• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,искам да си направя подобна машина за окопаване:
https://www.youtube.com/watch?v=G97qjei5_s8
Единственият проблем засега са хидравличните мотори,защото не знам с какви параметри трябва да са.Какъв трябва да е въртящия им момент,има ли нужда от редуктори?
Ще бъда благодарен за всяка помощ! :D
velsi - Почетен майстор
А защо реши, че след като оригиналът от клипа е с хидромотори и ти трябва да използваш такива? Според мене не е проблем да се използват нормални електродвигатели. Не е ясно какви са обороте, поне за мене,но ако е необходимо да се намалят тогава ще трябва и подходящ редуктор. За мене по-интерсно е каква е копаещата глава, а не толкова задвижването. Поне от този клип това не става ясно.
angelfilev - специалист
Yasen99 написа:
Здравейте,искам да си направя подобна машина за окопаване:
https://www.youtube.com/watch?v=G97qjei5_s8
Единственият проблем засега са хидравличните мотори,защото не знам с какви параметри трябва да са.Какъв трябва да е въртящия им момент,има ли нужда от редуктори?
Ще бъда благодарен за всяка помощ! :D
Хидромоторите позволяват претоварване без проблем за системата. Параметрите им са зависими от параметрите на хидравличната помпа на трактора и оборотите при които се върти при предполагаемата скорост. Когато са известни ( куб.см/оборот) и приемем, че обработващите глави се въртят с около 200-300 об/мин може да се търси подходящ хидромотор и да се прецени дали е нужен редуктор.
Карай по този ред!
Благодаря за информацията.Относно хидравличната помпа на трактора,мисля че беше с дебит около 40 l/min.Тоест след като има 2 хидромотора,то с какъв обем трябва да е всеки?Изображение
На снимката се вижда каква трябва да е копаещата глава.Смятам моята да има 5 вместо 3 пружини,като размера на главата ще е по-малък,за да се окопава по-прецизно.Velsi,реших да използвам хидромотори,понеже трактора има изводи за хидравлика,а не съм сигурен как ще стане с електромоторите.
velsi - Почетен майстор
Е, действай тогава. Щом имаш трактор с хидравлична помпа, си на практика наполовина готов. Аз пък реших да пиша в тази тема, защото иначе можеше изобщо да не стане дискусия. Пожелавам ти успех!
angelfilev - специалист
Yasen99 написа:
Благодаря за информацията.Относно хидравличната помпа на трактора,мисля че беше с дебит около 40 l/min.Тоест след като има 2 хидромотора,то с какъв обем трябва да е всеки?
Тъй като двата хидромотора са свързани последователно 40л/мин масло ще минат през всеки от моторите.
От тези на Капрони Казанлък би станал MGL 100. (101,2мл/оборот , макс дебит 40л/мин)
Двата биха се въртели с еднаква скорост до 400об/мин
ivanovbg - майстор
Не знам какъв е проблема да си окопаваш с мотофреза. За да работи тази машина трябват двама души, а двама души с 2 фрези ще отхвърлят повече площ за същото време. Е не седиш, а трябва да вървиш, но....
Благодаря за помощта angelfilev. Ivanovbg, тази машина копае близо до редовете, като може да обработва цял ред наведнъж, докато с мотофреза може да се окопава само едната част на реда,тоест има по-малка производителност.
ivanovbg - майстор
Да така изглежда, но с 2 мотофрезички двама души имат по голяма производителност. Нали някой трябва да кара трактора, а друг отзад да врътка ръчките. Предполагам ,че и трудно се удържат ръчките в работно положение и е много по уморително от това да държиш фрезата. Да седиш не винаги е по лесно отколкото да ходиш. Да не говорим че едно спукване на маркуч, повреда на хидромотор или счупване на копаещата глава и цялата работна единица спира работа за почти ден, а може и повече, докато дори и едната фреза да умре другата си работи. Сещаш се, че една фреза обработва и тя един ред. Половин отляво и половин отдясно - тоест обработва цялото междуредие.

Да не говорим, че тези телчета на главите ми се струват за доста песъчлива почва.

Има и трето - вече доста хора мулчират и спестяват няколкото копаенета годишно. :idea:

Но както решиш.
angelfilkov, искам да те питам ако двата хидромотора са успоредно свързани,това би трябвало да значи че през всеки биха минавали 20 l/min масло или аз бъркам някъде. Другият ми въпрос е ако моторите са последователно свързани,това няма ли да доведе до намаляване на въртящия момент на втория мотор?
  • 1
  • 2

Тема "Машина за окопаване на растения" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: