Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
georgi82 - специалист
Здравейте,имам кръгъл басейн 2,40м(2,4 кубика вода) комплект с помпа с филтър,искам да му допомагам да се топли водата в него от по рано сутрин в не най-горещите дни на лятото,за целта мисля да направя някакъв импровизиран слънчев панел като идеята ми е да използвам полиетиленова тръба или маркуч навит на охлюви затворен в нещо като панел с рамка от ЦД профили за гипсокартон, като на дъното да е ламарина боядисана в черно а отгоре да е затворена със стъкло.С таймер помпата ще се включва и изключва през 15 мин за да изпомпва стоплената вода в басейна, а тръбата или маркуча да се пълнят съответно с по студена от басейна за сгряване,но срещнах един проблем в края на миналото лято и за това отложих всичко за сега, а той е че помпата е доста слаба(30 вата) за да бута вода по тръби със същия диаметър като тези които са комплект с басейна и помпата,те са с диаметър ~36-37 мм опитвах тръбите да са под нивото на помпата, над нивото и, но все не става, накрая едва плюва и за това си мисля, че може би тръбите трябва да са с по малък диаметър от тези на помпата, но въпроса е колко по малък,че хем помпата да се пребори да избута водата, хем пък да не се тормози и да вземе да изгори хем пък и да не се намалява много диаметъра на тръбата защото ще се намали и количеството на затопляната вода.Минаваше ми през ум и за смяна на помпата тъй като имам някъде една стара работеща от парно, но пък при нея ще е проблем филтрирането на водата а и също не знам дали ще свърши работа,както и това че не е предвидена за използване навън.Пропуснах да кажа, че на помпата на басейна и дават Hmin 19см - Hmax 100 см(това може би е нивото на разположение на помпата спрямо басейна).Ще се радвам да помогнете или да споделите идеи.Благодаря предварително.
nilro - специалист
За помпата нищо не мога да кажа,но за панела,поне аз не бих се захванал да го правя.Има готови предложения на приемлива цена-https://www.vidaxl.bg/e/8718475901150/s ... -komplekta
georgi82 - специалист
ЕЕЕ,целият ми басейн с покривало и подложка е под 100 лв, а това предложение е за 359 лв.,за тези пари ще го грея на ток години наред, но не е това идеята.
шоп - майстор
Защо не оставиш басейновата помпа да си пречиства водата, а циркулационната помпа от парното да се грижи за циркулацията през сл. колектор?
maleeeestrax - специалист
Кръгъл басейн с диаметър 2.4 метра има площ 1.2*1.2*3.14=4.52 М2. Ако е дълбок 0.8м това прави 3.6м3.Само ти помагам да прецениш кубатурата като почнеш да грееш. :rock:
georgi82 - специалист
Ами Шоп защото, не можах да измисля как да пусна още 2 тръби по точно как да ги захвана за басейна, защото басейновата помпа си е с нещо като щуцери фабрично отстрани на басейна а ако добавя още 2 тръби трябва някакси да ги пусна свободно да се премятат из басейна не ми се струва, че ще стане готино,не знам с някакви трипътници ако сложа,но пък дали помпите няма да си пречат нещо,иначе като цяло идеята е добра мислех и с някакъв допълнителен съд ама знам ли, става пък много сложно.А иначе басейна е 2,44х76 като 10 см са надуваемия ринг отгоре та остават около 65 см вода което е около 2.9 м3,а това 2,4 дето го написах го прочетох на етикета на кутията на басейна, не съм се напрягал да го смятам но горе долу е това дето смятаме.
шоп - майстор
Монтажа е много прост. Купи си два месингови щуцера 3/4 или 1 цол, сложи две гумени уплътнения и слагай банските:-)

Щуцерите се водят фитинги за резервоари и хидрофори

Прикачен файл

125 HSB 428.jpg
georgi82 - специалист
Благодаря за идеята,може би ще стане идеално така,но трябва да дупча басейна, а не знам после дали ще уплътнят хубаво щуцерите,да не вземе да покапва,че тогава вече отиде басейна.А ако разделя сегашните щуцери с тройници за полипропилен и обединя двете помпи в тези тройници дали ще е проблем за помпите,по скоро дали ще си пречат по някакъв начин защото така няма да ми се налага да дупча басейна за още 2 щуцера.
maleeeestrax - специалист
Няма причина да си пречат -системата е отворена. :rock:
kolev_k - специалист
На мен ми идва наум да прекараш водата през стъклопакет с монтирани щуцери и с минимално удължение на маркучите,и боядисано горното или долното стъкло в черно(не знам кое ще е по-ефективно)

Тема "Отопление на басейн" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: