Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Колеги
Някой може ли да ми даде съвет от къде да си намеря или как да си направя малък съд "пота" в който да разтопявам съвсем малки количества метал, железни сплави между 5 и 20 грама. Индукционният нагревател го имам проблем ми е съдът в който да го разтопя.
gnt69 - майстор
radiko написа:
Колеги
Някой може ли да ми даде съвет от къде да си намеря или как да си направя малък съд "пота" в който да разтопявам съвсем малки количества метал, железни сплави между 5 и 20 грама. Индукционният нагревател го имам проблем ми е съдът в който да го разтопя.
Ето.
https://www.olx.bg/ad/kvartsovi-poti-za ... 5JV0a.html
kolev_k - специалист
Кажи за нагревателя,сам ли си го правил,купешки ли е?Каква температура постига?И какви сплави искаш да правиш?Бронз,месинг?Злато+сребро,Злато+мед?Ама за железни сплави не съм чувал.Ако на стоманата и чугуна не им викаш сплав,де.
plamen6703 - майстор
Стомана, чугун, бронз, месинг... все сплави :-D
kolev_k - специалист
plamen6703 написа:
Стомана, чугун, бронз, месинг... все сплави :-D
Бъркаш се,сплав е смес от 2 или повече метала.Чугуна и стоманата е смес от метал и неметал.
Чираче - майстор
kolev_k написа:
plamen6703 написа:
Стомана, чугун, бронз, месинг... все сплави :-D
Бъркаш се,сплав е смес от 2 или повече метала.Чугуна и стоманата е смес от метал и неметал.
Не думай :lol:
Я чети тук
https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q= ... 1qkaVLjmI2
Кажи за нагревателя,сам ли си го правил,купешки ли е?Каква температура постига?И какви сплави искаш да правиш?Бронз,месинг?Злато+сребро,Злато+мед?Ама за железни сплави не съм чувал.Ако на стоманата и чугуна не им викаш сплав,де
Ами нагревателят е индукционен. купих си една платка за десетина долара от Алиекспрес За захранването и използвах трафа от един ментелив китайски електрожен който не става за заваряване "само се наложи да му развия част от вторичната намотка"
нагревателният соленоид го направих от медна тръбичка за климатик Ф6 и тръгна да работи. Още е пръснато всичко по масата в насипен монтаж тепърва ще мисля за някаква кутия.
Въпреки,че и стоманата и чугуна се считат за сплави това което ще топя със сигурност е сплав защото съдържа и хром и манган и други метали в много малки количества, даже желязото в сплавта е под 50%
kolev_k - специалист
Всичко ОК,ама тоя нагревател развива ли 1300+ гр.Целзиеви?Щото нали се сещаш,че първо желязото трябва да се стопи?А ако ще топиш готови сплави е редно да знаеш съдържанието на металите в тях и съответно температурата им на топене.
Здравейте,

Желязо няма да можете да отлеете. Или чугун, или стомана. Съмнявам се и че изобщо е възможно да се получи толкова малко стопилка от чугун или стомана (почти задължително е използването на модификатори и флюси, а за това количество ще са милиграми) и още повече да залеете някаква толкова малка леярска форма - това са буквално няколко капки, които ще трябва да се изчистят от шлаката, да изтекат, да залеят формата и да изстинат с определена скорост. Може би трябва да помислите за сплави от цветни метали, но и за тях проблемите за толкова малки количества са сериозни. Може би е добре да попитате във форум на зъботехници.

Тема "Леене на желязо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: