• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
preslav - майстор
Hoвoceлckи написа:
Може и да не съм разбрал точно целта, но включването на акумулатора като източник, когато напрежението от панела слезе под някакъв минимум може да се реализира по доста начини. Не, че е някакво оскъпяване добавянето на (още) една фотоклетка. Казах го повече като закачка.
:partyman:
Аз затова попитах (малко по-нагоре) каква е целта на мероприятието и тъй като отговор няма, следва гадане. Най-простото готово решение е таймер, а и най-обикновените контролери "пазят" акумулатора от прекомерно разреждане.
шоп - майстор
Hoвoceлckи написа:
Може и да не съм разбрал точно целта, но включването на акумулатора като източник, когато напрежението от панела слезе под някакъв минимум може да се реализира по доста начини. Не, че е някакво оскъпяване добавянето на (още) една фотоклетка. Казах го повече като закачка.
:partyman:
@Hoвoceлckи, наистина не сте разбрал:-)

@preslav е написал възможните и евтини варианти: таймер по време или фотосензор.

Соларният контролер се грижи единствено за акумулатора.
preslav - майстор
Аз да си призная, изобщо не съм запален по тези соларни технологии, но понякога те се оказват единственото решение. Тази година бях в една планинска вила, където ток няма и няма да има. Собственикът си беше сложил клетка с големината на капака на кутия за обувки (казвам го така защото изобщо не съм питал за напрежения, токове и ватове), контролер (вероятно от най-евтините) с надписи като за малоумни, къде да закачиш клетката, къде акумулатора, къде консуматорите и акумулатор (съответно втора употреба).
Първата изненада беше, че LED осветлението поработи 2-3 мин. започна да примигва и накрая угасна. На следващия ден (като се появи слънцето) лампите започнаха да светят и на залез се повтори историята от предния ден.
Разкачих акумулатора и му вързах една LED лампа директно - свети си без проблем, ама колко свети тя си знае.
Предположих, че или контролера е дефектен или акумулатора е сдал багажа - донесоха друг акумулатор (втори потреб) и нещата си дойдоха по местата, акумулаторът се зарежда денем, нощем си палиш лампите според нуждите.
Нямах време и желание за повече експерименти, но такава система е интересна за места където посмъртно няма да има ток - стигне ли се до специални акумулатори, инвертори, соларни панели с голяма мощност нещата отиват в сферата на фантазиите, че някой ден ще му избиеш парите.
шоп - майстор
preslav написа:
Аз да си призная, изобщо не съм запален по тези соларни технологии, но понякога те се оказват единственото решение. Тази година бях в една планинска вила, където ток няма и няма да има. Собственикът си беше сложил клетка с големината на капака на кутия за обувки (казвам го така защото изобщо не съм питал за напрежения, токове и ватове), контролер (вероятно от най-евтините) с надписи като за малоумни, къде да закачиш клетката, къде акумулатора, къде консуматорите и акумулатор (съответно втора употреба).
Първата изненада беше, че LED осветлението поработи 2-3 мин. започна да примигва и накрая угасна. На следващия ден (като се появи слънцето) лампите започнаха да светят и на залез се повтори историята от предния ден.
Разкачих акумулатора и му вързах една LED лампа директно - свети си без проблем, ама колко свети тя си знае.
Предположих, че или контролера е дефектен или акумулатора е сдал багажа - донесоха друг акумулатор (втори потреб) и нещата си дойдоха по местата, акумулаторът се зарежда денем, нощем си палиш лампите според нуждите.
Нямах време и желание за повече експерименти, но такава система е интересна за места където посмъртно няма да има ток - стигне ли се до специални акумулатори, инвертори, соларни панели с голяма мощност нещата отиват в сферата на фантазиите, че някой ден ще му избиеш парите.

Има и лесни практични решения. Генератори на пропан бутан или метан :-))) Дори и на бензин и дизел.
Въпрос на сметки. Наскоро един познат си купи термо помпа на метан. 10000 лв брои при положение, че е свързан с ЧЕЗ. На пръв прочит и на мен ми се стори неефективно, но като извадих калкулатора сметката му излиза ( няма двойнотарифна трифазна ел. енергия, а обекта е захранен с природен газ:-) Хм?!
Hoвoceлckи - майстор
шоп написа:

@Hoвoceлckи, наистина не сте разбрал:-)

@preslav е написал възможните и евтини варианти: таймер по време или фотосензор.

Соларният контролер се грижи единствено за акумулатора.
Потребителю шоп, никъде не сме употребявали "контролер"!
шоп - майстор
Фотоволтаиен панел и акумулатор без контролер?

Той си е задължителен елемент в системата.
Hoвoceлckи - майстор
preslav написа:
Hoвoceлckи написа:
Може и да не съм разбрал точно целта, но включването на акумулатора като източник, когато напрежението от панела слезе под някакъв минимум може да се реализира по доста начини.
Аз затова попитах (малко по-нагоре) каква е целта на мероприятието и тъй като отговор няма, следва гадане. Най-простото готово решение е таймер, а и най-обикновените контролери "пазят" акумулатора от прекомерно разреждане.
Питащият не ни каза точно кога, във времето или при други условия иска да се включват акумулуторите като източник - при залез на слънцето (то се скрива и в облаци понякога, друг път не се показва изобщо ...), при пълно стъмване или в точно определен час. Само при "такива" ли обстоятелства ще работят въпросните вентилаторчета или ще се захранват от друг източник? На мен лично ми звучи малко малко странно такова изискване, но си рекох да не се възприеме като любопитство ... Включих се с
Hoвoceлckи написа:
При цял панел от фотоклетки ... :?:
И имах предвид да се ползва напрежението от панела като управляващо вместо схема с отделен фотодиод (или друг фоточувствителен елемент). Разбира се, че взето преди контролера. Защо изобщо го намесваш него в този ми коментар?
  • 1
  • 2

Тема "Малка соларна инсталация за вентилация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: