Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
mutibg - напреднал
Здравейте,
интересно ми е ако се направи система с Камина с водна риза и подово отопление как се избягва прегряването на системата. Докато всички кръгове са отворени всичко ще е наред но когато се затоплят стаите и започнат да затварят кръговете и водата в системата ще увеличи температурата си. С буфер ли се решава този проблем или си има друга тънкост.
Интересива ме защото лятото предвиждам строеж или поне започването му на Вила. За сега се боря с бюрокрацията и уреголиране на имота понеже има минала стара регулация и се разправям със съседи и с закупуването на общинска земя. Та ако всичко стане до лятото мисля да започна виличката но с отоплението не съм решил как точно ще стане понеже искам да има камина във всички случаи дали ще е с водна риза или не. Обмислям да има и ТП но дали ще е Въздухарка или вода-вода не съм решил. В парцела има кладенец с високи подпочвени води под високи имам предвид нивото на кладенеца в момента е 10-15см. под кота 0.
Приемам всякакви съвети как да си направя отоплението дали да е ТП + Камина с водна риза или без. Само на ТП няма да стане понеже е село на 33км. от София и тока си спира.
romanpm - майстор
Всичко опира до това какво искате и с какво разполагате :wink: , камината е "хамалогия" ! Трябва да се чете във вече написаното , има достатъчно за " направи сам" . С ТП е по удобно и независимо , спирането на тока не е страшно :)
mutibg - напреднал
Аз и в момента се отоплявам в къща с уж Българска ТП и в момента съм доволен. Принципно със Вилата искам да сложа и камина а така и така ще има камина да е с Водна риза и свързана към подовото, но ми е интересно как се избягва прегряването на системата.
romanpm - майстор
Избягване на прегряване от отопление с твърдо гориво са два . Бързо прекратяване на подгряването или поемане на топлината от буферен съд :)
mutibg - напреднал
Замислил съм го с буфер 750-1000литра. и се надявам да стигне. А когато се свърже и ТП мисля да го заобикаля буфера или е по-добре и тя да го ползва ?
gnt69 - майстор
mutibg написа:
Аз и в момента се отоплявам в къща с уж Българска ТП и в момента съм доволен. Принципно със Вилата искам да сложа и камина а така и така ще има камина да е с Водна риза и свързана към подовото, но ми е интересно как се избягва прегряването на системата.
Прегряването винаги е от задкаминното устройство което слага дървата. Ако се слагат смислено и има къде да отиде топлината няма и не може да има прегряване. Единственото прегряване може да се получи при спиране на тока. За спирането на тока си трябва UPS.
mutibg - напреднал
Задължително ще има UPS, който да държи 5-6 часа. Явно ще трябва да сложа някакъв термометър в буфера за да следя температурата. Не се знае децажена всеки може да мине и да нахвтрля дърва в камината ..... поне да има как да следя температурите.
gnt69 - майстор
mutibg написа:
Задължително ще има UPS, който да държи 5-6 часа. Явно ще трябва да сложа някакъв термометър в буфера за да следя температурата. Не се знае децажена всеки може да мине и да нахвтрля дърва в камината ..... поне да има как да следя температурите.
От мой личен опит никой не слага дърва на камината. По лесно е да се мрънка малко ми е студено, нещо захладня.
mutibg - напреднал
Принципно е така :) Аз мисля да сложа и ТП в системата и когато падне температурата под 35 градуса в системата да се пали. По този начих хем когата няма кои да обслужва камината или вечерно време (на евтиния ток) всичко ще е топло, тоест мъжа когато е на работа или спи :)

Тема "Камина с водна риза и подово." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: