• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
pif4o - специалист
Колеги дойде ред на тротоарните плочи, имам около 20 кв което трябва да наредя. Купих бетонени плочки вибро пресовани с размер 30 на 30 на 6см дебелина. В момента на мястото има стари плочки редени едно към гиотере преди над 50 години, терена е отъпкан и слегнал с годините, мисля да махна по внимателно старите и понеже нямам много място да вдигам на горе за да спазя околните височини ще има място за около 2-3 см пясъчна подложка след като махна старите плочки. Предполагам под тях също има пясъчна подложка, мисля само да изчистя грубите парчета останали от старите плочки и да насипя и нивелирам новия пясък, но нямам с какво да трамбовам. Нареждам новите плочи плътно една до друга и оставям без фуги? или да оставя фуга и да фугирам с нещо? Преди седмица редих на общината тротоара пред къщата там потренирах малко, но плочите бяха груби и останаха фуги по 15-20 мм между тях, след тва смесих цимент и пясък наръсих го, разметах го с една метла да влезе по всички фуги и го напръсках да се намокри хубаво с маркуча. Сега няколко дена по късно видимо седят бая здраво и стабилно ама още не съм допуснал комшиите да се качат с колите си на тях за да видя кво ще се случи. тези които ще редя вътре в двора няма да се качва кола по тях, най тежкото ще е мотора ми 180 кила та да си играя ли да фугирам, с какво да фугирам, само с пясък или и с цимент? или с онова кварцовото бялото ситното дето е като фин пясък, да оставям ли фуга или да редя плътно?
amdatlon - специалист
Гледал съм едно време старите плочкаджии, да оставят фуга около 1,5 см и след това с едно метално канче изливат рядка смес във тях. Предполагам е било рядък разтвор на цимент.
Като боза рядко беше :)
lyubohar - майстор
Аз пък съм гледал на нашата улица как редяха-по големи бяха да речем 40/40.
Пясък и ги пльоската отгоре-никако запълване на фугите с цимент.
След първия дъжд стана като на Луната.
Веднага след това гледах как ги слагат в Русе-някаква мокра пясъчно-циментова смес,
метална армировка,подреждане и фугиране.Предполагам ще изкара 30год.
amdatlon - специалист
lyubohar написа:
Аз пък съм гледал на нашата улица как редяха-по големи бяха да речем 40/40.
Пясък и ги пльоската отгоре-никако запълване на фугите с цимент.
ДА това е някаква "нова технология" и при нас така ги редят сега. :D
pif4o - специалист
Помня комшията и тои така ги реди върху земновлажен бетон, ама аз викам да мина по аджамииската :) само върху пясък и фугиране с цементова боза или прах :)
lov - майстор
И какво ще си спестиш 5-6 торби цимент и после като се разкривят давай на ново. И аз така на времето да мина по тънко. Фугирах с рядък цимент и минаха няколко години и тревата взе да никне през фугите. Да не говорим че станаха на дунавски вълни нищо че там освен хора не минават.
Тука в града правиха един булевард че и скара подлагаха. И до сега не съм видял никъде нещо да е мръднало.
Димитър Димов - специалист
С риск да бъда оплют от майсторите :lol: ще напиша начина по който знам че се прави.Забърква се земно-влажен бетон,нивелира се,поръсва се с цимент,след това се мокри с баданарката с вода и се поставя плочката или плочките,поставя се летва в/у тях и се причукват с чук за да слегнат(прилепнат) добре към основата. :partyman: Без фуги. :yawinkle:
Hoвoceлckи - майстор
"Без фуги" :? Без да се фугира? И гарантираш, че зимата няма да бъдат прецакани?
Защо се редят само върху пясък, а не - бетон? Ами често под тях има съоръжения - кабели, ВиК ... Иначе можете да си ги залепите и с лепило - ваши са си, у вас сте си :) Защо да не вложите и арматура - никой не ви спира.
lyubohar - майстор
Нормално кабелите да вървят в положени канали.
И шахти за ревизия и смяна.
Вече и ВИК-то може да се положи без да се копае.
Така,че и арматура може да се сложи.
Пльоснатите плочки в/у пясъка и без фугиране-ами да се усвоят едни пари.А след нас и потоп.
Както и става.

Да не го обръщаме на поредния 1000 постов безмислен спор.
Човека си го прави за себе си и нека да го направи стабилно.
Все пак е 20квадрата,а не декар.
Димитър Димов - специалист
Започна се.Никъде не съм написал че се слагат в/у пясък,а земно-влажен БЕТОН.Не е нужно фугиране защото след причукване на плочките намокреният поръсен цимент влиза м/у получилите се разстояния и от само себе си запълва празнините.Пропуснал съм да напиша че плочките се полагат докато основата е още влажна(бетона не е стегнал) за да може да се получи спойка м/у основата,цимента и плочката .От мен толкоз.Автора получи някакви мнения,от тук на сетне както прецени така да постъпи.За мен темата е закрита.
  • 1
  • 2

Тема "Редене на тротоарни плочи и фугиране" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: