• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
vassilk - помощник
Здравейте,

Обмислям как да закрепа напречни греди на тавана, който е окачен гипсокартон. Покрива е от дървена конструкция, за която са закрепени висящи релси/профили, за които е закрепен гипсокартона.

Целта ми е да постигна визуално уюта на стария български дом, където се виждат напречните носещи греди. При мен гредите са с декоративна цел, но искам да са от масив.

Дали трябва да се стремя да целя профилите за които е окачен ГК, и само там да захващам гредите?

Дали мога да се хавана където ми дойде добре, с дюбели за ГК?

Или пък да се набутам в тавана и да хвана гредите директно за дървената носеща конструкция, посредством много дълги винтове?

Поздрави
olelemaiko - специалист
щом ше са тешки масивни трябва да ги ловиш за дървената носеща конструкция на покрива. но имаи едно на ум че там е фаната скарата на картона.леко да мръднат носештите греди ше мръдне и скарата на картона.и картона може да се напука.
bat_danio - специалист
А според мен е трябвало да се закрепят гредите първо здраво а после покраи тях картона.....аз не бих сложил дюбели и охлюви к'вито ида е даже да е двоен кашона. Ако се направи гредата куха тънка и лека може би бих си седял под нея... е ще я държа под око :-D
infomar
vassilk написа:
Здравейте,

Обмислям как да закрепа напречни греди на тавана, който е окачен гипсокартон. Покрива е от дървена конструкция, за която са закрепени висящи релси/профили, за които е закрепен гипсокартона........
Ти въобще ли нямаш таван над стаята, а само гипсокартон захванат за гредите на наклоненият покрив? Някакви хоризонтални греди на пода в таванската област .... просто ми е чудно :? Обикновено на пода на тавана има поставени през 60-100 см. някакви греди по които се ходи....
Как е строен покрива, след като под него е нямало по какво да се ходи.... или е някакъв нисък плосък покрив като на навес?
vassilk - помощник
В това помещение примерно има една хоризонтална греда от конструкцията.

[img]
Прикачен файл:
IMG_1073.JPG Таван преди ГК
[/img]
infomar
Според мен, без да имаш някаква дървена скара над гипсокартона - примерно 4 греди 10 х 10 х 400 през един метър, лежащи на страничните стени и по средата поне веднъж захванати за подпокривните греди за да не виснат, за която да се захванат декоративните долни греди, няма да стане. Ако декоративните греди се заменят с подобни по ширина декоративни дъски имитиращи гредите.... натоварването ще е по-малко.
dianbratoev - напреднал
има стиропорени профили имитиращи греди
Стоян Славев - специалист
Правил съм го,предварително си бележиш гредите,дупчиш ги с боргия и след това с дълги винтове за гредите горе.На края за да не се личи по гредите,запълваш с кит за дърво.
stridata - специалист
Мен ако питаш трябва да олекотиш нещата. Направи си един липов гръбнак или ако щеш от голо ПДЧ и го облечи с 6-8-10 мм. МДФ ДЪБ /зависи какво искаш да ти представлява гредата/. Ще ти стане неразличимо от масива, но ще е кухо!
maleeeestrax - специалист
А най-леки ще станат ако само ги нарисуваш върху картона. :rock:
  • 1
  • 2

Тема "Закрепване греди на окачен таван от гипсокартон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: