Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
muhala - майстор
Ще трябва да пратиш контактора при нагревателя и помпата. Иначе ще ти трябват още два кабела за управляващата му намотка.
Изображение

Май ще се наложи да пуснеш още два кабела.
iliya_i - майстор
А защо не вземеш едно електромерно табло. Имат клас на защита за монтаж на открито. Монтираш го на стойка над земята до шахтата. Захранващите кабели ги пускаш от шахтата през тръба до таблото, после през друга тръба обратно до помпата и нагревателя. Вътре си монтираш бушони, ДТЗ-та, контактори и каквото още искаш. До него можеш да си пуснеш земя по останалия вече излишен СВТ 2х2.5.
Например: http://elektrobaza.com/metalni-el-tabla ... 20-14.html
Изображение
https://www.tashev-galving.com/403940-2 ... 0%BD%D0%BE
Hoвoceлckи - майстор
Един кол (тръба) е недостатъчен при 6КВт да отведе достатъчно ток "на късо" при пробив на нагреватела, за да изключи предпазителя своевременно. За ДТЗ-то е достатъчен значително по-малко ток и сработва мигновено. При пробив на нагревател тръгва ток към земя. Естествено по най-малкото съпротивление. По къс меден проводник и кол, поне на мен ми се струва, че ще "предпочете" пред: по водата (в PVC тръба?), през водата в джакузито, през боя и бетонната стена ... Не е стандартно, но е повече от нищо. Така мисля аз. Ако греша в разсъжденията си, моля някой да ме поправи, но с обосноваване. За което благодаря предварително!
iliya_i - майстор
Не всеки кол, забит в земята дава по-малко съпротивление от бетонно корито с вода. Понякога се налага да се бият 3-4 кола за да влязат в нормите, но не винаги се получава.
А автора може ли да сложи няколко снимки, да видим джакузито, шахтата и полянката?
maleeeestrax - специалист
На снимката за предпочитане е и да има къпеща се красавица но на изключен нагревател че ще й свети косата. :rock:
muhala - майстор
Hoвoceлckи написа:
Един кол (тръба) е недостатъчен при 6КВт да отведе достатъчно ток "на късо" при пробив на нагреватела, за да изключи предпазителя своевременно. За ДТЗ-то е достатъчен значително по-малко ток и сработва мигновено. При пробив на нагревател тръгва ток към земя. Естествено по най-малкото съпротивление. По къс меден проводник и кол, поне на мен ми се струва, че ще "предпочете" пред: по водата (в PVC тръба?), през водата в джакузито, през боя и бетонната стена ... Не е стандартно, но е повече от нищо. Така мисля аз. Ако греша в разсъжденията си, моля някой да ме поправи, но с обосноваване. За което благодаря предварително!
А ако корпуса е занулен със защитна нула, тогава тока на късо би избрал този път. Освен това нулата е заземена многократно.
maleeeestrax - специалист
Тока обикновено е занулен замасен и кво ли не и най-лесния му път е къде ли не и защо минава през хората та вземе да ги убие? :rock:
muhala - майстор
maleeeestrax написа:
Тока обикновено е занулен замасен и кво ли не и най-лесния му път е къде ли не и защо минава през хората та вземе да ги убие? :rock:
Кво каза ?

Тема "Свързване на трифазен нагревател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: