Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
hristo_gerenski - напреднал
Здравейте на всички.Искам да покажа как си измайсторих слънчеви панели тип направи си сам от радиаторни панели.Също искам да попитам знаещите и хора, за някои тънкости при монтажа.Поръчал съм стъклата и мисля тия дни да ги монтирам.Според вас в тия дни ще може ли да стопли водата в 80л. бойлер и как ще се представя лятото

Прикачен файл

P3120188.jpg
по тая схема последователно или паралелно
P3120188.jpg (53.71 KиБ) Видяна 6491 пъти

Прикачен файл

P3120187.jpg
как е по правилно да се монтират и подвържат 3 броя такива панела
P3120187.jpg (57.24 KиБ) Видяна 6491 пъти

Прикачен файл

P3120070.jpg
напълних единия с вода поставих парчета стъкла каквито имах за проба ,под стъклата поставих един термометър,който се пръсна, и при 20 градуса на слънце водата се загря до 60 градуса
P3120070.jpg (67.69 KиБ) Видяна 6491 пъти

Прикачен файл

P3100175.jpg
това е рамката изработена от CD профил,за дъно ламарина,фазер,2см.фибран
P3100175.jpg (110.62 KиБ) Видяна 6491 пъти

Прикачен файл

P3120066.jpg
това е в деня на пробите
P3120066.jpg (86.46 KиБ) Видяна 6491 пъти
lov - майстор
Извини ме за рисуването не ме бива много но когато са повече на брой панелите свързването се прави ето така.
Прикачен файл:
P3120187.jpg
P3120187.jpg (87.77 KиБ) Видяна 6458 пъти
И тъй като ще изцяло в духа на направи си сам и имаш още подобни парчетии стъкла спокойно можеш да ги ползваш и тях. Само на места на снадките залепи по една тясна ивица със силикон. Само че за да нямаш ядове на 1-2 места подложи по едно парче фибран за да можеш като натискаш ивицата да прилепне добре да не счупиш стъклата. Няма нищо че ще остане там. Слънцето ще я изяде за наколко месеца. И по края предполагам че пак ще лепиш със силикон. Предвиди някакви Г лайсни да подсигуриш стъклата. Повярвай ми брал съм ядове.
А иначе с подобен панел стартирах заниманията си. И понеже при мен кутията беше дървена изкара към 15 години докато изгни. Дано си се сетил да обработиш фазера с нещо. Но ме задоволяваше прилично и доволно с топла вода.
За сега прекрасно си се справил така че не се плаши ще стане.
hristo_gerenski - напреднал
Стъклата съм ги поръчал да бъдат цели и 5мм.Лайсните (Г образни) съм ги предвидил и навсякъде се лепи с силикон.Рамката и дъното вече са грундирани и боядисани. Но от твоя пост разбирам,че съм допуснал грешка,защото панелите им оставих отворите на кръст,другите ги затапих с заварка.По някоя от моите схеми няма ли да получи, не е проблеми да ги преправя.Аз мисля не е ли по добре паралелно един над друг заради оребрението на ламарината на панела- на фиг.1 там където е с прекъснатата линия за подвързване.
Прикачен файл:
P3120188.jpg
P3120188.jpg (56.79 KиБ) Видяна 6384 пъти

Прикачен файл

P3100186.jpg
P3100186.jpg (73.87 KиБ) Видяна 6388 пъти

Прикачен файл

P3110064.jpg
P3110064.jpg (68.39 KиБ) Видяна 6388 пъти

Прикачен файл

P3100184.jpg
P3100184.jpg (90.82 KиБ) Видяна 6388 пъти

Прикачен файл

P3100179.jpg
ето още някоя снимка от изработката
P3100179.jpg (68.08 KиБ) Видяна 6388 пъти
fox_vt - майстор
Щом си ги заварил вече действай по фигура 2.Колко литра е бойлера?Даже ако колекторите ще са три бих те посъветвал да ги наредиш с няколко градуса отклонение един спрямо друг нещо такова
Прикачен файл:
Untitled.png
Untitled.png (3.09 KиБ) Видяна 6373 пъти
И аз съм малко скаран със рисуването :lol: .По този начин и по схема 2 ще имаш винаги един най топъл колектор.Лошото е че това е по подходящо за термосифонна система,ако си с помпа няма да е добра идея и трябва да са еднакво ориентирани.
bulhomes2 - майстор
Завърти средния радиатор и ще спестиш малко тръби и изолация. Аз бих сложил и стъклопакет с Ка стъкло.
Прикачен файл:
Graphic1.jpg
Последна промяна от bulhomes2 на пон мар 17, 2014 7:37 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
Паралелно ,хоризонтални.
lov - майстор
При паралелното свързване водата тръгва да тече по най краткия път. Тоест ще върти повече само през най близкия панел. По схемата на bulhomes2 с последователното свързване пак е възможно да стане но само при това пространствено разположение на панелите един върху друг.
Относно ориентацията в посока ЮГ. Там също може да се варира според това което търсиш и е според каква консумация имаш през различните части на деня. При мен в случая търся сутрешното слънцегреене защото съм преценил че ми трябва повече топла вода сутринта. Та леко са изместени на изток. А и в следобедните часове когато има излишък и от енергия достатъчно по голямата площ се справя. За вертикалния наклон също пак има компромиси така че бих те съветвал да ги поизправиш и да търсиш по голяма ефективност пролетноесенния период. Смятам че с този 80 литров бойлер ще са предостатъчни като площ и ще успява да го захранват.
Относно джамовете според мое лично мнение не си заслужава стъклопакет. правил съм опити с поликарбонат и кой знае каква разлика няма. То не че няма но не си заслужава капиталовложението.
А и най важното остави дренажни отвори в най ниската точка. Винаги има конденз панелите трябва лекичко да дишат.Та няколко малки отворчета в горни я и долния край са си задължителни.
hristo_gerenski - напреднал
Благодаря на всички, които се отнесоха с нужното внимание към моята самоделка
nobreak - специалист
Темата е стара, но сега ми попадна....В крайна сметка коя е най правилната схема на свързване на няколко панела?
speka_rs - майстор
Моето мнение е, че няколко панела трябва да се подвързват успоредно.

Тема "Изработка на самоделен слънчев колектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: