• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
iliya_i - майстор
До колкото схванах, твоите тръби в къщата са метални.

Опитай да премахнеш връзката им към нулата. Т.е. махаш зануляването на тръбите и зануляването на бойлера и мериш пак.

Мисля си, възможно ли нулата ти да е калпава, а цялата ти инсталация да работи именно през тези тръби?
evrokoma - специалист
Да метални са но само на втория етаж от там отиват на първия където са изцяло ППР (полипропилен) а от местното ВиК идва с ПЕ (полиетилен) така че тези метални тръби на втория етаж дефакто няма къде да заземят. Всички измервания до момента от мен и лабораторията са правени при разкачена нула на тръбите и откачен кабел на заземителния кол от таблото. Вече започвам да си мисля че нещо по индукция става колкото и невероятно да звучи става или че има духове :-D
iliya_i - майстор
evrokoma написа:
Да метални са но само на втория етаж от там отиват на първия където са изцяло ППР (полипропилен) а от местното ВиК идва с ПЕ (полиетилен) така че тези метални тръби на втория етаж дефакто няма къде да заземят.
Има как, те и през бетона и арматурата се заземяват.
nikolov333 - майстор
Аз не знам защо при такива проблеми не вземете да си забиете два поцинковани заземителните кола на удобно за вас място, още повече, ако сте в къща с двор, не би трябвало да е проблем.. На село при нашите майка ми имаше такъв проблем с бодлички при миене на съдовете на мивката, но и направих трипроводна инсталация и забих една два цола тръба около 1.5м, със заварена гайка М8 на нея, в градинката между китките, дето се полива редовно и след като обединих нулата с кола в таблото на къщата, вече няма проблем. Въпреки, че са им метални тръбите не съм ги свързвал с инсталацията за изравняване на потенциалните им..
zz_stefanov - майстор
nikolov333 написа:
Аз не знам защо при такива проблеми не вземете да си забиете два поцинковани заземителните кола на удобно за вас място, още повече, ако сте в къща с двор, не би трябвало да е проблем.. На село при нашите майка ми имаше такъв проблем с бодлички при миене на съдовете на мивката, но и направих трипроводна инсталация и забих една два цола тръба около 1.5м, със заварена гайка М8 на нея, в градинката между китките, дето се полива редовно и след като обединих нулата с кола в таблото на къщата, вече няма проблем. Въпреки, че са им метални тръбите не съм ги свързвал с инсталацията за изравняване на потенциалните им..
Притеснява ме такова обединение на нулата с кола на село, защото може да станеш заземител на всички около теб. Като знам, че никой друг не е направил локално заземяване, нито пък енергото (освен в трансформатора).
evrokoma - специалист
nikolov333 написа:
Аз не знам защо при такива проблеми не вземете да си забиете два поцинковани заземителните кола на удобно за вас място, още повече, ако сте в къща с двор, не би трябвало да е проблем.. На село при нашите майка ми имаше такъв проблем с бодлички при миене на съдовете на мивката, но и направих трипроводна инсталация и забих една два цола тръба около 1.5м, със заварена гайка М8 на нея, в градинката между китките, дето се полива редовно и след като обединих нулата с кола в таблото на къщата, вече няма проблем. Въпреки, че са им метални тръбите не съм ги свързвал с инсталацията за изравняване на потенциалните им..
Колега ако не си прочел мече написах че имам кол но нещата вместо да се подобрят се влошиха. Кола е на 2м от къщата и от него имам 10м кабел 16мм2 до таблото където са обединени с нулата.
zz_stefanov написа:
zz_stefanov написа:
Притеснява ме такова обединение на нулата с кола на село, защото може да станеш заземител на всички около теб. Като знам, че никой друг не е направил локално заземяване, нито пък енергото (освен в трансформатора).
И аз точно това се съмнявам че става при мен макар че на стълба до нас има заземяване от енергото което обаче е изолирано от нулата. За момента да подменям цялата инсталация с трипроводна немога понеже до няколко дни заминавам в чужбина и най-вероятно ще пусна един висящ кабел до бойлера 10мм2 и ще го свържа към заземлението прекъсвайки връзката му с нулата. Нещо като временно решение ,да жената ще мрънка ама поне се надявам да реша проблема поне засега [-o<
zz_stefanov - майстор
evrokoma, нещо бъркаш. Енергото не ти доставя третия (заземителен) проводник. Трябва да ти доставят локално заземена нула. Но на много места, особено по селата, не го правят.
Приказката ми е, че ако ти си направиш добро земно, ако вържеш нулата към него ставаш заземител и на съседите. Токовете които ще текат ми е трудно да ги предвидя.
kozl - майстор
evrokoma написа:
Да метални са но само на втория етаж от там отиват на първия където са изцяло ППР (полипропилен) а от местното ВиК идва с ПЕ (полиетилен) така че тези метални тръби на втория етаж дефакто няма къде да заземят. Всички измервания до момента от мен и лабораторията са правени при разкачена нула на тръбите и откачен кабел на заземителния кол от таблото. Вече започвам да си мисля че нещо по индукция става колкото и невероятно да звучи става или че има духове :-D
Като спреш фазата (изключени предпазители на цялата къща пак ли бие тока?
Твоите незаземени тръби може да са в контакт с някоя неизолирана фаза през мазилката. Случвало се е след ремонт от стена да удря ток, но и фазомера светеше към стената, защото след ремонта гипса допрял оголена фаза.
Проблема е, че уредите не отчитат това що ви "удря" и за експерименти трябва да се жертвате. Иначе с прекъснати фази - удря ли?
И къде се случва това - само в банята или и в кухнята?
evrokoma - специалист
Ами предимно в банята. В кухнята сме с ламинат и не го усещам. Да и при свалени предпазители бие ток. Вече мисля да пробвам да изключа нулата от енергото и това да пробвам дали няма да има ефект. На един кол съм и не смея да го ползвам като основна нула.
lov - майстор
Откачи си заземителния кол и измери какъв потенциал имаш от нулата към него. Само внимателно че може да се окаже голям и да те тресне. На мен ми се е случвало да меря до 60 волта. И ако е голям вдигаш джабалата и енергото да се оправят. На всеки дирек има заземителни планки. Едната е горе а другата долу и връзката им е арматурата вътре. Долу се бие колец а горе се прави връзка към нулата. Преди изискванията бяха за тези заземления да са през едно междустълбие. Но сега може да са изменили нещо. А по селата че и къде ли не другаде се пропуска това нещо щото струва пари.. :lol:
А и много ме съмнява този твоя колец дали е както трябва. Та премери и към нещо друго някоя арматура или друго. Преди да мериш препикай си и колеца :lol: Шега де но го полей с водичка обилно.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Проблем с бойлера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: