови. Е, не свети така, но все още е жива и здрава, за разлика от съвременните, които не издържат и една година. Вероятно се има в предвид запълване на балона на крушката с ксенон, вместо вакуум.
batkotony - специалист
edemy2001 написа:
Имаше по онова време реклама на такива 75 ватови "ксенонови", които светели като 100 ватови. Е, не свети така, но все още е жива и здрава, за разлика от съвременните, които не издържат и една година. Вероятно се има в предвид запълване на балона на крушката с ксенон, вместо вакуум.
Криптонови може би искаш да кажеш,колега... :wink:
dokobg - специалист
Отдавна искам да попитам някой който разбира повече от тази материя. Искам да си направя дневни светлини с 3w диод, но според мен ще имам някой пречки.
1. За да вкарам диода в отвора на габарита трябва до махна черната основа (предполагам че е бакилритова )
2. Как ще се осъществи охлаждане във самият фар ?
3. Възможно ли е да го запоя за тръбичка която да охлажда и едновременно да минават жиците през него.
4. С какво да се осъществи самото запояване - между диода и тръбичката ?
5. Лед драйвера за 12V 9W да речем на каква цена е ? ( не успях на намеря никъде готови )
Благодаря предварително.
edemy2001 - специалист
batkotony написа:
Криптонови може би искаш да кажеш,колега... :wink:
Все тая! Халогенен газ! :-D Грешката е моя, наистина става дума за криптонова крушка.
dokobg написа:
Отдавна искам да попитам някой който разбира повече от тази материя. Искам да си направя дневни светлини с 3w диод, но според мен ще имам някой пречки.
1. За да вкарам диода в отвора на габарита трябва до махна черната основа (предполагам че е бакилритова )
2. Как ще се осъществи охлаждане във самият фар ?
3. Възможно ли е да го запоя за тръбичка която да охлажда и едновременно да минават жиците през него.
4. С какво да се осъществи самото запояване - между диода и тръбичката ?
5. Лед драйвера за 12V 9W да речем на каква цена е ? ( не успях на намеря никъде готови )
Благодаря предварително.
Черната основа е алуминиева подложка за по-добро охлаждане, за закрепване към радиатор и в същото време е и платка на която да се запои диода. Не съм пробвал да сваля светодиод от нея, но ще пробвам днес и ще пиша какъв е резултата. Ако използваш за закрепването на светодиода медна или алуминиева тръбичка, самата тя ще отвежда топлината навън, разбира се трябва да се изпълни по съответния начин за да е добро топлоотвеждането (силиконова контактна паста). Честно казано интернет магазина, който посочих е мой, скоро ще имам 10 W драйвери за LED. Основната ми цел с първата публикация не беше реклама, а какво направих с един такъв светодиод и старо захранване!
А, ето снимки на другото осветително тяло, което правих преди няколко месеца, парчета LED лента са залепени на пластмасов диск, свързани в паралел и захранени с 12V трансформаторче и сложени в плафона. Заради трансформаторчето, диска стои малко настрани, но тогава нямах под ръка импулсно 12 волтово захранване, което да заема по малко място. Последната снимка е обработена за да се вижда лентата. В действителност заради матовия плафон, не си личи много че е лента:
Прикачен файл:
DSCN0970.jpg
Прикачен файл:
DSCN0972.jpg
Прикачен файл:
DSCN0973a.jpg
dyaneff - майстор
Това, че магазина е твой стана първия пост. Интересуват диодите, но предпочитам топло бяла светлина.
edemy2001 - специалист
Разпоих един светодиод. Към алуминиевата подложка се държи само на спойките. Между светодиода и алуминиевата подложка има сложено малко силиконова паста.
Прикачен файл:
DSCN0978.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 78

Тема "Направи сам LED осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: