• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
hidrazin - майстор
johnityy написа:
...това коуто си написал не отговаря на това което аз съм написал - грешно цси написал!!!!
Ами ти какво точно си написал? Несвързани и нечленоразделни обяснения! Изяснявай се ясно за да няма проблеми.
Така и никой не разбра от къде и каква земя използваш.
И пак се връщаме в началото - инсталацията не ти е в ред, ти много не вдяваш от електротехника... Какво повече?
Какъв електроинженер, какъв проектант, какви пет лева?
Тук говорим за неща на ниво средно образование.
Просто провери дали земята ти е земя!!!
Ти не можеш да проумееш елементарен факт - при изправно заземление и връзки НЕ МОЖЕ да те удря ток от бойлера!
Нито от пробит или дефектен нагревател, нито дори да ги бучнал в бойлера голи фазови кабели...
niki_popa написа:
Не се връзвай, отговорил ти е най-големият глупак във форума ...
Хм, пъпеша пак се появи... На теб нали вече ти обясних ТУК кое как е?
Много по-здрави изотзад на другото ти аз. :-D
:partyman:
krasi92 - майстор
johnityy написа:
Правих го това и не помръдва напрежението - засега съм свалил нагревателя и е пробил но утре ще сложа нов. Този ще им го върна. Не е проблем ще махна заземштелното жило ще го заземя през нулата ама уж да е всичко както трябва.
Това кои го е писал.Ако те питат някъде не е лошо да знаеш че през нула се занулява-то така се и нарича самата процедура-за ну ля ва не
muhala - майстор
johnityy написа:
muhala написа:
johnityy написа:
Правих го това и не помръдва напрежението - засега съм свалил нагревателя и е пробил но утре ще сложа нов. Този ще им го върна. Не е проблем ще махна заземштелното жило ще го заземя през нулата ама уж да е всичко както трябва.
От къде взимаш земя?
Земята я взимам от таблото нула сега видях как е ......
Това е най-добрия вариант според мен.
Ако имаш заземяване, инсталацията става TT и тогава ДТЗ е задължителна.
nikolov333 - майстор
Според мен..поне аз така съм направил у нас, най-добре е, ако е възможно разбира се, да има повторно заземяване обединено с нулата на доставчика в електромерното табло по системата TN-C-S и трижилна инсталация след това + ДТЗ-та за кръговете с контактите и бойлера без климатиците и осветлението..макар, че съм чел за случай със загинали деца от токов удар от външното тяло на климатик, но явно тялото е било монтирано на терасата на някой хотелски комплекс, ниско долу за да го стигнат деца..
evrokoma - специалист
Здравейте момчета. Да повдигна и аз темата с бойлера. От известно време имам проблем по чешмите и тръбите с фазоуказател не отчита нищо, при проверка с мултицет няма разлика между нула и земя и въпреки всичко бие ток като се къпем дори при изключен бойлер. Виках електролаборатория да измерят импеданса и заземяването всичко било в норма заземяване 14ома контур фаза-нула 0.63ома. Бойлера е занулен понеже инсталацията е двупроводна, заземяването е свързано към нулевата шина в таблото включително и тръбите занулих понеже от местното ВиК идват с РЕ до къщата. Живея близо до трансформатора и напрежението е 240в когато няма консуматори,но включа ли бойлера пада до 235в. Бойлера е нов. Вече нямам идеи откъде идва проблема. Ако някой има някаква идея как да се справя с пробрема моля да сподели :cry:
Ще съм благодарен на всички отзовали се :partyman:
plamen6703 - майстор
Дай да видим какво пише в протоколите издадени от "електролабораторията" :wink:
Иначе въпроса ти е добра "дъвка" за форумните врачки и "спецове" жичкаджии, а ти отстрани може да си купиш пуканки, да четеш и да се наслаждаваш на сеира :-D
Не трябваше да пишеш, че си викал лаборатория, щеше да е още по-интересно, от мен имаш отзоваване под формата на широка усмивка :-D :partyman:
iliya_i - майстор
evrokoma написа:
Бойлера е занулен понеже инсталацията е двупроводна, заземяването е свързано към нулевата шина в таблото включително и тръбите занулих понеже от местното ВиК идват с РЕ до къщата.
Я туй нещо го обясни пак, че не ми стана ясно:
а) от таблото до бойлера имаш 3 проводника и към бойлера отиват 2 нулеви - единият на корпуса, другият за нула на ззахранването?
б) от таблото до бойлера отиват 2 проводника и между нулата и корпуса има мост в самия бойлер?

И къде точно мериха тези от лабораторията - на бойлера или в таблото.

Общо взето си мисля, че тоговора на въпроса ти е в тази тема, наколко страници по-напред.
evrokoma написа:
... при проверка с мултицет няма разлика между нула и земя и въпреки всичко бие ток като се къпем дори при изключен бойлер.
А мери ли фаза - нула и фаза - земя?

И изобщо, абе що не вземеш да прочетеш темата от началото, а чакаш някоя врачка да познае какво има у вас?
evrokoma - специалист
Да инсталацията е двупроводна и от таблото до бойлера идват 2 жила колега. А лабараторията мериха и откъм таблото и откъм бойлера. Протоколите до няколко дни ще дойдат. Междувременно извиках и енергото претягаха нулите в таблото на стълба и обещаха за днес да погледнат и биметалните връзки между рекордомана на стълба и алуминиевите кабели (френските усукани) към къщата.а тръбите са занулени чрез скоби за заземяване на тръби. :-D . Мислиш ли че не съм прочел цялата тема и още поне 10 подобни. Все пак съм елтехник и съм направил всичко възможно преди да викам лаборатория и да пиша тук. :yawinkle:
muhala - майстор
Според мен нулата е мръднала много яко. Мисля, че е слаба връзка и то по-близо до трафото.
Можеш ли да измериш с мултицет настроен на променливо напрежение какво е напрежението между нулата и нещо метално заровено в земята, но не свързано с нулата ?
evrokoma - специалист
В таблото като ги меря между нула и заземителния кол дава 6волта ; между фаза и нула 238волта и между фаза и заземителния кол 236волта. Както казах по горе импеданса нула-земя е 14ома а на фаза нула е 0.63ома. Днес идваха от енергото повъртяха се край таблото и отсякоха проблема е след електромер като измериха само с мултицет напрежението. Според тях проблема идвал от това че тръбите на ВиК били пластмасови :? [-(
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Проблем с бойлера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: