Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
enviro - специалист
Здравейте колеги, предстои ми да санирам къщата и преди това мисля да сменя кабелите за видеонаблюдението, и така и така ще си играя да опъвам кабели се замислих дали да не сложа някакво осветление и да съчетая да пусна такива и за лампи. Имам външно табло което е на самата къща не това с електромера отвън на стълба а такова на къщата което се разпределя за всеки етаж и мисля да видя ако е възможно да ги свържа към него. Лампите ще са монтирани някъде по стените и в най лошия случай ще са максимум 8 броя за цялата къща, но не съм сигурен какъв кабел е добре да сложа и нужно ли е да му слагам гофрирана тръба или не пречи да го пусна върху стената и от там стиропора и така или не е добра идея. Обмислям също дали да го свържа да се включва с ключ или с реле когато се стъмва да се включва автоматично и обратното :? Вмомента гледам в голяма верига магазини са пуснали на промоция лед вани 20w за по 15лв Незнам дали ще е подходящо с тях другия вариант е да сложа от тези декоративните фенери за да стане по красиво. Имам и още едно питане тъй като ще слагам 10см стиропор дали ще имам проблем с монтажа на самите тела независимо какви са или просто по дълги види и дюбели за да хванат директно в стената :?
Дано съм се изразил достатъчно добре за да сте ме разбрали
Благодаря Ви. :)

Прикачен файл

EAD9A822-86AC-4149-9A3C-AEA1E588D390.jpeg
EAD9A822-86AC-4149-9A3C-AEA1E588D390.jpeg (23.94 KиБ) Видяна 3404 пъти

Прикачен файл

269648DC-68E0-452C-944D-4EFB05F4CC42.jpeg
269648DC-68E0-452C-944D-4EFB05F4CC42.jpeg (23.97 KиБ) Видяна 3404 пъти
шоп - майстор
Всичко е въпрос на вкус.
Имам монтирани и от двата вида осветителни тела.
Прожекторите съм ги монтирал в долната част на фасадата и светят нагоре под прозорците. Те са с чисто декоративна цел. Включвам ги рядко, когато имам гости, по празници и т.н.

Иначе над всяка балконска врата и над входната имам монтирани от фенерите. Те светят постоянно, разбира се само в тъмната част на денонощието.

Прикачен файл

SAM_9346.JPG
Junak - майстор
Режеш внимателно с макетно ножче в изолацията отвор над кабела, приготвяш 10 см. дебело трупче и с лепило за стената и изолацията. Към него фенера. Минах през всичките филми с дюбели за изолация, с дълги дюбели,с шпилки в стената и т.н. :)
enviro - специалист
Да това с трупче не се бях сетил и е добре като идея. А какъв кабел да сложа ? 2*1,5 мостов или по дебел трябва да бъде? Мисля за мостов тъй като през средата с пирони по лесно ще го засрупоря в стената :) :?
enviro - специалист
И така днес взех един прожектор 20w и тъкмо се Пребрах от вилата. Свети Що годе добре макар че очаквах повече :-D . Реших да сложа само прожектори няма да слагам от тези другите декоративни фенери макар и да са красиви доста ми харесват. Мисля да сложа 1 прожектор от предната страна на къщата , 2 от лявата и страна тъй като там ще влизат коли и мисля да е малко по осветено, от лявата страна се двуомя дали 1 или 2 да сложа тъй като едната част от стената се пада по навътре и няма да се осветява предполагам достатъчно макар и да има външна лампа на улицата там съм малко :? , от задната страна на къщата тъй като е двора и се чудя дали да не сложа 2 в двата края на къщата само че по 50w , мисля също да ги включа с реле което да включва когато е тъмно и сутрин когато съмне да се изключват и така да осветяват цяла нощ :? Но все още съм в размисъл какво да правя. И също така с какъв кабел е най добре да ги свържа и как по точно :?
g3org1 - напреднал
enviro написа:
Да това с трупче не се бях сетил и е добре като идея. А какъв кабел да сложа ? 2*1,5 мостов или по дебел трябва да бъде? Мисля за мостов тъй като през средата с пирони по лесно ще го засрупоря в стената :) :?
Здравей колега,
Моля те недей да използваш мостов кабел с пирон по средата...
Помисли за вариант СВТ кабел и скоба за кабел.
enviro - специалист
g3org1 написа:
enviro написа:
Да това с трупче не се бях сетил и е добре като идея. А какъв кабел да сложа ? 2*1,5 мостов или по дебел трябва да бъде? Мисля за мостов тъй като през средата с пирони по лесно ще го засрупоря в стената :) :?
Здравей колега,
Моля те недей да използваш мостов кабел с пирон по средата...
Помисли за вариант СВТ кабел и скоба за кабел.
Няма проблеми колега аз затова събирам мнения тъй като не съм еладжия и мисля да си направя всичко сам както до момента съм правил и колегите от този форум много са ми помогнали. Неискам да давам повече пари на майстори на който Не си вършат работата както трябва и после съжалявам че не съм си го направил сам.
Колко квадрата кабел е добре да сложа? Сметнах ги че всичко ще е макс 220w -240w но Незнам 1.5kw кабел да не дойде пък малък :?
шоп - майстор
1,5мм2 кабел е ОК

монтирай го със скобички или с гипс. Запомни или снимай къде е, за да не го пробиеш после при дюбелиране на изолацията.
enviro - специалист
да за снимките задължително винаги ги правя за мое улеснение за разни кабели иначе ето горе долу една скица малко грозна де :mrgreen:
лилавото с стрелките са камерите просто не ми се играеше да ги трия иначе ще кача и снимки от едната камера макар от нея да е кофти резолюцията но се вижда как осветява един прожектор от 20В който купих вчера отзад е пълен мрак като цяло

Прикачен файл

2снимка.jpg
2снимка.jpg (66 KиБ) Видяна 3200 пъти

Прикачен файл

снимка1.jpg
снимка1.jpg (31.57 KиБ) Видяна 3200 пъти

Прикачен файл

Без имеК.jpg
Без имеК.jpg (85.52 KиБ) Видяна 3200 пъти
MamaMy - майстор
Да ти кажа как го изпълних аз за последно. Минах и през датчици за движение, но е абсолютно излишно. Сложих един датчик за осветеност, едно реле време и ключ. Релето за време е само подсигуряване, а и някой път като отсъствам оставям лампите да се включат като се стъмни и релето време ги гаси към 2 часа. Иначе нормално си стоят включени от ключа постоянно.
Замислил съм се, че не е лоша идеята да се гасят и пускат с дистанционно. Прибирайки се да си светна още от улицата без да опъвам кабели. Това на мен ще ми бъде следващ проект.

Тема "Идея за външно осветление на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: