Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
pavels - напреднал
Здравейте,
Имаме имот с малък наклон в близост до язовир (40 x 25 м.). Искаме да строим колиба там. Буквално. Няма ток и вода. Проблема е, че в периода декември края на май е ужасно влажно. Не от язовира, а от гората се отичат. Не е явно дере, но там е по-ниско и изглежда подпочвените води от гората минават от там. Трябва да направя нещо което да пресича тази вода в горната част на имота. Мисля си да направим в горния край дренаж 50 см дълбок, 25 см широк по цялата дължина (25м.) и малко надолу от двете страни примерно по 7 м (от 40 метровите страни). Мисля да го направим от страната на имота с дренажна мембрана, от другата геотекстил и в средата чакъл. Въпросът е да слагам ли дренажна тръба долу (примерно ф 110 с дупки само отгоре), защото като е с малък наклон няма как да я отведем някъде. В същото време целта е да не го засушаваме нацяло. Все пак ще има дървета, а и ни е важно само в горната част колкото да може да се ходи в по мръчкавите месеци, за да можем да строим колибата и след това да я ползваме. Та да .. кажете си мнението. Забравих да добавя, че търсим евтин вариант, защото колибата ще е непретенциозна. Благодаря за акълите предварително :partyman:
Прикачен файл:
20171115_1612522.jpg схема
gnt69 - майстор
Най евтино изкопай един ров около имота и си ти. Ако има багер за час ще стане ако е на ръка малко повече време. :partyman:
lov - майстор
То копането е най големия зор в случая. Едни 4-500 лева ще му стигнат за тръба геотекстил и мембрана.Даже и ще му хартисат. А така или иначе ще му трябва баластра поне за фундаменните та що да не го направи както трябва.
И само един съвет от мен. Остави си в ъглите ревизии за промиване. След 10-15 години може да се позатлачат и тогава да имаш от къде да можеш да свършиш тази работа.
И няма да се плашиш че ще го пресушиш ма пълно. Направи си го както си трябва то вода и влага от гьола бол.
pavels - напреднал
Навих и съседа по имот да участва та ще го правим както трябва. Дренажа в горния край на имота ще стане ~80м. Мини багер ще дойде да изкопае траншея, в горния край на имота мембрана, геотекстил, чакъл и тръба и ще изведем водата в посока язовира с тръба без дупки. Препоръки колко Ф да е тръбата за дренажа и тази за извеждане? Марка мембрана? Мисля си за 150гр/м геотекстила.

За ревизиите ок! Даже си мисля дали да не сложим на няколко места, защото ~80 м са си бая.

Тема "Дренаж на имот до язовир" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: