Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
plamen6703 - майстор
Твоя капацитет веднага става ясен, а след цитата от Уикипедия още повече :cool:
Преди да стигнеш да идеалният кондензатор трябва да направиш някои предварителни измервания, поне да видиш /ако видиш/ какво е положението с намотките на електромотора, след това дали са подредени правилно...после "капацитета"... и т.н все неща, които ги пише в учебниците, може /но не е сигурно/ и в уики-то да ги има :wink:
Сега те оставям в ръцете и "опита" на жичкаджиите и с усмивка ще следя какво се случва :-D
plamen6703 - майстор
Твоя капацитет за електромотора веднага става ясен, а след цитата от Уикипедия още повече :cool:
Преди да стигнеш да идеалният кондензатор трябва да направиш някои предварителни измервания, поне да видиш /ако видиш/ какво е положението с намотките на електромотора, след това дали са подредени правилно...после "капацитета"... и т.н все неща, които ги пише в учебниците, може /но не е сигурно/ и в уики-то да ги има :wink:
Сега те оставям в ръцете и "опита" на жичкаджиите и с усмивка ще следя какво се случва :-D
jamezon - специалист
Здравейте,и аз реших да използвам "готовата"тема.Взех един ел.двигател от вторични,пуснах го работи.Има 4 кабела 2та са свързани заедно,на другите 2 подадох 220в и започна да "бучи" помогнах му с ръка и тръгна.Според мен би трябвало да има кондензатор на 2та свързани кабела,но дали е така,някой от вас ще каже.И ако трябва кондензатор,предполагам сппред табелката трянва да е 25mF,но на колко волта?

http://prikachi.com/images.php?images/502/9397502H.jpg

http://prikachi.com/images.php?images/503/9397503p.jpg
jamezon - специалист
Здравейте,и аз реших да използвам "готовата"тема.Взех един ел.двигател от вторични,пуснах го работи.Има 4 кабела 2та са свързани заедно,на другите 2 подадох 220в и започна да "бучи" помогнах му с ръка и тръгна.Според мен би трябвало да има кондензатор на 2та свързани кабела,но дали е така :?:

http://prikachi.com/images/503/9397503p.jpg


http://prikachi.com/images/502/9397502H.jpg
Razer_86 - специалист
Здравейте, имам една машина за циклене с монофазен Ел. Двигател който прави следния проблем. При стартиране мотора завърта и спира веднага. За да тръгне трябва да задържиш бутона 2-3 секунди. Стартирам го с ПВ и контактор. Въпроса ми е ако вместо ПВ -то сложа ключ РИГА дали ще се оправи този проблем и къде точно трябва да го вържа. Мотора е с два кондензатора. Ето и схемата.
Прикачен файл:
IMG_20220308_145117_copy_696x928.jpg
Прикачен файл:
IMG_20220308_145037_copy_687x916.jpg
iliya_i - майстор
вт мар 08, 2022 5:10 pmRazer_86 написа:
Въпроса ми е ако вместо ПВ -то сложа ключ РИГА дали ще се оправи този проблем и къде точно трябва да го вържа.
Ако смениш ПВ -то и сложиш ключ РИГА нищо няма да се промени. Пак ще трябва да задържаш бутона няколко секунди, докато мотора се развърти и вдигне обороти.
Трябва да се провери пусковият кондензатор и центробежният изключвател - да не са омекнали много пружините и да изключва по-рано.
Razer_86 - специалист
вт мар 08, 2022 6:02 pmiliya_i написа:
Трябва да се провери пусковият кондензатор и центробежният изключвател - да не са омекнали много пружините и да изключва по-рано.
А къде се намира този центробежен изключвател? :?
iliya_i - майстор
ср мар 09, 2022 11:39 amRazer_86 написа:
вт мар 08, 2022 6:02 pmiliya_i написа:
Трябва да се провери пусковият кондензатор и центробежният изключвател - да не са омекнали много пружините и да изключва по-рано.
А къде се намира този центробежен изключвател? :?
На оста на ротора. Като се свали капака от към ремъчната шайба, зад лагера.
Razer_86 - специалист
Благодаря колега за бързия отговор. Засега работи добре, няма да го пипам, но интересното е че от клемната кутия излизат 6 кабела (два червени, два черни и два бели) доколкото знам монофазния двигател има две намотки (пускова и работна) т.е 4 кабела. Другите два кабела за какво са?
lpoik - специалист
ср мар 09, 2022 6:08 pmRazer_86 написа:
Благодаря колега за бързия отговор. Засега работи добре, няма да го пипам, но интересното е че от клемната кутия излизат 6 кабела (два червени, два черни и два бели) доколкото знам монофазния двигател има две намотки (пускова и работна) т.е 4 кабела. Другите два кабела за какво са?
За центробежния. :partyman:

Тема "Свързване на монофазен ел.двигател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: