Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Драги зидари и майстори, които обичат да се занимават винаги сами с дадено нещо. Имам лека молба към вас. Искам да направя нещо като летен навес или така наречен навес, но не знам как да направя здрава основа за гредите. Иначе имам хубави дебели греди и дъски, а покрива също имам идея как да го направя. Ако може да ми кажете как да направя здрава основа, та да може да продължа граденето нагоре. И също така, ако може да ми кажете колко подпорни греди да използвам и на какво разстояние? :shock: Иначе за големината не съм решил какво точно да бъде, но трябва да може вътре да се побират поне 10 човека, не знам това каква големина трябва да бъде. В двора имам няколко градини, в които съм насадил разни храсти и цветя има през лятото, та да може да използвам красотата на градината, поне на едната и да се направи нещо като летен навес.
preslav - майстор
Заданието ти е твърде общо, за да получиш конкретен отговор, но и аз съм замислил нещо подобно, че ще споделя някои съображения.
За 10 човека площта на сушината трябва да е минимум 20 квадрата, като казвам минимум имам предвид абсолютния минимум, което означава, че 30 квадрата на площадката може би ще са ти добре, ако разбира се после не ти хрумне да си правиш барбекю, пещ, мивка, плотове и разни декорации тип фонтанчета и всякакви други гевезелъци. Иначе отиваш в първото срещнато кафене, мериш на крачки къде се събират 3-4 маси и си правиш изводите. Здравината на основите много зависи от това какво ще ползваш за покрив, ако ще слагаш керемиди имай предвид, че конструкцията ще трябва да носи няколко тона + евентуален сняг + напора на вятъра. Аз задължително ще имам зидария на Г, а останалото ще е отворено или остъклено. Също задължително ще имам мивка и плот, за да не ми се налага да прибягвам за 2 чаши до къщата. С две думи основите ще са пояс от бетон, колкото по-дълбоко-толкова по-добре, армирана плоча минимум 6 см. ако ще лежи на земята, иначе може и повече. Разстоянието между гредите ще го оставя да го смята дърводелеца, който ще прави конструкцията защото там също има много варианти зависещи от конкретната постановка - навеси, плевни, сайванти под път и над път, някои издържали по над 100 години, трябва ти само един фотоапарат, а ако искаш и ролетка. Не мисля, че е нужно да направиш нещо повече от копи и пейст на това, което ти е харесало.
Благодаря ти, за отговора! Всичко разбрах и наистина ми помогна много, но само не разбрах как да поставя гредите в основата, това ми е основният проблем, който спира осъществяването на проекта. Иначе на мен мивка, плотове и др. подобни не са ми нужни, тъй като и мазето е на няколко метра от мястото определено за навеса, а би било хубаво да си направя някое шадраванче, но да имах в двора кладенец, от който да черпя вода. :lol: :lol:
preslav - майстор
Поставянето на гредите става с лепило или заварка - шегувам се разбира се, но и там има много варианти. Може да се използва стоманена шина като обърнато П, захващането на шината за бетона може да стане и с анкерни болтове, но аз бих я захванал за арматурата още преди изливането на бетона, после за шината се захващат гредите с болтове, а опаянтването на конструкцията се прави със самите греди (напречни и по диагонал). Ако те дразнят болтовете основата можеш да я облечеш по подходящ начин с дъски.
Колкото до шадраванчето не ти е нужно да имаш кладенец или течаща вода - има си решения за въртене на една и съща вода, а ако те притеснява, че ще зеленяса - няма да зеленяса ако се върти постоянно.
За плотовете си помисли още веднъж - салата не можеш да направиш в мазата, но можеш да извадиш нужното на плота, да измиеш, да нарежеш, да подредиш. Посудата също не е удачно да държиш в мазата, освен ако не пийвате от една бъклица 10 човека. Едно агне да разфасоваш ти трябва плот за да разпределиш порциите и т.н. и т.н. уж дребни неща, които трябва да разнасяш напред-назад. За барбекюто - апетитът идва с яденето, след година ще ти хрумне, че е хубаво да го имаш, но тогава ще почнеш да лепиш, да се чудиш как да изкараш комина през покрива и куп такива неудобства.
Попаднах на една друга тема, която може да ти е от полза - viewtopic.php?f=21&t=57593 - там видях тази снимка.
Успех!

Прикачен файл

Peta za greda.jpg
Peta za greda.jpg (39.4 KиБ) Видяна 2312 пъти

Тема "Летен навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: