• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,колеги предстои ми застрояване на малка къща.Къщурката беше много малка в центъра на града и беше от керпич.Тъй като се рушеше и създаваше опасност за минаващите край нея вече я заравних със земята,но може би избързах.Бих искал да питам по-информираните дали ако сега искам разрешително за основен ремонт от общината , ще дойдат да видят на какво положение е или е просто формалност ? Другия въпрос е в какъв формат се иска разрешение от съседите (гранича с 2 къщи и няма да има проблем да взема).Последното ми питане е свързано с оградата,а именно - може ли да вдигна плътна ограда да речем 2 метра без разрешение от общината ... и ако може някои да ми даде цени за тези разрешителни
plamen6703 - майстор
На изравненото със земята ли да правиш основен ремонт?
Стартираш процедура по издаване на разрешително за строеж... документ за собственост, скица, виза.... Просто процедурата е свързана с посещение в общината, там ще пиеш вода от извора...
maleeeestrax - специалист
Според последните промени в ЗУТ е позволено да се прави подпорна стена до 1.2м. без разрешение .Плътна ограда 2м. си се води строеж-трябва проект и разрешително.Пробвай да искаш разрешение за основен ремонт и може и да мине без да идват.От комшиите ако имаш отстояния не ти трябва разрешение. Относно цените всяка община си ги определя .:rock:
При условие ,че ще го правя на същото място защо ми е проект и.тн ? Това ми е главното питане дали за такова разрешително от общината идват на място да видят в момента какво е или се издава на момента.Какво е по-добре да кажа,предполагам че се разпада а не че вече я няма :?
plamen6703 - майстор
Тук вече въпроса ти става сложен и си пред избора дали да излъжеш общината като затаиш истината, че си заличил всичко със земята, или да караш по правилата на "играта".
Това е според човека, ако не те бърка, че ще излъжеш пред общината - действай, а какво ще се случи и дали общината ще проверява на място е въпрос, на който само врачките могат да ти отговорят.
Става още по-сложно, ако като си заличил всичко със земята си пуснал и нова данъчна декларация в местни данъци и такси за новото състояние на имота, но това са все неща, на които ти знаеш отговора. Всичко останало е гадаене и е свързано с "ако"-то, което може да се размирише, а може и да не се размирише... :partyman:
fbr - майстор
Едва ли ще идва някой на проверка, ако няма сигнал от съседи. А за сградата, важно е какво се води по документи, а не какво е моментното състояние. Ако плащаш данък сгради и на скицата излиза че има сграда, можеш да възпроизведеш подобна сграда. Хората по същата процедура построиха сграда в Морската градина във Варна, пред очите на целия град, не ми се търси линк сега.
На скицата си излиза,че има сграда (силно казано) и се плаща данък в размер на 5 лв :rolleyes: . А какво се случва ако им кажа,че съм го заравнил със земята? Като знам къде живеем може би и затова ще ме глобят :lol: ,а то щеше само да си падне... p.s става въпрос за къщичка около 40 кв.м която ще се вдигне може би за месец
fbr - майстор
Колкото по-малко се появяваш в полезрението им, толкова по-добре за теб (и за тях). Вземаш разрешително за основен ремонт, като проучваш предварително, до къде може да се разпростре той. Подаваш документи за основен ремонт, правиш каквото трябва, и след това подаваш данъчна декларация, да ти се вдигне данъка, като ти е съвестно, че е толкова малък. Мой съсед дълбоко съжалява, че тръгна по пътя на нов строеж, като петното на новия строеж, не се различава особено от петното на съществуващата сграда.
Къде да проуча до къде може да се разпростре ? Какви други документи се подават за основен ремонт,освен това разрешително ? За данъчна декларация мисля да пропусна,а твоя съсед защо съжелява ? Благодаря за отговорите до сега
fbr - майстор
Тук има някои неща. Съжалява, понеже му отидоха доста средства по документалното оформяне на новия строеж, а можеше да ги вложи в строителството.
  • 1
  • 2

Тема "Моля за съвет за разрешително" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: