Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
preslav - майстор
Чираче написа:
preslav написа:

Искаш ли да се поясниш защо лагерите трябва да радиално-аксиални и защо трябва да са два?
Мога да обясня. Това и принцип в лагеруването. А ти сериозно ли питаш?
Разбира се, че сериозно питам защото в конкретната конструкция няма странични усилия, не се очаква да има и безброй отваряния и затваряния на вратата, т.е. втулки или плъзгачи биха свършили същата работа, но за много по-малко пари.
Иначе принципи да искаш - един от основните ми е да не си спазвам принципите!
Последна промяна от preslav на нед мар 19, 2017 4:08 pm, променено общо 1 път.
lov - майстор
Правих подобна врата но много отдавна когато нямаше да се продават подобни механизми. Сега на същото място съм сложил пак такава двукрила врата но но релсата и количките ги закупих по причини които ще обясня по долу. Всъщност имам тема за тази врата във форума със снимков материал.
Старата конструкция подобна на тази от снимката на колегата си имаше свои доста големи неудачи които ще спомена.
На първо място металните ролки са изключително шумни. Въпросната врата ми беше между хола и спалнята и макар да бяхме им свикнали си е кофти с шума който издава. И това беше и една от основните причини да реша да я подменя с нова врата.
Първоначалния вариант беше точно като случая тук само с по една ролка от горе. И при рязко натискане за отваряне или затваряне редовно някоя от ролките изскачаше от релсата. Ролките си бяха с доста дълбок канал но това не помагаше много особено сина като попорасна и му стана играчка. Та се наложи да слагам контра ролки и от долната страна на релсата. И аз си мислех че само със втулки ще мина но въпреки че уж малко се ползва заминаха си доста бързичко а за скърцането и належащите смазвания не ми се говори. При мен механизма беше скрит което още повече затрудняваше нещата. Първоначално осите за ролките ги направих прави но след като монтирах вратите на място се оказа че колкото и точно да съм работил те стоят на криво и съответно правих нови оси на ексцентрик така че да мога да повдигам в известни граници всяка една от количките. Относно воденето по пода там само странична ролка и то две иначе ще търка и в стената. Канала също се оказа неудачно решение ама вече не ми се обяснява защо.
А гледам че и на първата снимка също са с странични ролки на пода.
Благодаря за съветите, може би наистина ще е по-добре да сложа две ролки на пода, вместо канал с профил.
Идеята за ролки и отдолу на горната релса също ми допада.

Ще разгледам тези дни какви ролки се продават и от какви материали, за да избегна скърцането. Проблемът е, че смятам вратата да е от Орех, а той е доста тежък и пластмасовите части ме притесняват.
lov - майстор
Тежки тежки е колко да са. При мен новите врати са от ПДЧ и алуминиева дограма за плъзгащи крила. Сам зор я нося. И в место само 2 колички сложих 3 като едната е в средата. А и самите колички са с по 4 ролки. не ми се искаше да рискувам защото сега вратите се крият в стените и ако стане гаф трябва да разбивам. Самите колички се движат в затворен профил така че няма нужда от допълнителна ролка
И друго освен ако не търсиш само декоративна цел имай в предвид, че се слагат и четки които да уплътняват както към стените така и към пода.
SEV - специалист
Този тип врати(bomb door-врата на плевник) са рядко срещани и предпочитани тук в България и може би затова липсва обкова.Предимството пред плъзгаща с долна релса е,че няма релса на която да се спъваш.Един познат поръча такава врата,аз помагах при монтажа и.Ако искате мога да Ви свържа,относно монтажа бих споделил всичко.Ролките бяха около 80-100мм с лагер,а за да не излизат ролките от релсата,на вратата се навива един стопер.Ето няколко снимки на вратата.

Прикачен файл

IMG_20170130_123040.jpg
IMG_20170130_123040.jpg (21.43 KиБ) Видяна 2578 пъти

Прикачен файл

IMG_20170130_123027.jpg
IMG_20170130_123027.jpg (21.77 KиБ) Видяна 2578 пъти
Ако е удобно - пиши ми на лично съобщение или тук къде е поръчал да му изработят вратата.
SEV - специалист
Питах моя човек,вратата е изработена в една фирма за метални изделия със седалище Варна.Не знам дали е правилно да пиша името и.На лично ще Ви пиша.
Здравейте, SEV, може ли да ми кажете и на мен въпросната фирма, тъй като и аз търся изпълнител на такава врата. Благодаря!
SEV - специалист
Teliana написа:
Здравейте, SEV, може ли да ми кажете и на мен въпросната фирма, тъй като и аз търся изпълнител на такава врата. Благодаря!
Имате ЛС
Чираче - майстор
Teliana написа:
и аз търся изпълнител на такава врата. !
Снимките липсват при мен, но по спомен изработката не е трудна. Всеки може да я направи с малко сръчност, не е задължително да е фирма. Зависи от къде сте. Не сте написали в профила си.

Тема "Механизъм за плъзгаща врата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: