• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте колеги, отдавна съм редовен читател на форума но сега ще пиша за първи път.
Предстои ми изграждане на локално парно в двуетажна къща като за начало ще се ползва само на 1вия етаж, но ще положа тръби към втория да не трябва да къртя след време пак (където мога мисля да ги вкарам в мазилката - тя е около 4см). За начало мисля да ползвам камина с водна риза, а за в бъдеще може да се мине на газ/въглища/пелети, като тогава котлето ще се изведе в гаража, но той е точно до стаята в която в момента е камината и идеята е след време просто да свържа тръбите с гаража. Системата ще е воден кръг (няма да има отделни тръби до всеки радиатор защото вече има паркет и нямам желание да го пипам) и още се чудя с отворен или затворен разширителен съд да е, ще се използва ел. помпа с UPS.
Като цяло искам сам да си направя системата, защото просто ми е мерак, а и на никой не вреди да спести някой лев.
Та бих искал да ви задам няколко въпроса, защото не мога да намеря отговори на тях, нито във форума, нито в нета.
1. Какви тръби да ползвам ПВЦ (тези с червена и синя линия)Изображение
или алуминиевите
Изображение. Като където мога ще ги вграждам в мазилката, но ако в някоя стая мазилката е по плитка ще ги пусна по пода. Изобщо това с вграждането добра идея ли е от гледна точка на топлозагуби?
2. Не мога да избера начин на свързване на радиаторите, слагам примерни схеми свалетни от интернет за да не трябва да го описвам
2.1 Изображение
2.2 Изображение
Като за този начин реално ще трябва студената вода излизаща от 1вия радиатор да минава през 2рия и 3тия и тогава да се връща обратно (да кажем че стаите са в права линия) и реално на места ще се получават 3 тръби за парно и обратния път на студената вода ще е доста дълъг.
3. Още не съм сметнал точно колко големи радиатори ще ползвам, също не съм решил за бойлери със серпентина (но може би няма да са с водна риза, защото таваните са ниски 2,30 и няма как да кача разширителния съд над тяхното ниво, а не мога да монтирам бойлерите по ниско). Та въпроса тук е за размера на тръбите, те се изчисляват по броя и големината на консуматорите навързани на тях нали. И какво ще стане ако се презапася в случай че поискам някога да вържа и бойлера ?
4. И сега да опиша накратко водния път за да кажете дали не пропускам нещо. Започвам по пътя на топлата вода:
- термостат с аларма, който при достигане на определени градуси задейства водната помпа а при достигане на високи градуси свири (може и да са две отделни устройства), разпределителен колектор/кран за водата към горния етаж, радиатор 1 + обезвъздушител, радиатор 2 + обезвъздушител, лира в банята + обезвъздушител, разширителен съд, водна помпа с байпас и отново камина. някъде в най ниската точка на системата ще сложа и кран за пълнене на водата.
Та колеги предполагам вече съм се издал че съм лаик в тази област, но пък очаквам с нетърпение вашите критики и препоръки!

Благодаря!!!
Последна промяна от nasix на пет дек 08, 2017 10:16 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Чувал съм че връзването на моряшки възел е много яко.
Виж обаче за свързването не мога да помогна...
:partyman:
P.S. Ами добре дошъл. :-D
fbr - майстор
Щом ще е с попътно свързване, PPR (тези с линиите) са подходящи, но трябва да са с вложка. Различават се от нормалните, като ги погледнеш челно, се вижда вложката. Ако ползваш разширителен съд под налягане, както е на снимката, няма нужда да бъде на висока точка. Не знам откъде си останал с впечатление, че трябва да има повече от две тръби. Една от топлата страна на котела до последния радиатор, и на всеки радиатор отклонение. По същия начин, от студената страна на котела до последния радиатор, с отклонение за всеки радиатор.
torbalan - Дървен философ
Ако ще са PPR тръби - най-добре да са от тези с фибростъкло. Лично аз предпочитам медните тръби.

Като гледам въпросите - ако го правиш сам, резултата ще е доста неясен.

Наясно ли се как се смятат загубите на една къща?
Уж смятах някакви неща по разни формули от интернет, качвам снимка с измисленото до момента. Простете за жалкия опит за проект на пейнт... Изображение
Идеята ми е да вкарам тръбите в стената на тоалетната като за там се използват медни тръби за да няма изненади. А после да си продължа с ППР с ал. вложка или с фибростъкло, за да мога да си ги правя аз и да не натежавам много на бюджета.
Доразвих идеята като след камината/котела мисля да сложа колектори от които на отделни трасета да излизат три кръга:
1. за бойлера със серпентина - Ф16
2. за радиатор 1, 2 и лирата във втората баня + тоалетна Ф22
3. за втория етаж (за където не знам колко трябва да е дебела тръбата имайки предвид че той е с повече стай и стените са по високи), но за него за сега само ще положа тръбите без да го връзвам, само не знам с какво фи да са (мисля си за Ф28 или Ф32)

Това е първият етаж от къщата, който е вкопан в земята на около 1/3 от височината и стаите са с височина 2,30м, източната стена е на калкан с друга къща, северната стана е с прилепен гараж. Според Вас трябва ли да има радиатор в коридора?

Моля, огледайте го и дайте съвети дали съм изпуснал нещо :supz:
fbr - майстор
Медта има смисъл, когато остава видима, че е по-красиво, като ще го вкопаваш, не виждам защо. PPR не са ненадеждни. Бъди сигурен в тях. В коридора е добре да има радиатор, иначе при отворени врати от там вее хлад. 3000 кВт бойлер не знам отде си го копнал, ама си е страшилище. Колектори се ползват, когато имаш общ вход и отклонения за всеки радиатор, но когато ползваш отклонение за цял етаж, редно е да се ползва тетка за съответния диаметър.
torbalan - Дървен философ
Ако закопаваш тръбите - слагай ги в изолация от тази черната поресто гумената. Внимавай, като зазиждаш тръбата да има място за температурни разширения. Тоест коляното да е добре увито в изолация.

От работата с медни тръби не трябва да се плашиш. Супер елементарно е...

fbr е прав - медните тръби са по-красиви, а PPR-а си е достатъчно надежден.

Сложи голяма лира в банята. Няма да съжеляваш :)
Сложи малък радиатор и в антрето и в коридора.

PPR с диаметър 22мм аз поне не съм виждал по магазините. Има 20 и 25. От камината тръгни с Ф32 до там, до където смяташ да е зазидано. После мини на Ф25. Ако решиш да слагаш радиатори в антрето и коридора - тях може с Ф20 да ги свържеш.

И поогледай малко какво си писал, че ватове и киловати така си ги омешал, че... :)
Внесох малко промени, оправих и мощностите, че наистина големи глупости съм писал.
Изображение
Малко се притеснявам да вградя в стените ППР с ал. вложка, четох пак из форума че от топлото се разширявали, съответно искат изолация, а самият ППР е по-дебелостенен + изолацията и става доста дебело, а мазилката е около 3-4 см, в стената повече не мога(не искам) да дълбая защото е каменен зид-носеща стена, а не искам и да я правя по широка мазилката защото това помещение е широко 75см...
Пуснах още два радиатора - в коридора и в кухнята, която въпреки че няма да е преградена с врата все пак е на около 6м от печката и до прозореца, та да не мръзне половинката.
Размених местата на разширителния съд и помпата, защото навсякъде във форума се пише че разширителя трябва да е директно вързан към студения край на котела/камината директно без да има каквито и да е кранове между двете.
Смених мястото на бойлера и така няма да се налага да слагам отделен бойлер за другата баня както го мислех и ще мога да го сваля по на ниско на стената (защото няма да пречи на вратата както беше преди), съответно ще е по ниско от разширителния съд. Колко кВ горе долу отива за един бойлер 80л?
Колеги, съветите Ви наистина са много полезни и ме насочвате към нещата които не съм изпипал в цялата система, благодаря за което.
Та ако имате съвети/забележки и критики, очаквам ги с голямо желание!
fbr - майстор
Бойлера може да не го слагаш в общата сметка, няма да е грешка. А между 1,2, и 3-ти радиатор няма смисъл от три тръби. Пускаш си 2 тръби, една студена и топла и отклонения към всеки радиатор попътно. След като се пусне системата се прави хидравличен баланс, за да се осигури еднаква проходимост през трите радиатора.
torbalan - Дървен философ
Стига с тази алуминиева вложка.

Ако ще работиш с PPR тръби най-лесно е с тези:

Изображение

Не разбирам защо само в едно помещение ще зазиждаш тръбата? Имай предвид, че и медните също се разширяват и също трябва да ги сложиш в изолация.
  • 1
  • 2

Тема "Съвет за свързване на локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: