Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Paintmaster - помощник
Здравейте колеги, попадна ми наскоро един много стар и тежък домашно сглобен компресор за въздух! Купих го защото ми хареса, че е доста безшумен и с голям дебит! Не бях виждал такова чудо преди и затова се заинтересувах в интернета от какво е! Оказа се, че това е ПОЛУХЕРМЕТИЧЕН индустриален бутален ХЛАДИЛЕН Компресор, произведен 1966г в ГДР! Доколкото разбрах, компресора е доста сериозен и мощен и се чудя за какво мога да го използвам по пълноценно! Преведох си данните от табелката му и разбрах, че работи с хладилен агент /F12 - не се знае дали вече съществува/ и масло 51КМ33, работната му температура е от -15 до +40*Ц. Вътре се вижда през едно контролно прозорче, че има масло, но ме притеснява, ако се използва само за въздух дали няма да прегрее и да изгори, защото няма радиатор за маслото и то не е в циркулация! Знам, че Чилърите и Термопомпите използват подобни компресори, та моля някой по запознат да ме светне, дали не мога да си направя термопомпа за отопление през зимата например или някакво друго по-практично приложение! Прилагам снимките от табелката:

Прикачен файл

P5210009a.jpg

Прикачен файл

P5210020a.jpg
toolegittoquit - майстор
Маслото е долу. Само намери подходящо и капвай през отвора, през който смуче въздух.
Поне за моя компресор, пак взет от хладилник - работи това.
А може ли да ме светнеш какво е това "чилър"? Нов вид дърво, какво?
profesionalist_wood - майстор
toolegittoquit написа:
Маслото е долу. Само намери подходящо и капвай през отвора, през който смуче въздух.
Поне за моя компресор, пак взет от хладилник - работи това.
А може ли да ме светнеш какво е това "чилър"? Нов вид дърво, какво?
Хем ръси акъл а не знае какво е ,,чилър,, :-D :lol:
Andri01 - майстор
Дърво от чиито плодове се прави "чили" соса! нали? :? А иначе-маслото и специално! намотките на двигателя се охлаждан с преминаващия фреон и масло.
Paintmaster - помощник
Колега в гугъл можеш да попиташ за чилър, но във всеки случай не е дърво! Простичко казано е сериозен агрегат, нещо като мощно външно тяло на климатик, което може да захрани цяла сграда вътрешни тела или др. системи...съвсем образно казано....
profesionalist_wood - майстор
Paintmaster написа:
Колега в гугъл можеш да попиташ за чилър, но във всеки случай не е дърво! Простичко казано е сериозен агрегат, нещо като мощно външно тяло на климатик, което може да захрани цяла сграда вътрешни тела или др. системи...съвсем образно казано....
За Тинки е най-добре да посети някой МОЛ и да се качи на покрива и нека си разглежда чилърите колко му душа иска :lol:
Последна промяна от profesionalist_wood на пет май 26, 2017 2:43 pm, променено общо 1 път.
nikolson - майстор
Каквото и да правиш, трябва да се съобрази с факта, че машината е предвидена да работи с фреон R12.
Paintmaster - помощник
Това се опасявам, че ако го ползвам само за въздух ще го прегрея и ще изгори, понеже маслото не циркулира, за да се охлажда! А все пак 40*C пределна - за нула време се постига! От друга страна четох, че именно затова се казва полухерметичен, защото е херметична само частта в която се движи хладилния агент, а двигателя и маслото са в отделна част, което си мисля че маслото е отделно от фреона и не циркулира с него в системата. Може би оригинално е имало отделно радиатор за охлаждане на маслото, но незнам! Нека, който е по запознат да ни осветли?
Paintmaster - помощник
<nikolson> на табелката пише F12 ,а не R12! Незнам дали е същото!?
toolegittoquit - майстор
profesionalist_wood написа:
Хем ръси акъл а не знае какво е ,,чилър,, :-D :lol:
Аз знам какво има предвид той. Но си имаме хубави български думи. Климатична инсталация, убийци, военни и управители нямаме. Но имаме чилъри, килъри, милитъри, мениджъри.

Тема "Какво да направя с ТОВА ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: