• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
yanko78 - специалист
Нещо ме е заглождило да си направя декоративен таван с фиброоптични влакна, за целта искам да проуча възможностите. На първо време ми се иска да е с приблизителни размери 3х4 метра. Как си го представям:
Гледам по китайските сайтове, се предлагат различни дебелини на влакното. На ролка излизат най евтино. Предполагам размер 2мм ще ми свърши работа. Иска ми се да са на гъсто, разбъркано и да се получи като звездно небе. Гледам, че има и устройства които излъчват променливи светлини и би било чудесно ако се сменят светлините. Притеснява ме как ще ги набуча на гипсокартон, представям си да са групирани в няколко снопа и всеки сноп да се осветява от отделни тела които да са свързани в синхрон за да свети всичко еднакво. След това си мисля цялото парче да се закачи за тавана. Притеснявам се как ще навържа лампичките към сноповете ако тавана е окачен на 10-15 см от основният таван. Това е като цяло идеята ми. Ще се радвам някой да помага.
fox_vt - майстор
Трудна мисия.Задължително ще ти трябва ревизия да има на тавана,някъде в края отвор с декоративен капак който да не бие на очи.Там ще ти е захранването,лампите,управлението за тях и всички снопове ще отиват до там.Ако измислиш как да забождаш влакната през гипскартона и да ги фиксираш мога да ти предложа следния вариант.Листа ГК който ще монтираш го слагаш на подходящи опори-магарета на височина примерно метър над земята.Забиваш влакната и ги фиксираш към ГК да не мърдат.Дължината ще е такава от това парче до ревизията на тавана.КАто си готов със опашки събираш влакната на сноп,вдигаш и монтираш ГК към профилите.След това прекарваш снопа през предварително направените дупки на профилите до ревизията.Следващото парче по същия начин и така до края.Трябва да започнеш от най далечната точка на ревизията и накрая там трябва да имаш краищата на всички снопове от всички парчета.Колкото парчета е тавана толкова снопове.Навързваш си там сноповете към лампите както си го намислил,слагаш капака и си готов.Така бих го направил аз ако трябваше да правя такова нещо.Ако го направиш качи снимки да видим какъв е ефекта.
Lisko - майстор
Какво е предимството да ходят по целия таван оптични влакна когато може да ходят медни жици ? На всеки панел примерно 60х60см се монтират диодчета с къвто цвят си искаш, свързват се от горната страна така че панела има общи клеми за захранване. Накрая се слагат панелите и свързва всеки панел със централното захранване.
fox_vt - майстор
Човека приказва за гипскартон какви панели 60 на 60 :?
chano3891 - специалист
има готови модули ама са си яко скъпи и всяко влакно си има накрайник.
Lisko - майстор
fox_vt написа:
Човека приказва за гипскартон какви панели 60 на 60 :?
Офф, бях се загледал в тавана на офиса като мъдрувах...
:partyman:
torbalan - Дървен философ
Няма ли да е по-лесно със светодиоди?
Редят се предварително, окабелява се, извежда се всичко на едно място, а захранването може да не е в тавана...

Сто броя за два лева.


Бих ги монтирал на нещо такова.
Но конкретно това малко скъпичко ми се вижда на мен...
yanko78 - специалист
Започвам малко по малко да ми се избистря. Ако смятате, че може да стане и по друг начин ще се радвам да споделите. Та първо мисля да направя скарата за два листа 120х200, да закрепя листовете на скарата, да шпакловам и боядисам за да е завършена цялата плоскост. След това, докато е на магарета или така, че да е удобно да се надупчи с 2мм свредло на местата през които да излезнат влакната. След това реденето на влакната да излезнат на нула и от вътрешната страна с по една капка силикон да ги фиксирам да не мърдат. След като ги наредя да ги формирам в групи от по няколко снопа колкото са необходими на 1 бр осв тяло. Като свърша това мисля според сноповете, да подготвя инсталацията с крушките от тавана. Съответно и държачите за плочата. После вдигане на около метър от тавана и с бъркане да се навържат осв тела със сноповете. Като се навържат, 5 човека примерно да е довдигнат на височина която да позволява да се бръкне и да се закрепи плоскоста към носачите.
torbalan - Дървен философ
Ако мислиш да шпакловаш и след това да го монтираш - забрави. Ще го счупете и нацепите...

Ако ще е с оптични влакна реда трябва да имаш достъп от всички страни на платната.

Монтираш, шпакловаш, боядисваш, дупчиш, полагаш влакната и нататък както дойде... Ако се наложи след време пребоядисване - не знам какво ще правиш?

Аз за това предложих светодиоди на цокълчета...Не е проблем да се монтират предварително в гипсокартона, да се залепят с някакъв силикон, да се опроводят, а след като се монтират плоскостите да се шпаклова, боядиса и т.н. За боядисването и шпакловането може да измислиш някакви капачета, дето да се пъхнат вместо светодиодите...

Накрая се монтират диодчетата.

Ако пък някое изгори някога - лесно можеш да го смениш...
fox_vt - майстор
Ако е светодиод трябва да има такава основа Основа за светодиод

За фиброоптичните влакна също може да се ползва нещо подобно,тъй като най големия проблем по този проект ще е това да се направи и шпакловката добре и дупките да са добре.С такава основа се прикриват краищата на дупката ако се оръфа или натроши,все пак е трошлив материал.Също така не е за подценяаване как ще изглежда тавана през деня-вечер всички несъвършенства изчезват но като блесне дневната светлина не трябва да изглежда като на стрелбище.
  • 1
  • 2

Тема "Таван звездно небе с фибро-оптични влакна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: