Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте, колеги и приятели. Съжалявам ако се повтарям, но четох много, въпреки това не открих отговор на въпроса си.
Собственик съм на пелетна камина Alfa plam, Commo 21kw от седмица и не мога да разбера възможно ли е да направя температурата на водната риза определяща, а не тази за стаята. Защото при задаване на температура в стаята 27 градуса, достигам 60/64 градуса във водната риза, което ми е добре в радиаторите за отопление, но самите 27 градуса за стаята са много, достигайки камината тогава на 26 градуса модулира и ми поддържа желаната водна риза. Но мисля, че разхода може би ми е висок поради тази причина.. нз
При отопление от 18:00 на 02.11 до 20:00ч. на 03.11
при работа на камината от 18:00ч. до 00:40ч.
от 05:00ч. до 09:00ч.
от 16:30ч. до 20:00ч.
При настройки 26 градуса в стаята и 65 градуса на водната риза
Разход 2 човалчета по 15 кг., общо 30 кг.

Отоплявам 95 квадрата етаж от къща.
За жалост нямам изолация на тавана и се питам ще има ли резултат, защото съм на последен етаж преди таван, ако наредя фибран или стереопор 5см. от горната страна на плочата и гредореда, защото половината е плоча, половината гредоред. Дограмата ми е сменена, 4-ри камерна, 4-ри сезона. Изолация отвън на къщата нямам. Половината на къщата е нормални стени и половината каменен зид 50 см.

Също ме интересува в бъдеще при възможност, разбира се не тази година със сигурност, ако успея да сложа изолация и на къщата отвън дали ще се отрази... Но най-вече ме интересува в момента дали ще имам полза ако наредя фибран или стереопор над плочата и гредореда на тавана за да ненаранявам мазилките в стаите по таваните..
Вашия разход какъв е, моя дали е нормален и възможно ли е свалянето му..
Как да направя водата на водната риза определяща за достигане на желаната температура а да държа по-ниска в помещението, което е камината..

Благодаря ви приятели, предварително. :partyman:
ilko-gd - напреднал
Здравей колега,
За да ти работи камината само по температура на водата задаваш стайната температура на максимум, предполагам 40 градуса е при теб. Така камината никога не може да достигне тази температура в стаята и винаги достига първо зададената на водата и започва да си намаля степените. Ако все още ти е топло в стаята с камината можеш да сложиш на радиаторите термостатни глави. Така като стане достатъчно топло в някоя стая радиатора в нея ще бъде затворен от главата и така камината ще топли по-малко количество вода. От там по-бързо ще достига температура на водата и ще си намаля мощността. Също можеш да пробваш и да зададеш примерно 60 градуса температура на водата и за видиш дали ще ти е достатъчно топло.
ilko-gd - напреднал
Здравейте отново. Вече почти два месеца гори камината, от 26-ти Октомври почти не съм я гасил, работи 24/7. Малко съм коригирал заводските параметри като ще ги напиша може да са от полза на някой. Единствено не мога да разбера за какво служат обороти на мотора със стойности при мен 130u, 150u, 170u, 185u и 225u. Това оборотите на мотора, който подава пелети /на шнек-а/ ли са? Ще съм благодарен ако някой обясни тези стойности и какво значи буквата U в краят им. Ето и какво съм променил аз до сега:
- намалил съм оборотите на вентилатора за изгорели газове по степени - 1500, 1700, 1900, 2100, 2300
- увеличих времето между две чистения на огнището на 120 минути
- намалих времето за чистене на огнището на 30 секунди
- увеличих времето, през което не се подават пелети на 5 секунди, това е максимума, фабрично е през 2 секунди

След тези промени пламъка си остана жълт на цвят както преди, но се сниши малко и най-важното тъй като не се пускат толкова често пелети не се самозагася за момент. Управлявам камината само по температура на водата, задал съм 55 градуса в момента, че е още топло времето навън, около 10-12 градуса е през деня. Топля 110 алуминиеви ребра 500мм, от които 25 съм оставил без термо глави и 120 литра бойлер. Разхода ми е между 1.5 и 2 чувала за 24 часа, което ако вземем 2 чувала е 30кг./24часа = 1.2кг./час.
Здравейте. Нов съм във форума. От тази зима съм собственик на commo 21. Трябва ми малко помощ може ли някой да ми каже как да намаля температурата при която спира помпата на водата тръгва на 50 градуса и спира на 50 градуса бих искал да намаля температурата при която да спира да върти помпата. Благодаря предварително.
ilko-gd - напреднал
Температурата, при която тръгва помпата може да се промени в сервизното меню от параметър PR25, но не е добре да е под 50 градуса заради образуване на сажди и конденз. За спирането на помпата забележи, че не спира докато температурата на водата не стане 47 градуса. С други думи след като веднъж е започнала да работи на 50 градуса, дори и да падне температурата на 48 тя ще си продължи да работи и ще спре ако температурата на водата падне с още един градус на 47. След това отново контролера ще чака да стане поне 50 градуса за да включи помпата.
Това добре но искам да я направя да спира на 42-43 градуса с цел икономия. И още нещо как да променя заводските настройки кога се изкл камината и кога се вкл. защото в момента е печката е изпълнила зададена температура +4градуса и печката се изкл. и чака водата да стане зададената температура -4 градуса и се запалва пак мисля че ако този диапазон е по голям и помпата ми се изкл на 42-43 градуса ще постигна икономия или греша.
ilko-gd - напреднал
Тази делта t от 2 градуса за спиране на помпата не може да се променя, поне аз не намирам такава опция в настройките. Можеш обаче да променяш тези 4 градуса разлика, при които решава да се изключи и съответно да се включи. Намират се в менюто, но не в това където задаваш примерно оборотите на вентилатора, а в съседното с по-малкото опции.

Каква температура на водата си задал, че успява да постигне с 4-ри градуса над нея? Също щом искаш да управляваш камината по температура на водата /както правя и аз/ задал ли си стайната температура на 40 градуса, което значи че практически никога няма да ги изпълни и така и остава да гледа само температурата на водата.

При мен в момента съм задал температура на водата от 55 градуса, задал съм максимална мощност 3 от 5 и така камината като достигне 55 градуса температура на водата отива на 2-ра степен и ако температурата се задържи отива на 1-ва, даже понякога и на working modulat, което си е пак първа степен. Като вземе да изстива водата и падне на 53 пак качва на 3-та степен и всичко се повтаря. Ако въпреки всичко не може да достигне 55 градуса си гори винаги на 3-та, защото аз съм задал максималната степен, която може да използва за да постигне желаната температура.

Икономия ще реализираш с термо глави на радиаторите, в случай че нямаш, защото така ще изразходваш толкова топлина, колкото ти трябва за конкретното помещение. Също и с 24/7 горене, без да гасиш изобщо камината, защото ще намалиш температурните разлики, които трябва да наваксва. При мен разхода в момента е между 1.5 и 2 чувала за 24 часа, като съм пробвал и с гасене да видя какъв ще е - ами отново си ги изгарям тези 2 чувала, но разликата е че докато се стопли стоиш на студено, а камината гори здраво за да навакса.
задал съм 55 градуса на водата и 40 градуса в стаята направил съм я на 2 степен макс но аз я гася че за сина ми който е на 3 месеца става горещо с термоглави съм навсякъде но там е друг проблема че като ги намаля и камината гасне явно е прекалено мощна докато беше на автоматичен режим на 5 степен ми гореше около 1 чувал за 12 часа работа прекъсната както писах спирам я струва ми се че прехвалените ми пелети са част от проблема но не съм сигурен образува се нещо като шлака в горивната камера ( не знам как се казва точно където горят пелетите)
bmahob - майстор
Момчета заповядайте тук viewtopic.php?f=10&t=55582&start=270 :-D

Тема "Пелетна камина, Commo 21, Alfa plam" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: