Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте, от доста години насам имам мечта. Искам да започна да се занимавам с дърводелство. Поради заетост, а и поради хиляди други причини все не смогвам. Струва ми се, че моментът най-накрая настъпи. Не съм 100% сигурен, но ми се струва, че идеята наистина ме вдъхновява, а доколкото знам от личен опит, не те ли вдъхновява нещо, въобще не се захващай. И така, трябва да започна с оборудването. Засега предполагам, че е най-добре да се ориентирам към любителски инструменти. Ако дай боже в бъдеще успея да си докажа на самия себе си, че имам потенциал, мога да помисля и за професионална реализация. На този етап обаче, инвестицията в професионално оборудване вероятно би била неразумно начинание. И още нещо, не съм в първа младост (то май и във втора не съм), така че мога да преценя дали има смисъл в подобно начинание или не. Засега мисля за следното:
-Ръ­чен цир­ку­лярен трион
-Про­бо­ден три­он
-Електрическо ренде
-Фреза
-Маса за фреза
-Лентова шлайф машина
-Прахоуловител

Не съм сигурен за прахоуловителя, както и за дърводелски тезгях на този етап.
Не съм сигурен и дали трябва да купувам една марка. Например най-скъпите неща на Rider или инструменти на SKILL.
Всякакви съвети са повече от добре дошли. Предварително благодаря много на всички, които имат възможност да ме посъветват!
Chefo77 - майстор
Всичко това го има в доволно за хоби употреба качество, произведено под формата на зелен Бош. Фрезата, зегетата, ръчния циркуляр и лентовия шлайф са ОК. От тези нямам само фреза, но пък си имам Макита.
Можеш да погледнеш и офертите на МакТек.
Предполагам на която и от двете марки да се спреш, в едий магазин ще ти направят и отстъпка.
Скил определено отстъпват като качество, а Райдър не искам да ги коментирам :)
pipilica - майстор
Бе то дърводелството е голяма тема, помисли като начало какво ще правиш и какво ще ти трябва, пък в последствие ще до купуваш машини и инструменти.
maleeeestrax - специалист
Колегата е прав-започни едно изделие и купувай каквото ти трябва в процеса на работа но в момента има евтини машини втора употреба.Можеш да вземеш нещо настолно тип хоби . :rock:
EDI - майстор
Като начало вероятно ще започнеш с готов размерен дървен материал, та на първо време ти стигат прободен трион, фреза и ексцентър шлайф.Тези са достатъчни за оформянето на проектчетата на първо време.Добре е да включиш някакъв винтоверт към първите машини.Другите вече според нуждите, както казват колегите.Инструмент се събира постепенно, защото понякога от желание да си вземеш повечко неща, правиш компромиси, за които после съжаляваш.Маса за фрезата можеш и сам да си направиш, има доста идеи тук из форума.Масата даже може да ти е първия проект.
marian1 - майстор
Според мен грешиш много с закупуването на нов хоби инструмент. Ако се разходиш по битака, заложните къщи или сайтовете за он-лайн оферти ще намериш на същата цена хубави профи инструменти - може да са ползвани, но качеството е несравнимо! Над 50% от инструментариума ми е втора ръка - до сега нямам кофти попадение!
Благодаря на всички, които отговориха на постинга ми! Съветите ви са ценни. Наистина има много интересни теми и решения във форума. Желая хубав ден на всички!
profesionalist_wood - майстор
Ще умреш от глад. Гарантирано.
Георги Иванов(алцек) - специалист
Профи в какъв смисъл,че няма да изкара нищо от дърводелството или няма да му остават пари за хляб като се зариби да купува инструменти ? :? :lol:
tanosliven - специалист
Какво точно мислиш да правиш защото дърводелството е много широко понятие .
Инструмента не прави майстора но ако е майстор и има добър инструмент работи по-бързо и има по-голяма производителност.

Тема "Оборудване на дърводелска работилница за начинаещ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: