• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
lov - майстор
И не си сбъркал че не си сложил ЛЕД. Все още евтините и разпространени диоди нямат този светлинен добив който се получава от една лум. тръба. Все още витае заблудата от голямата реклама.Колко били икономични. За сега единствения плюс на тази технология по лесната работа компактноста и напасването им към всякакви изгъзени осветителни тела.
А и колегите макар и де на шега де на истина не сбъркаха като насочиха питащия към тези дето гледат канабис. Тези откачалки са май най-много в час с изкуственото осветление за растения.
stamenov1 - специалист
Растенията най-добре усвояват червената и синята светлина при фотосинтезата. За това става и с диодните ленти със съответните цветове. Има си и такива готови лампи, но цените са им. :weedman:
[url]http://кръчма.вискяр.com/index.php?topic=1231.0[/url]
Разни лампи и описание
Здравейте,

и аз да напиша един коментар най-накрая.

Понеже съм се интересувал за допълнително осветление за стайни растения през зимата бях ровил из форумите по темата, имам и някакъв личен опит. Та мисля, че мога да си позволя да взема отношение по темата.

Относно спектрите из нета витаят разни графики които показват че растенията най добре реагират на синия и червения спектър но и останалите не са с чак толкова големи разлики. Със сигурност професионалните осветителни тела са по ефективни от обикновена лед лента но и цените им са за професионалисти, а с лед осветление също се постигат не лоши резултати. Да не говорим, че вече са и доста достъпни контролерите и RGB диодите, което прави нагласянето на спектъра по лесно.

Не се препоръчва употребата на обикновени (с нажежаема жичка) крушки (или халогенните) точно заради топлината която излъчват (ако не се лъжа лъчиста топлина). Практически те трябва да са на сравнително голямо разстояние от растението за да не му изгарят листата което намалява и ефективността. За разлика от тях лед осветлението ( и луминисцентното) могат да се поставят в непосредствена близост до самото растение което прави загубите много по малки.

Относно терариумите, по света под терариум се разбира основно стъклен съд пълен с растения които изискват специфични условия (тропически например) и след това стъкленица с два камъка и влечуго вътре. Осветлението за първите е изключително подходящо за темата докато повечето лампи за влечуги не вършат никаква работа за растенията.
Ето пример за осветление на подобен терариум.
https://sites.google.com/site/activevivarium/lighting

Вместо лента може да се използват няколко такива лед чипа клик
Оказа се, че има и лед чипове и лампи с по голям спектър на светлина при китайците клик(даже в коментарите някой са показали снимки колко добре им вирее тревата :D )
клик
Съответно се предлагат и в различни цветове което улеснява комбинирането.
Естествено ще се нуждаят от радиатори за охлаждане но топлината от тях вече може да се отведе (с вентилатор за PC да речем) за отопление което е допълнителна икономия.

Нямам представа колко точно по икономично е лед осветлението спрямо луминисцентното на базата ват/лумен (относно това дали лумените са удачна мярка в случая с растенията, из нета се разсъждава). По този въпрос съм сигурен, че има много по-компетентни от мен във форума.

Аквариумни пури също могат да свършат работа но поради това че светлината трябва да пътува през водна среда, до колкото съм запознат те са с по различен спектър от този за сухоземните растения, а и цената им също е сравнително висока.

Аз използвам лед ленти, като допълнително осветление за стайни растения и има доста добър ефект. Ако се осигури достатъчно дълго осветяване в денонощието и достатъчно наситена светлина разбира се предполагам ще има добри резултати и на домати.
Ето полезен линк http://forum.flowersnet.info/viewtopic.php?f=29&t=1262 където могат по-адекватно да отговорят на въпросите за растенията.

Надявам се да съм бил полезен.
Последна промяна от dobataloud на ср ное 15, 2017 2:19 pm, променено общо 2 пъти.
kaishew - специалист
Да споделя и моя опит.Има специални луминисцентни от 12 до 15 лв. със синя и червена,и около 1500 лумена за тази от 1.2 м.Ето моята установка.Доматите са на 30 дни.

Прикачен файл

primer.jpg
kaishew - специалист
Има и лед пури но са на цена от 30 лв. и на горе.
Много добре изглеждат.
Ще дадеш ли малко повече информация. Това като допълнително осветление ли е или основно на лампите разчиташ? С колко лампи работиш, на какво разстояние от растенията са и дали имаш наблюдения за консумацията на енергия?
Каква марка са пурите и от къде ги купуваш?
kaishew - специалист
Ето още няколко снимки.Специалнита лампа се вижда снимката.Другите са луминисцентни синя и червена.Това е съоръжението.Растоянието е около 40 до 50 см.Осветлението е основно от 6.00 до 20.00.Рахода на ток е според монтираните мощности.

Прикачен файл

IMG_1906.JPG
IMG_1906.JPG (101.77 KиБ) Видяна 6539 пъти

Прикачен файл

IMG_1903.1.jpg

Прикачен файл

IMG_1910.1.jpg
kaishew - специалист
Общ изглед.

Прикачен файл

IMG_1977.1.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Led осветление - направи сам за разсад домати- Уместно ли е ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: