Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
ivankosata - помощник
Здравейте направих си бетонно джакузи. По време на строителството не знаех още как ще го затоплям и бях пуснал два кабела един 4 х2,5 СВТ и един 2х2,5 СВТ. Кабелите отиват от шахта която е за помпи, филтър и реотан до близкото мазе където има кабел 4х2,5 СВТ трифазен. В последствие закупих реотан трифазен PAHLEN 6 kw. В мазето има табло и в него съм направил свързване по схема която прилагам. Проблема е че нямам земно и трудно мога да пусна още един кабел към шахтата. Моля за мнения относно безопасността на свързването и евентулано допълнителни защити.
Прикачен файл:
Shema.png
Junak - майстор
Забий няколко кола, извикай лаборатория да ги измерят, свързвай ги и си свиркай...
ivankosata - помощник
То това е ясно ама готов двор райграс, поливна система, градинско осветление я тръба я нещо друго може да се удари. По скоро нещо по свързването със сега съществуващото положение ако може да се доработи. В смисъл, че сега на нагревателя заземяването не е е вързано никъде и на помпата също съм го изолирал. Разчитам при изключване на ДТЗ на помпата да се изключи контактора на нагревателя.
plamen6703 - майстор
Ами щом е ясно какво умуваш? Всеки иска и душата в рая и х.. докрая... :partyman:
maleeeestrax - специалист
Жалко че отмениха смъртното наказание , в твоето джакузи без заземяване на помпата и нагревателя можеше да го изпълняваш. :rock:
ivankosata - помощник
Maleeeestrax, ми то проточните бойлери по апартаменти с двужилни инсталации, които ги наслагаха сигурно са много добре заземени, че вероятно са и лабораторно проверени. Заземяване ще направя в някакъв момент към есента, за да не разбутвам сега в хубавия сезон двора, но все пак въпроса ми остава за сегашната схема дали нещо може да се доработи. А иначе си го ползвам всяка вечер почти, а за смъртното наказание може да се изпълнява, но трябва много алкохол, защото ток няма все още във водата. :partyman:
plamen6703 - майстор
Не ги мисли проточните бойлери... глупави хора колкото искаш,но глупав ток няма :wink:
Не си разбутвай сезона, ако се случи нещо, погребалните агенции работят нонстоп и винаги може да разчиташ на тях :cool:
muhala - майстор
Първо относно "земното". Вземи си го от нулата преди защитата.
Относно безопасността! Нагревателя не е защитен с ДТЗ! Помпата е, но нагревателя не е!
Кабела следва да е 5 жилен, но след като си го сложил 4 жилен - добре. Виждам, че нагревателя не му трябва нула, значи в вързан в триъгълник. Още по-добре. Нулата няма да ти е натоварена изобщо (освен от помпата).
Купи си една трифазна защита. Вържи я, захрани си помпата, а корпуса на нагревателя го вържи с нулата.
Гледай всички връзки на нулата да са перфектни!

И ако искаш да си още по-спокоен викни си една фирма да ти боднат няколко кола и да ги вържат с НУЛАТА В ТАБЛОТО!
ivankosata - помощник
Това с трифазната защита на нагревателя не ми е много ясно, защото към него не отива нула. Т.е. как точно ще се задейства тя и как трябва да се върже.
muhala - майстор
ivankosata написа:
Това с трифазната защита на нагревателя не ми е много ясно, защото към него не отива нула. Т.е. как точно ще се задейства тя и как трябва да се върже.
Нямаш нула на нагревателя, тоест нямаш ток през нулата. Свързваш само трите фази през ДТЗ И нулата на корпуса на нагревателя.

При изправен нагревател векторната сума от токовете през трите фази е 0 и защитата не задейства.
Ако един или повече от трите нагревателя избие, тогава ще тече ток от нагревателя, през корпуса и към нулевия проводник, който е и защитен. Именно този ток, който не минава през защитата ще я разбалансира.

Консуматорите вързани в звезда имат звезден център, който се връзва към нулата. Тогава И нулата се пуска през ДТЗ. Корпуса на уреда отново се връзва с нулата преди ДТЗ или защитния проводник (който пък отново е вързан с нулата, но в таблото).

Тема "Свързване на трифазен нагревател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: