Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,

Искам да изградя локално парно в малък мансарден апартамент. Обмислям система с естествена циркулация, предимно поради това, че ми се струва по-надежна. В апартамента е имало изградена система с газово котле, помпа и отделни кръгове до всеки радиатор с тръби в замазката, която е претърпяла замръзване и спускане на тръби и радиатори, поради което не смея да ползвам вече положените такива. Газото котле няма да го ползвам, по-скоро обикновен котел или такъв на пелети.

Искам да свържа тръбите през покрива, ето схема.
Изображение

Моля за съвет, дали така реализирано би работело ?

Доколкото разбирам трябва да ползвам широки тръби, да избягвам остри чупки и да имам наклон за по-лесно обезвъздушаване на система. Също така, мога ли да ползвам затворен разширителен съд + клапан за налягане вместо отворен такъв ?

Поздрави

Прикачен файл

parno.png
parno.png (24.08 KиБ) Видяна 966 пъти
ESPACE - майстор
Да имаш газ и да искаш да си причиниш това? Не спирам да се изумявам!
KingLin - майстор
Може да е слушал слухове и легенди колко е скъпа газта :)
@автора Ползвай си газовия котел и си гледай кефа. По-удобно, чисто, неангажиращо и хубаво нещо няма освен може би ТП вода-вода. Даже ако ми докарат газ и ТП няма да искам щото и готвенето става по-удобно без бутилки в кухнята. Не искаш да къртиш и да поправяш това го разбирам. Всички кръгове ли са замръзнали?
preslav - майстор
Съгласен съм с горните постове относно газта, вероятността котлето да е било на бутилки сгъстен газ е минимална, но все пак кажи централно газоподаване ли имаш?
От там нататък се замисли как ще осигуриш незамръзването на тръбите под покрива при условие, че са замръзвали под замазката в апартамента. Идеята за парно без помпи е примамлива, но доколкото съм чувал трудно ще намериш кой да реализира проекта ти, а за да си го направиш сам се искат доста познания и умения.
В крайна сметка пак ще си опашеш апартамента с тръби, връщащите няма как да прекараш през долния апартамент, а като се отчете и по-големия им диаметър няма да спечелиш нищо.
torbalan - Дървен философ
Не знам защо си мислиш, че с естествена циркулация е по-надеждно.

Ако имаш централно газ - нямам идея защо искаш да минаваш на пелети, а още по-малко на друго твърдо гориво.

Пусни си медни тръби в помещенията. Не ти трябва да излизаш на тавана. С много малко старание - медните тръби ще изглеждат съвсем прилично. Ако искаш да е още по-яко - може с тръби от неръждавейка, но не знам как се сглабят. Има и вариант топлото да върви само по една тръба, но е по-сложно с първоначалното пускане...

За да се предпазиш от замръзване - трябва някаква елементарна автоматика. Тоест, когато излизаш от къщи за повече от денонощие - нещо трябва да следи температурата на водата да не пада под 5 градуса. И в този момент забравяме за естествената циркулация...
Ако си на газ или пелети - може да се ползва котела и програматор.
Ако си на друго твърдо гориво - може да стане с някакъв електрически нагревател...

Тема "Съвсет за парно с естествена циркулация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: