• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
svetlio_toka - помощник
Здравейте,колеги и любители на тока! Бих искал да коментираме малко по темата и да обменим опит. Аз съм електротехник с 14 год. практика,но напоследък започвам да се чувствам като начинаещ... Случват ми се някакви неща противоречащи на логиката.
Например миналата седмица клиенти ме викат да отстраня късо в една къща. Пада прекъсвача на спалнята (20А),главния в таблото (40А) и прекъсвача в електромерното(63А). Три пъти падаха едновременно. Късото го намерих, но обяснението защо падат 20 и 63 ненамерих...
Случай от преди 2-3 седмици:
Отивам на адрес където хората се оплакват че им пада предпазитела в уличното табло. (63А)
Гледам аз в таблото на къщата, главен 50! Добре сменям го с 40. На другия ден ме викат за същото. Пак го сменям но с по-бръз В40. Логично е с крива"В" да е по-чувствителен. Да ама не! На другия ден пак изключило на улицата. Вадя амперклещите и меря консумацията: 50-55 ампера! Е па как 40А непада? Помислих да не е залепнал дадох го накъсо и чак тогава падна... и тоя в уличното...
Пример от преди месец.
Заведение за бързо хранене. В кухнята един кабел 2х4 се "поиспотил" щото му вързали 4 проточни бойлерчета по 3kw. След малко корекции го прекарах през 32А прекъсвач и ги предупредих да не пускат повече от 2 бойлера едновременно че да не изключва прекъсвача.
О,чудо невиждано! Пуснаха всички на куп (12kw) за 5минути и нищо не изключи! (ама кабела загря) Нали предпазителите трябва да "предпазват" кабела? Или закона на Ома вече не е актуален?
plamen6703 - майстор
Светльо, дай да уточним ти електротехник с 14 годишна практика ли си, или жичкаджия с толкова стаж, защото за мен има разлика между електротехник и жичкаджия. Електротехник с толкова години практика няма да задава въпроси от такъв тип, а сам ще може да си отговаря на тях!
Жичкаджиите ги оставям настрани, очаквай да се включат по темата и страниците да набъбнат :-D
Честита Нова Година! :partyman:
nikolov333 - майстор
Честита нова година и от мен.. Записвам се понеже ми е интересно, какви ще са коментарите, че и у нас имаше няколко такива серийни изключвания от късо, чак до главния..
Junak - майстор
Ще стигнем и до импеданса на контура. Но за начало:
Когато графиките на двата предпазителя не се пресичат има пълна селективност. Когато се пресичат селективността е проблемна :) .
kozl - майстор
Честита новата година!
И аз записвам се по темата оти и при нас подобна е проблемата.
И дано след спорове в научно обяснение, некой да предложи и практичното решение.
Аз поне от неколко години с тоз проблем се разминавам, но не щото долу ми е 63 на крива Це, а горе 50 със Бе, а щото го не окъсявям де :-D
Последна промяна от kozl на вт яну 02, 2018 4:33 pm, променено общо 1 път.
dobcho_vn - специалист
Крива "С" е за начало на захранването, т.е. в ГЕТ на стълба, а крива "В" за вход в апартаментното табло. Това, което си направил е глупост и знайки какви предпазители слагат енергото и външните фирми при изнасяне на ГЕТ на границата на собственост, вероятно си имал дефектирал предпазител, които е трябвало да смениш със същия, но качествен.
За ресторанта - виж времетоковите характеристики и ще разбереш защо тия 52А при 12 kW товар АП 32А не изключва и кога аджеба ще изключи.
kozl - майстор
:lol: Това де съм направил не отговаря на това де бех написал :lol:
Ама тва е друг празничен проблем :lol:
svetlio_toka - помощник
Добре остроумковци как ще се убедим че някой прекъсвач със сигурност работи без да го тестваме с късо :lol:
Шегувам се естествено! Това не е толкова важно. В задачата се пита как и защо изключват С63, С40 и С20 едновременно. Това на теория е невъзможно (според мен). :?
nikolov333 - майстор
Теорията си е теория, за разлика от практиката.. На практика, нещата обикновено не са толкова коректни, заради различните условия в които работят. Дължини, връзки, проводници и заземяване, за мен са само няколко от причините ,при които може да се промени постановката. При мен, имах такъв проблем преди да заземя с два собствени кола (5ома) електромерното табло. Предпазителите ми са от една серия C ETI ETIMAT6 6000kA и при късо между L и PE в контактен излаз след ДТЗ 40А/30mA, падаха ДТЗ-то, АП16А, АП50А и А1/63А в електромерното табло, но А1 беше с ниска топлинна характеристика. След заземяването и обединяване на обща шина на PEN на доставчика и моето PE по системата TN-C-S и замяната на вложката на А1-то с нормална топлинна характеристика, направих няколко "случайни" окъсявания и падаше само АП на съответния кръг.. Не знам, кое от променените условия е оказало влияние, но сега си пада само предпазителя..
kozl - майстор
Тока на късо не е=на тока написан на АП. Той е в пъти по-голям и зависи от източника (трафопост) и проводимостта на линята до късото. Другото е бързодействие, но колкото и да е бръз прекъсвача, кога има късо он не намаля тока, а го "пропуща докато вземе решение да изключи". Ти като многогодишен спец сигур си съгласен, че тока в последователно вързана верига е еднакъв за всите паднали прекъсвачи по тая верига.
И колко енергия му требе на АП-то да изключи :? Много ток за малко време или некакъв надписан ток за мноо повече време :?
Явно тая енергия при късото, че и повече от тая са я получили всите прекъсвачи по веригата и те за тва падат всите, независимо от бързодействие и надписи за сила на тока по тех.
И кво е толкова значението на обяснението - важно е решението :wink:
  • 1
  • 2

Тема "Дилема с автоматични ел.прекъсвачи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: