Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
lakosste - специалист
Здравейте,имам желание да си направя колектор за топла вода.Имам материали и има кой да ми завари колектора.Смятам да сложа ламарина между тръбите за по-голяма площ.С една дума самият колектор не ми е проблем.Въпросът ми е мога ли да го направя отворена система и каква помпа ще ми е нужна,как да изпълня самата система и въобще всички тънкости които трябва да знам.Бойлера мисля да е 120-15- литров със серпентина.Ще се ползва от пролетта до есента,защото зимата съм със парно и си имам топла вода.
шоп - майстор
Нищо не пречи системата да е отворена, ще имате малка загуба на топлоносител в резултат на изпарение. Макар, че и за тази болка си има лек.

Ако системата не е самоизточваща, най малката помпа 25/4 върши работа


П.П. осигурете отличен контакт между тръбите и абсорбера(ламарината) за да е ефективен колектора.
lakosste - специалист
шоп написа:
Нищо не пречи системата да е отворена, ще имате малка загуба на топлоносител в резултат на изпарение. Макар, че и за тази болка си има лек.

Ако системата не е самоизточваща, най малката помпа 25/4 върши работа


П.П. осигурете отличен контакт между тръбите и абсорбера(ламарината) за да е ефективен колектора.
Благодаря за бързия отговор.Относно загубите на топлоносител мисля да извадя тръбичка от разширителя ,която да влиза в отделен съд и при прекалено разширение на флуида да изтича там ,като после си се изсмуква обратно в разширителя при изстиването.Правилно ли мисля?
Предпочитам отворената защото е по-опростена а и рисковете от поразйи при прегряване са почти равни на нула.
Какво ще рече самоизточваща система?
Andri01 - майстор
Направи Drain Back система - най-елементарна, тя е отворена,има си съд за течноста,няма опастност от прегряване,няма нужда от UPS .
andro440 - майстор
Aдаш ,,по мързеливо за такива като мен е ако беше я начертал таз Дрейнбек с-ма ,..че оня ден спрели тока и без малко да изплюят маркучите на солара ми.
Andri01 написа:
Направи Drain Back система - най-елементарна, тя е отворена,има си съд за течноста,няма опастност от прегряване,няма нужда от UPS .
Andri01 - майстор
[quote="andro440"]Aдаш ,,по мързеливо за такива като мен е ако беше я начертал таз Дрейнбек с-ма ,..че оня ден спрели тока и без малко да изплюят маркучите на солара ми.
Отвори нета и напиши Drai Back ,излизат ти шарени схеми и обяснения. Огледай ги и ако имаш въпроси-питай. Но принципно: слънчев колектор,под него-дренажен съд/ отворен,обем-около 6 л.-да събере течноста от СК и тръбите от/до него,които са над нивото на съда/,тръбен път до бойлер,помпа/ задължително да е над долното работно ниво на ДС/ и от там -входа на СК. Няма никакви невъзвратни кранове.Слагаш само кранове пред/зад помпата/ да я отсичаш за чистене на филтъра/.

https://www.youtube.com/watch?v=sbcOC8IDI2M
lakosste - специалист
Горе долу аз сванах замисъла на тази система,обаче ми е чудно дали ,след като е спряла помпата и после тръгне пак ще може колектора да се обезвъздуши.Няма ли водата да започне да пропуща някои от тръбите и те да остават празни.
шоп - майстор
@lakosste, няма такава опасност. Принципа на скачените съдове. Водата е умна, търси си най-малкото съпротивление
lakosste - специалист
шоп написа:
@lakosste, няма такава опасност. Принципа на скачените съдове. Водата е умна, търси си най-малкото съпротивление
Точно за това говоря.Няма ли начин, ако приемем ,че имам 10 тръби в колектора -първите/най близките до изхода/ да се запълнят и последната или последните да останат без бодя защото водата вече си преминава през дугите като за по-лесно.Може да ми е глупав въпроса но това мисля.
шоп - майстор
Вече ти отговорих, няма такава опасност. Ако съществуваше проблем нямаше да се правят колектори тип арфа, а само меандър:-)))
Скачени съдове, ако няма запушена тръба всичко е ОК

Тема "Направа на слънчев колектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: