Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
danaildr - специалист
Някой има ли схема или чертеж на астролабия или секстант.
Искам да направя един от двата инструмента, но не намирам чертеж и схема по която да стане това.
iliya_i - майстор
danaildr написа:
Някой има ли схема или чертеж на астролабия или секстант.
Искам да направя един от двата инструмента, но не намирам чертеж и схема по която да стане това.
Какво значи шертеж? Търсиш някои точни размери ли? Това не ти трябва? при тях основното не е размера а пропорциите и точните скали. Трябват ти точна изработка на елементите - зъбна рейка, микрометричен винт, с нелинейност неповече от 0.02 градуса. Инъче ще направиш сувенир, а не измервателен уред.

Всъшност каква ти е целта? ако ще правиш сувенири, куписи един и му снеми размерите. Но едва ли ще можеш да мериш вярно с него. Мисля, че за това не ти требва чертеж, а само да разгледаш картинките, които са в изобилие в нета.

Ако ще го ползваш за навигация - ще ти трябва истински. Едва ли ще намериш достатъчно прецизни мзшини и майстори за целта.

Опитай първо с по - проста задача - направи си сам шублер. :-D :lol: :-D :-D
danaildr - специалист
iliya_i написа:
danaildr написа:
Някой има ли схема или чертеж на астролабия или секстант.
Искам да направя един от двата инструмента, но не намирам чертеж и схема по която да стане това.
Какво значи шертеж? Търсиш някои точни размери ли? Това не ти трябва? при тях основното не е размера а пропорциите и точните скали. Трябват ти точна изработка на елементите - зъбна рейка, микрометричен винт, с нелинейност неповече от 0.02 градуса. Инъче ще направиш сувенир, а не измервателен уред.

Всъшност каква ти е целта? ако ще правиш сувенири, куписи един и му снеми размерите. Но едва ли ще можеш да мериш вярно с него.

Ако ще го ползваш за навигация - ще ти трябва истински. Едва ли ще намериш достатъчно прецизни мзшини и майстори за целта.

Опитай първо с по - проста задача - направи си сам шублер. :-D :lol: :-D :-D
Шублер имам .. Да кажем, че ми трябва да направя макет за демонстрация. Точността може да не е 100% и 85 стига.
Лошото на купуването на нов е ... ако го поръчам сега от ebay, ще пристигне около началото на учебната година, а ми трябва за по-рано.
Ако знаеш къде в България се продава астролабия или секстант на прилична цена ... това също е вариант


Както и да е, точността не е определяща в случая, макар, че колкото по-точно, толкова по-добре.
Тони Ст. - специалист
Във Варна има магазин,в който могат да ти го доставят!
danaildr - специалист
Тони Ст. написа:
Във Варна има магазин,в който могат да ти го доставят!
линкче?

Тема "Схема / чертеж на астролабия/секстант" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: