• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
pif4o - специалист
Здравейте колеги, начертал съм си един проект на навес под който ще вкарвам колата и мотора, а на по късен етап полека лека и ще го затворя. Всичко беше измислено, виках майстор да гледа и да даде оферта за направата му но проблем с основите на къщата и належящото скорошно укрепване което приключи онзи ден изяде целия бюджет за навеса че и от горе доста. И с така свитото си вече финансово състояние ще запрятам ръкави и ще действам сам от тук на сетне. Веднъж вече този навес съм го правил уж за временно но така вече кара 10 та година, скован от ритловици и покрит с ундолинови плоскости. Та така, покраи укрепването на къщата използвах момента че ще се лее бетон с количества и бетонирах площадката под навеса в желания от мен размер, сега следва конструкцията, искам вашето одобрение за проекта и ако някъде нещо съм пропуснал да ме коригирате :) Все още не съм решил окончателно цялата ли конструкция ще е дърво или ще е хибрид дърво с метал или всичко да е метал, но ето вижте скиците там съм писал кое ще е дървена греда и кое метална :) Също така да препоръчате какъв покрив да му спретна, мислех с термопанели но ще излезе цифра, не знам какво мислите за варианта ламперия и от горе битумни керемиди, наклона на навеса ще е около 10% или иначе казано 40+ см за тези 4,30 метра ширина едноскатен покрив. Сегашната врата ще бъде премахната и ще сложа по широка на 3,30м която мисля да я направя рамка с термопанел 3см в нея. Тов аще ми спести много труд и в същото време ще стане красива и лека :) Разликата с обикновената ламарина ще е около 60 лева та не си струва мъките и краиния резултат :)
п.п. Металните греди ще са 6х8 на 3мм дебелина, не гледайте тези на скиците малко съм се изсилил там.
п.п. За по голяма прегледност в син цвят са металните профили а в жълт дървените.

Прикачен файл

201610121625301002.jpg

Прикачен файл

201610121625301001.jpg

Прикачен файл

2.jpg
Последна промяна от pif4o на съб окт 15, 2016 4:15 pm, променено общо 2 пъти.
pif4o - специалист
п.п. НА първата снимка изгледа от юг, виждате две надлъжни греди с питанки, чудя се коя от двете да изпълня, лявата ще легне по средата на напречните греди и ще ги подпре добре но пък няма къде да стъпи толкова стабилно от южния краи, както виждате ще стъпи на металната греда над врата, ако ползвам дясната греда тя ще стъпи на кулоната на вратата но пък ще подпре по в края напречните и корема им ще е 3,50 без подпора, мисля си че е ок въпреки това?
MamaMy - майстор
По мое мнение проекта изглежда добре. Аз не бих направил нещо много по-различно. Единствените промени според моето виждане ще са следните. От двете греди с ? ще сложа само средната. Двете бетонни колони за големите врати ще ги направя от метален профил на който директно ще заваря пантите. Вратите ще са рамка от винкел запълнена с термопанел, а от към оградата ще сложа цяла стена от поликарбонат вместо прозорец. Хем, няма да се вижда вътре, хем ще минава достатъчно светлина. На онзи ъгъл под къщата ще оставя Г образен тунел и само една врата на вътрешната страна към навеса. Все пак икономия и на врата и на години отваряне след това. Покрива винаги може да го препокриеш след време като се опаричиш ако сега си направиш конструкцията достатъчно добре.
torbalan - Дървен философ
Добре изглежда.

Предполагам не е изчисляван.

Вместо греди 8х6 бих сложил 10х8.
infomar
torbalan написа:
Добре изглежда.

Предполагам не е изчисляван.

Вместо греди 8х6 бих сложил 10х8.
Поддържам мнението от личен опит.
Ако не са сухи а директно от склада, гледай да ги захванеш на повече места неподвижно (ако не е необходимо - (поне временно до година), за да не се изкривят при съхненето.
pif4o - специалист
Благодаря Ви колеги за включването :) Отговарям на всеки поотделно :)
MamaMy колоните за голямата врата от пред вече ги има, днес свалих куфража на дясната отляхме я като ляхме и плочата от долу, лявата за сега е една метална релса от влакче на ужасите прикрепена към бетонен кол за асма, там също ще отлея колона 20 на 40 понеже така пасва на това място, но ще я лея когато правя малко укрепване на зида на оградата че бая е порутен, заедно с зида ще отлея и другата колона в северозападната част на гаража и така ще приключа с бетоните по тази конструкция :) Идеята с поликарбоната е добра, но мисля да я изпълня от източната страна, където ми се пада към вътрешния двор от там влиза много повече светлина и по не е достъпна за поразии от зли хора :)
torbalan радвам се и очаквах и твоята намеса :) чел съм много твои постове в форума ако правилно разбирам предлагаш металните греди да са 10х8, защото на покрива напречните са 10х8 дървени, тези които са 8х6 с дебелина 3мм ще останат металните няколко броики тях ли имаш предвид да ги направя с 10х8? Те са две вертикални от изток и една надлъжна над вертикалните, една хоризонтална над вратата, и тази средната надлъжна която ще минава да подпира всички дървени напречни, както и една къса напречна от север заедно с подпорната вертикална пак север.
Разбира се нищо не е изчислявано :) Всичко е на база скромен опит с няколко навеса тук и на село хаха :) Мани ако видиш сегашния как е конструиран..... как издаяни 10 години не знам, сега като малко понатрупах мнения чак се плаша да го оставя да презимува и тая зима :)
informer ще го имам предвид, уж тоя в дърводелната ми ги обещава сухи ама да видим :) Сега ще ви кача една корекция от изток която мисля че не е от голяма нужда и ще махна едната греда-долната, така или иначе спъването е гарантирано, тази греда не я виждам ква ли роля ще играе там, става дума за това:
п.п. За по добра прегледност оцветих в синьо металните профили и в жълто дървенията,спънките не са оцветени още им се чудя от какво ще са, бетонените колони също не са оцветени, пък ако кажете ша го опаткам цялото от дърво :) подпорни 12х12, надлъжни 10х8 и така на сетне, хем ще ми е и по лесно да бачкам с дървото, имам ел ренде да ги загладя, резачка макита за рязане, само циркуляр липсва ама ще се справя и без него :)

Прикачен файл

33.jpg
infomar

Натоварвания от сняг
Натоварване от сняг за избрани градове в България

http://eurocode.bg/index.php?title=%D0% ... 1%8F%D0%B3
Изображение
pif4o - специалист
Схемата е готина, гледам град Пловдив-1,16, и гледаме топографски условия между по големи сгради под дървета и значително по нисък, коефицент 1.2 :) Само тая таблица с наклона на едноскатния покрив не мога да я разбера :) ако може да я смелиш в по прости числа ще съм благодарен :)
maleeeestrax - специалист
Таблицата е много добра ама е само за сняг.Как може да сметнем за вулкан, земетресение и наводнение?Пифчо добра ти е схемата малко си преусилил нещата но по-добре да има запас.Като цяло може да се направи само от дърво и е важно на теб да ти хареса. :rock:
pif4o - специалист
Благодаря колеги конструкцията е ясна и по важното одобрена от вас :) , покрива както и да го смятам с каквито и варианти да го смятам се върти около една и съща сума с разлика от 100-200 лева, мислех го с термо панели но над навеса има акация, почти целогодишно пуска какви ли не мизерии, и не знам как ще се отрази с годините на боята на панела да не се олюпи и да вземе да ръждясва, та се връщам на вариант с нещо от сорта на битумните изделя :) Странично за сега няма да се затваря ще си е просто навес, някой ден ако има средства тогава ще му мисля варианти за затваряне, че имам и огради и чешма да зидам :)
  • 1
  • 2

Тема "Одобрение на проект за навес за автомобил от форумните майстори :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: