• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
pif4o - специалист
Хубууу де старите плочки са върху пясък и са на поне 50 години и са си равни, ама са сбиращаин, наи различни, къде парчета слагани къде цели, квото е паднело, затова ги сменям. А честно омръзна ми да се занимавам с бетони последните 4 месеца, вече като го видя и ми се повръща от него хаха, за това не искам и да си помислям да си играя да бъркам на ръка още 1-2 кубика, нямам помощници да доиде някои да помага, за бирата са силни ама за помощ трудно, така че трябва пак сам, да бъркам, да разнасям, да полагам.... Ще рискувам да ги наредя върху пясък с фугиране и ще видим кво ще се получи с годините. На главната в Пловдив ги редиха върху пясъка и после с някъв прах бял ги фугираха и не са мръднали, с тая разлика че имаха трамбовка :) Утре ги почвам пък квото сабя покаже, поне като са върху пясък някои ден ако се разкривят може да хвана бъдещите зетьове да ги пренаредим хахах
Hoвoceлckи - майстор
Не мисля, че ще се получи добра спойка на плочка със земновлажен бетон. Че ще избие между фугите - още по-малко, еле пък до горе, така че да не се задържа вода. Ако пясъка е разстлан равномерно под всички плочки и няма на къде да отива (отстрани има бордюри), няма опасност плочките да се разхлопат. Трамбовка на теб не ти трябва. Тя е за, когато се подравнява с насипване на пръст. Фугирането - както ти хареше. При плътно редени плочки може да поръсиш и заметеш само цимент. После поръсваш с вода ... Може да си забъркаш като боза и с канче ... Може и с пясък 1:1, и с мистрията ( при по-широка фуга) ...
Това знам аз и го споделям. Нямам нищо против чуждите практики. Ние тук излагаме своите тези, а кой, как ще си го направи - си е лично негова работа.
pif4o - специалист
Принципно няма къде да бягат плочите, мястото им за полагане е между къщата и плочата на гаража така че странично са подпряни, предвид това че няма как да ги режа ще тръгна от плочата на гаража към къщата и там каквото не стигне като разстояние накрая ще залея с бетонена ивица. За фугирането мисля да смеся бетон с преситен пясък и да го размета по фугите после леко напръсквам с маркуча и го зарязвам. Ако стане хубаво ще кача снимка за да събера критиките :)
Andri01 - майстор
"...Ако стане хубаво ще кача снимка за да събера критиките :)..."
По принцип-оксиморон,но иначе-типично по български/ критиките де /!! :) :partyman:
gnt69 - майстор
pif4o написа:
Принципно няма къде да бягат плочите, мястото им за полагане е между къщата и плочата на гаража така че странично са подпряни, предвид това че няма как да ги режа ще тръгна от плочата на гаража към къщата и там каквото не стигне като разстояние накрая ще залея с бетонена ивица. За фугирането мисля да смеся бетон с преситен пясък и да го размета по фугите после леко напръсквам с маркуча и го зарязвам. Ако стане хубаво ще кача снимка за да събера критиките :)
Сложи си една бетонова настилка и върху нея налепи тия плочи. Ние в Русе на това му викаме водоплътен тротоар / плочник/. Аз така съм направил и никога в къщата не съм имал влага. макар че имам етаж на минус 1 метър и нямам дренажи, нямам хидроизолации. Да не стане като в съседната тема за дренажите как след 2 години да направиш дренаж за да хванеш водата и да я занесеш по далече от къщата. :partyman:
pif4o - специалист
Няма, няма, всичко ми е на ниво земя няма да се налагат дренажи :) Наредих ги днес, можеше и по хубаво ама тряя сега да ги махна и на ново хаха, ама аи нема нужда. Лошото е че все се уча на моите си неща, сега ако трябваше да ги редя втори път щях да ги изпъна като струна, ама на фона кво беше преди сега са просто прекрасни. За фугирането взех мраморно брашно утре го бъркам 1 към 1 с цимент насипвам размитам напръсквам ги малко и квото стане, фугата остана към 5мм не повече. Мани ми бая плочки ми артисаха кво съм смятал пак... ама място за тях бол ша взема си сложа и под колата. Снимка щях да качвам, ама още не ме кефят достатъчно, ако утре след фугирането замясат може и да ви ги покажа, инак не ми се черви пред професионалистите :)
pif4o - специалист
Ето ги и първите ми редени плочки, имам забележки към реденето които осъзнах по време и след реденето но вече е късно и много по хубаво от старата настилка :)

Прикачен файл

IMG_20170720_085946.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Редене на тротоарни плочи и фугиране" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: