Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Hoвoceлckи - майстор
Става въпрос за височина само 3 метра. Основен претекст – качване на дърва :) Смятам да си купя едно телферче дето издържа 300 кила. Конструкцията обаче се налага да е малко специфична. От долу трябва да остане свободно за да може да се минава (с кола). Има и други особености, но за тях – по-нататък. Смятам носещи да са две дебелостенни тръби 1¼". С фиксирането, укрепването им не мисля, че ще имам проблем. На този етап първата ми чуденка е за носещите ролки. Ще ми се да са гумирани за безшумност. Представям си го така
Прикачен файл:
ролки за тръба.jpg
ролки за тръба.jpg (21.66 KиБ) Видяна 3995 пъти
На първо четене "чичо Гошо" нищо подходящо не ми предложи. Някакви идеи от вас?
preslav - майстор
Мой комшия качва с телферче дървата си на 4ти етаж. Не съм се заглеждал подробно в конструкцията, но е нещо като винкелна Г-образна рамка с напречник. Рамката е хваната на терасата му с панти, а телферът не се движи хоризонтално по нея. Явно хоризонталното рамо е сметнато така, че като се завърти извън терасата да има достатъчно място да се качва чувалчето или касетата, съвсем примерно 50-60 санта са достатъчни. Когато телферът не се ползва, рамото се завърта към терасата и отдолу минава и камион.
Надявам се да си ми схванал мислата!
Hoвoceлckи - майстор
Мисля, че те разбрах. Познато ми е това решение. Товарът виси свободно на въжето? Аз искам да има платформа.
Благодаря за споделянето все пак.
lov - майстор
Искаш нещо такова :lol:
Прикачен файл:
P2050067.JPG
Ползвам го също да качвам дърва. :-D Само че не с платформа а с големи брезентови чанти правени за тази цел. При мен е по височко та не рискувам да падне някое пънче и да направи някоя беля. Целия хобот е изцяло мое творение. Вертикалната ос от долу е на конусен лагер даже ако не ме лъже паметта е от предна главина на Жигула. Какъвто намерих запазен в железата из гаража. А горния най обикновен съчмен. В последствие установих че е можело да мина и без лагери а само на втулки и да е само една съчма от долу. Количката на телфера също е самоделна и е на 4 лагерчета. Релсата на хобота е от 2 П винкела събрани заедно и прихванати с електрожена. Имай в предвид че при тази дължина без оптяжка от горе няма как да минеш освен ако не сложиш някакво огромно желязо което да понесе тежестта без да се огъва. Рамото е голямо така че ако не е ферма няма как да стане. Някой ще попита що не са ми прави спънките. Ми такова желязо криво имах тогава и трябваше да стане за нула време а после да го преправя. Но така си и остана след като изнесе всичките строителни материали за тази тераса и за основния ремонт на апартамента. Та като каза строителството на терасата. Тя е достроявана и при отливането на колоната на която е хванат бяха заложени анкерите на които се крепи цялата тази галимация. По принцип аз съм се презастраховал от към здравина но ако правиш нещо такова първо се убеди че има как сигурно и здраво да го захванеш. Ако няма колона а само тухла хич не си и помисляй. Има друг вариант с цяла вертикална ос от дебелостенна тръба или профил захваната за долната и горната плоча.
В неделята като качвам дърва ще ударя и някое кадро е нямам на този процес а и телфера е се прибира в един окачен шкаф и нищо не се вижда че има там като такова съоръжение.

п.п. Оказа се че имам една снимка дето съм показвал системата за водна мъгла и шкафа се вижда от зад.

Прикачен файл

P6190166.JPG
igt - специалист
Ползвах телфер за качване на строителни материали до 4 етаж в жилищен блок - тухлен..
Бях го захванал с тръба от пода на терасата до тавана - плоча. Направих си рамо /триъгълник от квадратно желязо/ заварено за тръба, която нанизах в основната/носещата/. При товар над 50 кг носещата тръба се огъваше /към стената/прозорците/ вследствие на което се наложи да поставя още една тръба зад основната, вързах ги с жабки с друга тръба, която подпрях на стената. Мисля че стана ясно.
Огъването на тръбата в процеса на вдигането на товара денивелираше стрелата, следствие на което въжето не се навиваше правилно, което се оказа проблем.
Автора на темата да види в офроддфорума има подобна с чертежи и снимки.

Понастоящем тръбите са махнати и всичко е заличено, затова няма как да направя снимки.
Въпреки финансовите вложенията, се оказа чудесна работа да се работи с телфер.

Няма смисъл да се купува телфер за 300 кг.
Моя е за 125, а като сложиш въжето двойно става 250 кг. Към телфера се има специална макара и кука.
Единственото нещо, което направих допълнително е, че поставих още една скоба за захващане на въжето /за примката/ към оригиналната кука.
preslav - майстор
Hoвoceлckи написа:
Мисля, че те разбрах. Познато ми е това решение. Товарът виси свободно на въжето? Аз искам да има платформа.
Благодаря за споделянето все пак.
Не знам защо ти е платформа, но щом искаш направи го точно като хаспел - П профили за водачи, 4 лагера за шейната, а самата платформа можеш да вкопаеш в земята, така че когато е в долно положение да е на едно ниво с терена. Все пак имай предвид, че освен полезния товар ще вдигаш и самата патформа.

Тема "Хаспел на тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: