Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Майстора52 - помощник
Здравейте!
Имам нужда от специална електронна схема на 12 волта, която автоматично да превключва зареждането на един акумулатор към друг, при достигане на необходимото му напрежение. Зарядното на 12 (13,8V) е в наличност и то трябва да се използва.
Зорът е следният:
Парното ми се управлява от един акумулатор (№1), обаче когато същият загуби номинала си, трябва да се включи незабавно вторият акумулатор (№2). В същото време акумулатор №1 трябва да започне да се зарежда, и когато се зареди, захранващото у-ство да се изключи, ИЛИ да се превключи към акумулатор №2, който вече е изразходил част от напрежението си (и тока).
Става и ръчно, но това е примитивно и не може да се следи кога пада съответното напрежение (и ток).

Схемата ще си я правя аз, но търся такава, която да не съдържа чипове (интеграли), а само транзистори, диоди и съответните кондензатори, резистори, релета и пр.

Ще Ви бъда безкрайно благодарен за отзивчивостта! :) :) :)
eleonorvelichkov - специалист
пон ное 09, 2020 8:54 amМайстора52 написа:
Здравейте!
Имам нужда от специална електронна схема на 12 волта, която автоматично да превключва зареждането на един акумулатор към друг, при достигане на необходимото му напрежение. Зарядното на 12 (13,8V) е в наличност и то трябва да се използва.
Зорът е следният:
Парното ми се управлява от един акумулатор (№1), обаче когато същият загуби номинала си, трябва да се включи незабавно вторият акумулатор (№2). В същото време акумулатор №1 трябва да започне да се зарежда, и когато се зареди, захранващото у-ство да се изключи, ИЛИ да се превключи към акумулатор №2, който вече е изразходил част от напрежението си (и тока).
Става и ръчно, но това е примитивно и не може да се следи кога пада съответното напрежение (и ток).

Схемата ще си я правя аз, но търся такава, която да не съдържа чипове (интеграли), а само транзистори, диоди и съответните кондензатори, резистори, релета и пр.

Ще Ви бъда безкрайно благодарен за отзивчивостта! :) :) :)
Едно Ардуино за 5 лева ще ти спести доста главоболие по сложни схеми.
eleonorvelichkov - специалист
Ако използваш ардуино просто тази схема е правиш за всеки един акумулатор

Прикачен файл

Ардуино зарядно.png
Ардуино зарядно.png (9.2 KиБ) Видяна 1132 пъти
Майстора52 - помощник
БЛОК-СХЕМАТА НА ТОВА, КОЕТО МИ ТРЯБВА Е ПРЕДЕЛНО ПРОСТА:

1. ЗАРЯДНО СВЪРЗАНО КЪМ "ПРЕВКЛЮЧВАТЕЛЯ"
2. ПРЕВКЛЮЧВАТЕЛЯТ Е СВЪРЗАН С ПРАВА И ОБРАТНА ВРЪЗКА (ПО НАПРЕЖЕНИЕ) С ВСЕКИ ЕДИН ОТ АКУМУЛАТОРИТЕ - ДВА, ТРИ И ПОВЕЧЕ И ЧРЕЗ РЕЛЕТА ПРЕВКЛЮЧВА ЗАРЕЖДАНЕТО КЪМ СЪОТВЕТНИЯ АКУМУЛАТОР.
3.АКУМУЛАТОРИ

НЯМАМ НИКАКВА ПРЕДСТАВА КАК СЕ ПОЛЗВА "АРДУИНО", КОЙ МОДЕЛ ДА ТЪРСЯ И ПР.
ОСВЕН ТОВА - ПРЕДЛОЖЕНАТА СХЕМА ОТ СПЕЦИАЛИСТА, МАЙ НЕ МИ ВЪРШИ РАБОТА, ЗАЩОТО СЕ ПРЕДЛАГА ДРУГ ВАРИАНТ - ЗА ВСЕКИ АКУ ПООТДЕЛНО.
ЛИЧНО АЗ - ГУБЯ ПРЕДСТАВА КОЕ КЪДЕ ЩЕ СЕ СВЪРЖЕ И КАК ЩЕ СЕ НАСТРОЙВА И КОНТРОЛИРА.

ДАЙТЕ СХЕМА НА ПРЕВКЛЮЧВАТЕЛЯ (точка № 2) КАТО ЗА МАЛОУМЕН! - с подробни обяснения, кое къде и защо... моля Ви!
БЛАГОДАРЯ!
ПОЗДРАВИ!
:? :? :?
vlax - майстор
Що викаш,не сме глухи. :-D
:partyman: :partyman:
eleonorvelichkov - специалист
пон ное 09, 2020 2:05 pmМайстора52 написа:
БЛОК-СХЕМАТА НА ТОВА, КОЕТО МИ ТРЯБВА Е ПРЕДЕЛНО ПРОСТА:

1. ЗАРЯДНО СВЪРЗАНО КЪМ "ПРЕВКЛЮЧВАТЕЛЯ"
2. ПРЕВКЛЮЧВАТЕЛЯТ Е СВЪРЗАН С ПРАВА И ОБРАТНА ВРЪЗКА (ПО НАПРЕЖЕНИЕ) С ВСЕКИ ЕДИН ОТ АКУМУЛАТОРИТЕ - ДВА, ТРИ И ПОВЕЧЕ И ЧРЕЗ РЕЛЕТА ПРЕВКЛЮЧВА ЗАРЕЖДАНЕТО КЪМ СЪОТВЕТНИЯ АКУМУЛАТОР.
3.АКУМУЛАТОРИ

НЯМАМ НИКАКВА ПРЕДСТАВА КАК СЕ ПОЛЗВА "АРДУИНО", КОЙ МОДЕЛ ДА ТЪРСЯ И ПР.
ОСВЕН ТОВА - ПРЕДЛОЖЕНАТА СХЕМА ОТ СПЕЦИАЛИСТА, МАЙ НЕ МИ ВЪРШИ РАБОТА, ЗАЩОТО СЕ ПРЕДЛАГА ДРУГ ВАРИАНТ - ЗА ВСЕКИ АКУ ПООТДЕЛНО.
ЛИЧНО АЗ - ГУБЯ ПРЕДСТАВА КОЕ КЪДЕ ЩЕ СЕ СВЪРЖЕ И КАК ЩЕ СЕ НАСТРОЙВА И КОНТРОЛИРА.

ДАЙТЕ СХЕМА НА ПРЕВКЛЮЧВАТЕЛЯ (точка № 2) КАТО ЗА МАЛОУМЕН! - с подробни обяснения, кое къде и защо... моля Ви!
БЛАГОДАРЯ!
ПОЗДРАВИ!
:? :? :?
Ардуино Уно
От тук можеш да го поръчаш на ниска цена има го и в OLX
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... O&_sacat=0

Ардуиното е програмируем микроконтролер програмира се на C има литература в сайта на ардуино и всяка инструкция е обяснена чрез примери. Средата за програмиране е изключително проста и е безплатна в нея също има примерни програми. Контролерчето се програми по USB.
Ардуиното UNO има 6 аналогови входа, на които можеш да подаваш сигнал от 0 до 5 волта. Уното има и 13 цифрови входа/изхода, които могат да се програмират като вход или като изход.
Ардуиното се захранва директно с 5 волта или с 9 волта. За ардуино има готови релейни блокове, които работят със сигнали на 5 волта.
Горната схема, която ти предложих представлява зарядното устройство и 3 резистора, които служат за измерване на напрежението. R1 се свързва последователно на акумулатора като се оразмерява по формулата U1/U2=(R1+R2)/R2 U1-напрежение на акумулатора, U2 сигнал към контролера. При R2=500 ома и R1=1000 ома при напрежение на акумулатора 15 волта сигналът към контролера ще е 5 волта. В горната схема съм объркал формулата за пресмятане на съпротивленията. Преобразувана формулата може да се представи така U1*R2=U2*(R1+R2). Хубаво е да си набележим удобни за смятане стойности на резисторите. R2=U2(R1+R2)/U1 R1+R2 го даваме да над 1000 ома в случая го залагам да бъде 1500 ома така R1 e 1000 ома, а R2 e 500 ома. Схемата в часта след зарядното тоест релето и трите резистора я повтаряш за всеки аналогов вход на ардуиното, а там вече свързваш акумулаторите до 6 броя в случая с ардуино уно. В алгоритъма на програмата на ардуино му казваш да премина към зареждане на следващият акумулатор, когато напрежението на предишния стане по-голямо или равно на 14.4 волта да го изключи от заряд и да вкючи следващият така си заплюваш един акумулатор за първи и когато стигнеш до последния започваш от първия така автоматично, включиш някой акумулатор той автоматично ще започне да се зарежда. В ардуиното поставяш едно време закъснение при преминаване от един акумулатор на друг така ако нямаш нито един акумулатор включен няма да побъркаш релетата от штракане.
eleonorvelichkov - специалист
Ето една по-простичка схема, но трябва да си сигурен, че релетата ще ти сработят точно на 14 волта и ще изключат като падне напрежението. Релетата при тази схема ще изтощават акумулаторите.

Прикачен файл

Зарядно.png
Зарядно.png (10.96 KиБ) Видяна 1064 пъти
kozl - майстор
А в тези схеми къде е консуматорът :?
Щото
Майстора52 написа:
Парното ми се управлява от един акумулатор (№1), обаче когато същият загуби номинала си, трябва да се включи незабавно вторият акумулатор (№2). В същото време акумулатор №1 трябва да започне да се зарежда, и когато се зареди, захранващото у-ство да се изключи, ИЛИ да се превключи към акумулатор №2, който вече е изразходил част от напрежението си (и тока).
Тука възниква некакъв необясним набор от въпроси :?
Защо докато се зарежда единият акумулатор, другия се разрежда?
Къде е логиката :? когато до акумулаторите има източник на ел.енергия да ги зарежда, то те да се разреждат от некво парно? И що не може парното да се захранва от зарядното за акумулатор, което е на 13,8V и като това напрежение е компромис за зарядно и захранване едновременно.?
Ако захранването е с недостатъчна мощност да захранва Парното, то тогава трябва да се проследи и прецени енергийния баланс по схемата зарядно - Парно. И по този баланс да се прецени колко акумулатора и колко зарядни ще са необходими за да осигурят необходимата работоспособност на парното без лимитиране на ел.енергията, която вероятно е необходима за цирк.помпа и автоматика на парното.
eleonorvelichkov - специалист
пон ное 09, 2020 5:32 pmkozl написа:
А в тези схеми къде е консуматорът :?
Щото
Майстора52 написа:
Парното ми се управлява от един акумулатор (№1), обаче когато същият загуби номинала си, трябва да се включи незабавно вторият акумулатор (№2). В същото време акумулатор №1 трябва да започне да се зарежда, и когато се зареди, захранващото у-ство да се изключи, ИЛИ да се превключи към акумулатор №2, който вече е изразходил част от напрежението си (и тока).
Тука възниква некакъв необясним набор от въпроси :?
Защо докато се зарежда единият акумулатор, другия се разрежда?
Къде е логиката :? когато до акумулаторите има източник на ел.енергия да ги зарежда, то те да се разреждат от некво парно? И що не може парното да се захранва от зарядното за акумулатор, което е на 13,8V и като това напрежение е компромис за зарядно и захранване едновременно.?
Ако захранването е с недостатъчна мощност да захранва Парното, то тогава трябва да се проследи и прецени енергийния баланс по схемата зарядно - Парно. И по този баланс да се прецени колко акумулатора и колко зарядни ще са необходими за да осигурят необходимата работоспособност на парното без лимитиране на ел.енергията, която вероятно е необходима за цирк.помпа и автоматика на парното.
По този начин си удължава живота на акумулаторите, когато ги зареждаш и разреждаш. А ако е с един акумулатор и спре токът, когато акумулаторът е изтощен ще спре и помпата. А така изтощаваш единия акумулатор докато зареждаш другия ако има и трети ако спре токът и акумулаторът, който си ако вече е близо до изтощаване и този, който зареждаш все още не е зареден можеш да се прехвърлиш на третия.
kozl - майстор
пон ное 09, 2020 6:11 pmeleonorvelichkov написа:
По този начин си удължава живота на акумулаторите, когато ги зареждаш и разреждаш. А ако е с един акумулатор и спре токът, когато акумулаторът е изтощен ще спре и помпата. А така изтощаваш единия акумулатор докато зареждаш другия ако има и трети ако спре токът и акумулаторът, който си ако вече е близо до изтощаване и този, който зареждаш все още не е зареден можеш да се прехвърлиш на третия.
Първо съмнявам се, че с 13,8 волта акумулаторите ще се зареждат до пълен капацитет, а това пък ме кара да се усъмня, че ще се удължи живота на акумулаторите. Второ няма защита от преразряд, което пък ще скъси живота на акумулаторите.
Но дори и това да е причината, пак схемата трябва да се разглежда едновременно с консуматора, който е един за всички. Т.е. трябва да се изключи разредения акумулатор към парното и да се включи на заряд, а в същото време да се превключи парното към следващия акумулатор.
А автора разглежда процеса едностранно само от към заряда на акумулаторите.

Тема "Схема за последователно автоматично превключване на зареждането на два и повече акумулатори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: