Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
lov - майстор
Купувах едни бетонни шапки и ходих до едно цехче дето правят такива и една купчина плочки и всевъзможни бетонни елементи. И понеже се наложи да чакам за да ми дадат и малко оцветител за фугите взех че се загледах как ги правят. Калъпите са пластмасови и се вибрират. Вадят ги на другия ден. Обясниха ми че се добавя и пластификатор за да се ползва по малко количество вода в разтвора а и така бетона ставал по плътен.
Видях как стават и куминските тела и едни бетонни тухли. При тях вече наистина с пресоване е номера.
kozl - майстор
Чираче написа:
kozl написа:
Повечето производители произвеждат пресовани елементи, включително и бордюри.
Пресоването хем уплътнява сместа, хем намества сместта по формата.
Правят ги по метода на пресоването, защото е по-лесно. Но не виждам как с пресоването ще се подобри здравината? За якостта на бетон е важно да се спазва технологията на отливането и пропорциите на съставките.
Не здравина на натиск и огеване , а мразоустойчивост.
И не е по-лесно пресоването. Я си представи, че го правиш ръчно, също както си изливаш плочките. По-лесно е защото е автоматизиран процеса.
На външен вид изливните продукти са по-гладки и по-привлекателни, но след втората зима разликите стават видими. Особено ако се ползва сол против обледяване.
Чираче - майстор
kozl написа:
Не здравина на натиск и огеване , а мразоустойчивост.
.
Добре де, всеки от нас си каза мнението. Няма нужда повече да ме убеждаваш. Нека хората сами да си преценят.

Последно искам да кажа, че плочките, които съм правил с вибромаса преди повече от 30 г. все още са здрави и не са се разпаднали, въпреки студовете, които са прекарали.
kozl - майстор
Случил си от убавия цимент. Га нямаше филтри и керемидите по покривите на околните къщи се самоциментираха. :lol:
Чираче - майстор
kozl написа:
Случил си от убавия цимент. Га нямаше филтри и керемидите по покривите на околните къщи се самоциментираха. :lol:
Може и от това да е, ама не само.... Аз спирам, ти си продължавай. :?
zz_stefanov - майстор
Чираче написа:
Правил съм плочки в пластмасови калъпи. Прави се по-силен бетон с пресят и промит пясък и речен филц фракция 5-10 мм. След запълване на калъпа се поставя на вибромаса. Вибрира се до тогава, докато излезе всичкия въздух и вода. Може при домашни условия да се постави и арматура. Оставят се на равно място поне за седмица/в зависимост от метеорологичните условия/ и се изваждат, след което набират якост още поне 3 седмици. Стават много здрави и нечупливи.

Който казва, че не става по тоя начин, значи, че не е пробвал. Казвам го от личен опит.
И аз като гледам какви са калпави тея сегашните плочки дето се продават особено пък двупластовите оцветените, се замислям да си ги правя, но трябва да имам много калъпи на разположение. Това ме спира и почнах да си лея бетонни алейки.
Иначе вибрирането заздравява много. Нямам вибромаса, вибрирал съм по дребни неща направо през кофража с перфоратора (кофража трябва да е по здравичък). Бетона направо завира докато излезе всичкия въздух :)
gnt69 - майстор
Чираче написа:
kozl написа:
Не здравина на натиск и огеване , а мразоустойчивост.
.
Добре де, всеки от нас си каза мнението. Няма нужда повече да ме убеждаваш. Нека хората сами да си преценят.

Последно искам да кажа, че плочките, които съм правил с вибромаса преди повече от 30 г. все още са здрави и не са се разпаднали, въпреки студовете, които са прекарали.
Ама сол не си хвърлял нали. Аз съм забелязал няма сол няма проблем. Има сол лющят се. :partyman:
Чираче - майстор
И сол съм хвърлял, за да не става лед. :?
lov - майстор
Пък може да пробваш и с пресоване. Е тука е за тухли но калъпа може да се промени.
https://www.youtube.com/watch?v=cM5Ub2CU_dk
kolev_k - специалист
Здравейте,сдобих се с такива калъпи без да се налага сам да ги правя.Казаха ми че са силиконови,ама са някаква твърда пластмаса.Мислех че ще са гъвкави.Въпроаса с какво да ги мажа калъпите да не залепват изделията остава.Вибро-технологията ще я измисля.Предполагам че вибрациите трябва да са във вертикална посока.Благодарен ще съм ако дадете съвети.

Тема "Калъп за плочки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: