Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
NeLyTka - напреднал
Здравейте,

ето ме пак, барабар Петко с мъжете. Сега ще сглобявам шкаф за аквариум. 60 л. Дали ще издържи натоварването ?
Прикачам Ви четежче ... с молба да не се смеете, защото съм абсолютен невежа. Шкафа е широк 50 см. , висок 70 см, дълбок 30 см. Като в единия край вместо плоскост има от тези металните тръби дистиционер, или както там се нарича. А преди това има шкафче с вратичка - 30 см широка. Искам да попитам, тъй като ще ходя сама на пазар, какво трябва да си купя. Имам предвид крепежните елементи.. с какво се захващат ПВЦ плоскостите 1 за друга, така че да не си личи? Сещам се за Г-образи, ама бая грозно ще стане - http://masterlux.all.biz/bg/g-obrazni-p ... -gg1039617 имам предивид тези ... ... Та .. помогнете ми да си направя списъка за пазаруване :)

2 Дъски 30 см х 50 см. (за отгоре и долу)
4 Дъски 30 х 70 см. (за от ляво и дясно, отпред за вратичка и отзад за гръб). Като тука имам малко съмнения дали вратичката не трябва да е 75 см, ако плоскостта е 25мм.
2 пантички за вратичката
1 дръжка
1 тръба от тези 70 см - http://kolosbg.com/prod.php?id=2295 , като вътре знам че се слага една метална пръчка - какво ще ми е необходимо за закачването на тая тръбам нещо не и разбирам механизма на прикрепяне ?!

Много Ви благодаря, и пак моля -не се смейте :)))

Прикачен файл

photo.JPG
iva6ki - специалист
За аквариум 60л и на табуретка да го сложиш пак ще издържи, а относно шкафа има
готови за 40-50лв и според мен за тези размери не си заслужава труда. Аз съм правил
елементарен шкаф за 200л аквариум без каквито и да е планки и досега не е мръднал.
Има ли идея след време аквариума да стане по голям :? и помислено ли е за джиджавките
(аератор,филтър-вода ако има кабели,разклонител и др принадлежностти да се скрият в шкафа.

Прикачен файл

DSC02099.JPG
DSC02099.JPG (104.41 KиБ) Видяна 3882 пъти
NeLyTka - напреднал
Здравей,

първо мерси за отговора! :) И второ : къде ги тия шкафове по 50 левааа? Направо ми се плаши окото като ги гледам цените... от 150 нагоре.
Иначе нямам намерения за по-голям аквариум на този етап, но знае ли човек ... :) Мисля шкафа да е точно, колкото него, няма място повече в хола. Е, в спалнята имам шкаф за 1500 литров аквариум, от масивно дърво, но пък искам аквариума да е в хола ... :) така че опираме пак до сглобката ми ...
Мисълта ми е с какво се захващат тези вътрешните стенички? Само с монтажно лепило Момент фикс? Надали ...
И въпроса ми е... примерно, ако взема дибли как ще направя дупка на пдч плоскостта която е отдолу? Айде, на мекото на напречната - ясно ... Ако работя с винтове и винтоверт няма ли да се разпука?

А относно джидавките, да ще ги пъхна в шкафчето, което е вляво. :)

Шкаафа ти е страхотен :) И аз искам подобен, но не баш ...
bigdragon - майстор
Прави се като обикновен шкаф със следните забележки:
- Вертикалните носещи елементи трябва да влязат под плота и да стъпят на дъното. Така връзките между плоскостите няма да са натоварени;
- За гръб се слага отново ПДЧ, а не някакъв фазер или друга декорация. Гърба също се вкарва като носещ елемент под плота и над дъното на шкафа. Така ще осигурите стабилност при разклащане;
- Краката, ако ги има, се слагат под или максимално близо до вертикалните носещи елементи (стени).
Предполагам вече схванахте идеята?

Снимка на моят шкаф за аквариум 100 л., довечера...
NeLyTka - напреднал
bigdragon написа:
Прави се като обикновен шкаф със следните забележки:
- Вертикалните носещи елементи трябва да влязат под плота и да стъпят на дъното. Така връзките между плоскостите няма да са натоварени;
- За гръб се слага отново ПДЧ, а не някакъв фазер или друга декорация. Гърба също се вкарва като носещ елемент под плота и над дъното на шкафа. Така ще осигурите стабилност при разклащане;
- Краката, ако ги има, се слагат под или максимално близо до вертикалните носещи елементи (стени).
Предполагам вече схванахте идеята?

Снимка на моят шкаф за аквариум 100 л., довечера...

Здравей,

благодаря :)) Да, точките, на които си ми обърнал внимание са ясни! Взела съм ги впредвид. Но пак остава въпроса, вътрешната плоскост лепи ли се или се закваща с нещо? Ако - да с какво ? :)))

Простете, но дори обикновен шкаф не знам как се захваща ... :-D
iva6ki - специалист
С винт за дърво 4Х45 или 5х50 с фрезенкова глава, разпробиваш първата плоскост(втората не) с бургия 3-4мм
във втората винта ще влезе сам и навиваш докато се скрие главата (отгоре минах с кит главата ама може и да го пропуснеш). Отзад си монтираш фазер който държи геометрията на шкафа а при мен всичко от техниката е в шкафа,
вкл. и разклонителя.
p.s. за шкафа виж модулен шкаф за куня примерно (в зависимост шкафа и цената)
NeLyTka - напреднал
iva6ki написа:
С винт за дърво 4Х45 или 5х50 с фрезенкова глава, разпробиваш първата плоскост(втората не) с бургия 3-4мм
във втората винта ще влезе сам и навиваш докато се скрие главата (отгоре минах с кит главата ама може и да го пропуснеш). Отзад си монтираш фазер който държи геометрията на шкафа а при мен всичко от техниката е в шкафа,
вкл. и разклонителя.
p.s. за шкафа виж модулен шкаф за куня примерно (в зависимост шкафа и цената)

Добре, отивам да разкроявам в практикер.... ще пробвам сама! Навих си на пръста и край ... Сама жена тръгнала шкаф да прави ... какво ли ще излезе..
Само искам да Ви питам, пдч плоскост 16 мм, само такава имат в практикер цвят "венге". Ще удържи ли напъна ? :)
Gnus - специалист
За вертикалите и дъното - да. За плота - не.
iva6ki - специалист
щом ще ходиш в практикер имат готови кантирани плоскости погледни
им размерите дали те устройват да спестиш пара и труд за плота продават
плоскости "работен плот" 28мм какъвто ползвах и аз на ширина е мисля 60см.
Лошото е че продават на мин 1м (мисля) иначе режат на колкото им кажеш,
затова споменах че за малък шкаф финансово не си заслужава.За вратичката
ти трябва фрезер за пантата.
p.s. едно нощно шкафче върши същата работа ако ти е ниско ще му вземеш крака :wink:
NeLyTka - напреднал
Наистина ли плота няма да издържи? Ех ... е, добре,то верно няма смисъл, ако трябва и такъв плот да купувам ...

Тема "Шкаф за аквариум от ПДЧ !" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: