• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
pif4o - специалист
Малко извън темата ама да се похваля какво сътворих тея два дни. Навеса така или иначе ще остане за пролет че сега нямам толкова финанси за него пък не искам да е на парчета правено. Та се възползвах да си оправя малко оградата, скоро си бях купил едно инверторче казанлъшко което замени стария ми ейнхел които за нищо не ставаше и сега му доиде реда да си покаже възможностите. Трябва да отбележа че за две врати до тук , някои друг метален капак и рамка още не съм се научил да заварявам поне малко че да ми харесва, но досега и никои не ми е показвал как става. Предвид че заварките на оградата са вътрешни и няма да се виждат от никъде крайният резултат ми хареса :) Оградата е от пръчки 20х20х2, стълбове 50х50х2, и плочи за стълбове 200х200х5, плочите не са зазидвани в бетона, хванати са с анкери и са с подложни гайки за да мога да нивелирам всеки стълб от 4 -те му ъгъла. След като приключа ще подмажа с флексово лепило плочките така че да не влиза вода под тях, стълбовете имат дупка от долу за вентилация, остава да им намеря някви капачки или елементи за от горе. Оградата; - рехабилитирана стара полуразрушена ограда, на която опънахме два куфража от двете страни и нахакахме мрежа 6х15х15 и заляхме с бетон. Е тук таме сме си оставили ръцете ама като я облепя някои ден с камък ще замяса :) Връхчетата са пласмасови, гледах метални ама нещо не ме кефят едни правени като по трудово обучение, грозни отливки с неясен състав които да се чудя как да закрепя за колчетата, та за туи тези най ми допаднаха, хванах ги от вътре с по една самонарезка че да не се измъкват и някои ден ще са в цвета на оградата , може би черна. Та ето 2-3 снимки. Остават ми още две пана да направя.

Прикачен файл

^35904AA0723EBC3CE58CD2EF2AAAD242278C0DFAEE7F3D24A5^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

Прикачен файл

^943B732F324DFA1FC233118690ED32ECE22D62D4684A000F52^pimgpsh_fullsize_distr.jpg
Последна промяна от pif4o на пет окт 28, 2016 9:37 am, променено общо 1 път.
Чираче - майстор
pif4o написа:

... но досега и никои не ми е показвал как става. .
Добре си се справил с оградата. Не ти трябват майстори.

А за показването, не си решил, не съм ти казал и показал кое как става.
pif4o - специалист
Страх ме е да те помоля, да не ми откажеш :wink: аз майстор така или иначе няма да стана, щото това си иска постоянна практика, а и не ми е страста, ама е така за мен си да си мога ми стига, щото съм доста импулсивен, събуждам се тази сутрин примерно и решавам че ще си направя едикво си :) Та само кажи грабвам малкото вики и идвам на урок, пък после и ще почерпя :)
pif4o - специалист
Момци мина бая време от началото на темата, направих доста други неща в двора и по сутерена бих казал тотална промяна на всичко но стария навес все още седи. От толкова неща тази година вече един пирон не ми се зачуква но ще трябва да го оправя и него че може да не изкара зимата. Та общо взето всичко ми е ясно, само искам да питам, има ли проблем да монтирам сандвич панелите на покрива не върху напречни греди а върху надлъжни. Имам идея там където панелите се препокриват под тях да се пада греда 12 на 8 см (дървени греди) гредите ще са с дължина около 4 метра а панела ще надстърча от пред и от зад с по 25 см тоест тои е дълъг 4,50м което не мисля че е проблем за него. Та интересува ме достатъчно ли е панела да лежи само в двете си страни, там където се застъпва с другия върху гредата. Ще се получи конструкция с греди както казах 12/8 през 90 см една от друга, дължината на това таванчето ще е 4м или иначе казано ще има 5 такива греди под тези 4 панела, ако слагам греда и по средата на панела ми се види малко прекалено да има греди през 40 см. Или пък ако е така то да намаля размера на гредите ли да кажем 8 на 6 през 40 см, така ще има гредичка там дето се застъпва панела и под средното му ребро ???
п.п. Ако пък не сте съгласни с този монтаж, тогава ще трябва върху тези 12/8 греди да накова напречни на панелите гредички, ама с ква дебелина да са те? макар че не ме кефи тва натрупване на греди една върху друга. Да кажа, нямам възможност носещите греди да са по дължина на конструкцията за да се падат напречно на панелите. Ето една снимчица какво покривче трябва да стане: http://prntscr.com/gnbs46
Чираче - майстор
pif4o написа:

п.п. Ако пък не сте съгласни с този монтаж, тогава ще трябва върху тези 12/8 греди да накова напречни на панелите гредички, ама с ква дебелина да са те? макар че не ме кефи тва натрупване на греди една върху друга.

Моя съвет е следния. Върху дървените греди сложи напречно 4 метални квадратни тръби 40/40/3 с дължина по 6 м.
pif4o - специалист
Това е добра идея, през какво разстояние да са предвид ширината от 4м, ако са през метър ще са 5бр?
Чираче - майстор
Няма да има нужда от 5 броя. По-скоро ще поддадат дървените греди. :?
pif4o - специалист
Реших да го направя със стоманени, ще имам 4 бетонени колони на които да лежи покрива, (разтояние между колоните по дължина е около 3,50м а по ширина 3,10м) + две метални колони които ще са в тясната част на гаража (продължението до 6м, тази тясна част в края на гаража ще е 1,50м от бетонената колона до металната, и ширина 3,20 между двете метални ( дано ме разбрахте ) ) Не съм архитект , нямам си особено на идея от метални конструкции какво да заложа като материали, но от скромните ми познания от нета и с помоща на колегата Чираче с които се виждахме един два пъти мисля да направя следното нещо: От колона до колона (бетонена) пускам греди надлъжно 80х60х4мм, върху тях напречно пускам 4 броя през 2 метра (общо 6 метра) пак с размер 80х60х4мм, след като вече имам основните греди, върху тях по дължина за закрепване на панелите пускам 4 броя 40х40х3мм те ще разделят ширината на покрива които е 400см на 3 равни части по около 1,30м, чудя се да ги направя 5 броя да разделят покрива на по 1 метър ама Чирачето каза 4 са достатъчни. Та какво мислите за тая конструкция с тези размери на матерялите пресилено ли е или е добре :) Прикачвам един лък към набързо скалъпена скица ( с молив са нарисувани гредите)

Прикачен файл

IMG_20171005_204058.jpg
Чираче - майстор
Вместо греди 80х60х4 ако има в Хъс купи 100х40х3. Като цена не знам как ще е, но вторите са значително по-добри от към товароносимост.
pif4o - специалист
Ок, 100х40 ще са дори по евтини защото ще са на 3мм, Благодаря за съвета :)
  • 1
  • 2

Тема "Одобрение на проект за навес за автомобил от форумните майстори :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: