Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
burt94 - напреднал
Здравейте приятели, преди да започна с същинската част на проекта който съм замислил искам да кажа че прочетох подобна тема във форума, но така и не успях да видя нещо завършено. Та сега по темата, в моето семейство се занимаваме с дървообработка и дърводобив, имаме голямо хале(около 1000кв. м. покрита площ) и искам да го захраня с въздух цялото за целта ми трябва хубав компресор който да има голям дебит и да прави хубаво налягане. Интересувах се доста и всички ми предлагат да използвам така наречените винтови компресори, хубаво ама те са си цифра толкова пари не ми се хвърлят. Реших да направя компресор от ДВГ. Имам един двигател от пежо 1.9 е като кубатура. За целта свалям главата на двигателя и на нейно място слагам 12мм дебела стоманена плоча на която закрепвам по един всмукателен и един изпускателен(в случая нагнетателен) клапан на всеки цилиндър. Клапаните ги намерих в един сайт, смукателните са си даже със нещо като филтър, тях ги поръчах с диаметър 1/2, а нагнетателните - 3/4 за да избегнем съпротивлението и загряването на въздуха ако минава през малък отвор. Същите тези нагнетателни клапани свързвам към обща тръба която или ще извия допълнително и ще наредя по нея нещо като ламели за топлообмен или директно ще измисля някакавъ междинен охладител за да избегнем максимално конденза. От там в резервоара за въздух(две свързани с дебела тръба бутилки от АГУ по 90л. всяка. Въпросната система смятам да задвижа от 5 квт. мотор с 900 об./мин. като ремъчните шайби ще са 1:1. Мисля да запазя и маховика на двигателя все пак тва си е акумулатор на инерция и до някъде ще улеснява работата на мотора. Проекта е започнат ще публикувам снимки по време на работата. Приемам всякакви критики и съвети, но мисля че това ще е най удачния вариант без да се дават хиляди левове за винтов комппресор!!!
fox_vt - майстор
За какво мислиш да използваш въдуха?Този ресивър от 180 литра ми се вижда малък за захранване на такова голямо хале.Какви тръби ще пускаш из халето,помисли за вариант за няколко такива по 90 литра ресивъри разположени на няколко места из халето за избягване на пада на налягане.Трябва да имаш пресостат за изпускане на налягането от буталата при спиране на компресора за по лесно тръгване.Да не забравиш да направиш пълна промивка на двигателя във маслената система и да налееш компресорно масло.Ако работата ви е зависима от ползването на въздух задължително трябва да имаш втори резервен компресор.
Тони Ст. - специалист
Масло уловител и на всеки ресивър-автоматично продухване на конденза.
ESPACE - майстор
А като ти дойде проверка от технически надзор какво ще им обясняваш за тези измислени ресивери. Ти си производствено предприятие, не гаражно производство. Запознай се с наредбите са да знаеш какво да правиш. Изясни си и от колко куб.метра въздух се нуждаш на минута, на час и оттам започни изчисленията за компресор ресивер(и) диаметри тръби и т.н.

НАРЕДБА за съществените изисквания и оценяване на съответствието на съдовете под налягане - в сила от 20.04.2016 г.

НАРЕДБА за съществените изисквания и оценяване съответствието на съоръженията под налягане - в сила от 19.07.2016 г.
шоп - майстор
Записвам се за темата. Интересно ще е за мен.

Колко литра въздух на минута и с какво налягане ти е необходим?
burt94 - напреднал
Ще отговоря на всички в едно мнение, започвам с това че въздуха ще се използва главно за обдухване на машините ще сложа по една"духалка" :D на всяка машина, няма да е нещо професионално като боядисване. Също ще се използва за пневматични такери за пирони, гайковерти, преси и такива неща, затова маслото в системата няма да е проблем, но въпреки това обезмаслители и кондензо-отделители ще има задължително.

За въздухопроводи мисля да използвам или полипропиленови тръби или метални, за ППТ трябва да разбера какво маскимално налягане държат(на мен ми е необходимо налягане около 7-8bar, най-вече за гайковерта че развивам гумите на камиона с него)? Това с ресииверите също е добра идея не се бях сещал, тъй като халето е разделено на три помещения мисля да сложа по един ресиивер за помещение така ще увелича и обема с още 90 литра. Колкото до този пресостат който да изпуска налягането от цилиндрите мисля да пробвам без него, мотора е 5kw би трябвало да преодолява налягането, а и мисля да го вържа на звезда - триъгълник за да тръгва по плавно. Тези неща ще се разберат в последствие. Това за техническия надзор и проверки тем подобни няма да коментирам. Че само нерви събирам и се дразня!

Довечера отивам при стругаря да правим ремъчните шайби и да въртим резба на плочата на която ще закрепя клапаните.

А и още нещо да питам как да кача снимките че нещо моя телефон ги прави много големи???
ESPACE - майстор
Ти си се дразни колкото искаш, и аз навремето се дразнех ама не дай си боже да стане някой сакатлък с тези самоделки ще се сетиш какво сме си говорили. Въздуха под налягане е голяма бомба и всичко трябва да е както трябва. И без разтоварващ(натоварващ) клапан няма да минеш. Няма да можеш да го развъртиш изобщо тоя двигател в звезда без да е разтоварен другия. Да не забравиш и предпазни клапани. Абе ти си знаеш, тръгнал си по трудния път и скоро ще го разбереш.
fox_vt - майстор
Не е проблем да занесеш ресивърите за изпитания и ти лепват една лепенка че са годни.За една подобна система със стари ресъвъри от компресори знам че на място лепнаха лепенките така че очевидно ако има пари нещата стават,все пак сме в България :-D Относно ППТ тръбите няма проблем да ги използваш до 10 бара нямаш грижи то и компресора не трябва да вдига и повече де.За снимките си инсталираш програмата Image Resizer и ги конвертираш във по малка резолюция и големина.
burt94 - напреднал
Абе бая неща съм си направил сам и смея да твърдя че за годините си (22) разбирам доста от някой неща. Не съм толкова зле че да не сложа предпазен клапан на бутилките за въздух.
До колегата fox щом става значи ще правя всички въздуховоди от полипропилен но се чудя 1/2 или 3/4 цол да ползвам. Колкото до тва с изпитанията ще.поразпитам някъде да видим кво ще излезне. Утре инсталирам програмата и качвам снимки. Ся отивам да пия бира лека вечер.
Чираче - майстор
burt94 написа:
Абе бая неща съм си направил сам и смея да твърдя че за годините си (22) разбирам доста от някой неща. Не съм толкова зле че да не сложа предпазен клапан на бутилките за въздух.
.
Може да си мислиш, че разбираш от доста неща. Никой не ти пречи. Но, щом си тръгнал да търсиш съвет от форуми, си тотално зле. На първо време си оправи правописа.

Тема "Компресор за въздух с голям дебит?!?!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: