Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Къщата ми е изолирана от над 10 години с 5 см стиропор. Основата бе едро пръскана циментова мазилка. Лепенето бе с по 6 кюфтета на лист стиропор плюс дюбели.
Финиша е силиконова мазилка от най-висок клас, а лепилото и шпакловката бе с фибри.
Какво мога да споделя след 10 години?

Всичко си стои на място, няма отлепено, паднало или спукано.

Обаче, лепенето на кюфтета не изолира въздуха под стиропора. Той си циркулира. Необходимо е 100% запечатване на фугите при цокъла и при стрехите иначе все едно няма изолация.

Ако сега правя топлоизолация, лепенето ще е с пяна, като всеки топлоизолационен лист ще е опенен по периметъра и един Х или W по средата.

дебелина на изолацията минимум 15, че и 20 см

Успехи на всички.
Като се учих да правя изолация, четох, че трябва освен "кюфтетата" да се направи и обиколен ръб по края.
И така и правех, дали има циркулация, не знам.
Налепих я директно върху тухлите, преди повече от 10 г. дюбели, грунд, мрежа, замазка и мазилка. Нямам проблемно място. Там където стърчи стиропора се сваля с шкурка.
И да се внимава на нивото на прозорците да няма ред. Трябва всички ъгли да са от изрязани парчета, както на снимката пунктира, да не се пукне фугата.
Изображение
Мироки, евала!
Много точно го написа. Много вазжен е обиколният ръб за да се премахне термопреноса.ъ
Знам поне 2 фирми във Варна, които слагат безшевна топлоизолация, не знам какъв точно е процесът, но два компонента се смесват и се нанасят със сгъстен въздух върху стената - крайният резултат е точно полиуретаново покритие на цялата стена. Нямам идея за цени, вероятно е по-скъпо от стиропор, но полиуретанът за сега е най-добрата изкуствена изолация. Разбира се всичко се финишира с циментови шпакловки, мазилки и т.н. декорации. Нямам никакви притеснения за дълговечността на полиуретана, а в добавка съвсем не е за пренебрегване тежестта на циментовите лепила - https://www.youtube.com/watch?v=aw8Jnwc0cyw някъде след минута и половина от клипчето се вижда какви излишни килограми се качват на конструкцията на къщата.
Е, килограмите са по-малко от обикновена мазилка. Иначе съм гледал клипове и за пяната. Ползват я за по-тесни и трудно достъпни места. Да не си играят да режат много. Както и при овали. Сигурно е добре, но трябва як майстор, че да не се освинят нещата. Има и раздуваща ине, чак толкова. Но не мога да ги коментирам, не знам обект с такива.
Не знам за какъв як майстор става дума, определено не съм такъв, но се родих откакто открих пяната, 2/3 от къщата направих с мацане на гребен, плескане, превъртане и страх кога и кое ще ми падне на главата (говоря за лепило на циментова основа) - с пяната нещата станаха за миг, 20 квадрата с рязане, скосяване (заради покрива), пасване и подпичкване, всичко това на височина 3-4 м. - половин ден.
Говоря за безшевната изолация от предния ти пост.
http://polyurethane.bg/bg/2010-07-06-17-10-40
На тоя сайт сложили едни спорни графики и още по-спорни и неаргументирани твърдения. Напр. че ЕПС-а е с по-лоша ламбда от ватата.
miroki написа:Говоря за безшевната изолация от предния ти пост.
http://polyurethane.bg/bg/2010-07-06-17-10-40

Повече от ясно е, че такова нещо не можеш да си направиш сам, но питането беше за дълговечност, в която аз нямам причина да се съмнявам - ако можех да си го позволя щях да си направя безшевна изолация, като не мога си лепя сам паната с пяна, ама в този живот май приключих с лепенето - споделям за да не се мъчат други, а на който му попила мукавата добре.
не ми е равна стената тук таме трябва пълнежи да правя... май пяната ще оставя или ще взема един флакон и по малко да слагам тук там.....
Иначе много мнения всичко различно направо ме объркахте :o :o :o

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Направи сам”