Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте, вкъщи включването на бойлера ми е направено с електронен таймер, за да може сам да се включва и изключва по предварително зададена програма вместо някой да го прави ръчно, тъй като не обичам да стои постоянно включен в мрежата. До сега таймера стоеше включен в контакта и командваше контактор, който вече подаваше ток към бойлера. Проблема е, че сегашния контактор нещо се повреди и трябва да го заменя с нов. Купил съм нов ABB B6-30-10, но не съм сигурен за свързването, та ще помоля за разяснение кое къде трябва да е свързано. Ще приложа и снимка на контактора, който искам да монтирам
Прикачен файл:
kontactor.jpg
kontactor.jpg (31.8 KиБ) Видяна 2094 пъти
Andri01 - майстор
А1-А2 - бобина, 13-14 - нормално отворен спомагателен/ за самоблокировка или сигнал-ако се ползва/,1-6 L/T - силови контакти-да подават напрежение към бойлера. Входящ кабел на 1L,изходящ на 2T.Нулата не минава през контактора!!
preslav - майстор
Andri01 написа:
А1-А2 - бобина, 13-14 - нормално отворен спомагателен/ за самоблокировка или сигнал-ако се ползва/,1-6 L/T - силови контакти-да подават напрежение към бойлера. Входящ кабел на 1L,изходящ на 2T.Нулата не минава през контактора!!
Аз бих замостил всички L и всички T - така товарът ще се разпредели през всички контактни групи.
Andri01 - майстор
Грешка! Контактите не затварят едновременно,има разлика ,макар и незабелижима .И така пак се натоварва един от трите повече.
preslav - майстор
Andri01 написа:
Грешка! Контактите не затварят едновременно,има разлика ,макар и незабелижима .И така пак се натоварва един от трите повече.
Проблемите обикновено са при отварянето и най-вече при гренето от нагорели контакти.
Да видим дали съм разбрал правилно: на А1 фаза от таймера, на А2 нула от таймера. На 1L входяща фаза от мрежата, на 2Т изходяща фаза към бойлера. Нулата от мрежата отива директно към бойлера без да минава през контактора, а с лустер клема примерно. Правилно лисъм разбрал?
Andri01 - майстор
Да,така е. "0"-та не трябва да се прекъсва-отива в бойлера и на корпуса му!!! Лустър клемата да хубава ,да не се пренатяга,защото може да прекъсне кабела.
Контактора вече е монтиран и работи безупречно,почти не се чува когато включва и изключва. Благодаря за помощта!

Тема "Еелетронен таймер и контактор за включване на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: